سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

تله کلیک یا Clickbait چیست؟ حقیقتی شوکه‌کننده و جذاب درباره اینترنت و بازاریابی بازاريابي

  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - تله کلیک همه‌ی آن لینک‌های اینترنتی و پست‌های شبکه‌ی اجتماعی هستند که با تیترهایی جذاب، شما را به کلیک کردن و خواندن محتوا جذب می‌کنند.

قطعا تاکنون در گشت‌وگذارهای خود در شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها، با لینک‌ها و تیترهایی مواجه شده‌اید که با لحنی جذاب و حتی شوکه‌کننده، شما را به کلیک کردن و خواندن و دیدن محتوا تشویق می‌کنند. شاید کلیک کردن شما روی همین مقاله هم به‌خاطر بخش دوم و تله‌ی جذاب‌کننده‌ی آن بوده باشد. به‌هرحال انسان به‌صورت ذاتی به چنین لحن‌ها و عبارت‌هایی جذب می‌شود و حتی اگر چندین بار هم محتوایی بی‌ارزش را در لینک‌های مذکور دیده باشد، باز هم به کلیک کردن علاقه دارد. این مطلب قرار نیست حقیقتی شوکه‌کننده را به شما بیاموزد، بلکه قصد داریم طبیعت انسانی و چرایی علاقه‌مندی به چنین تیترهایی را بررسی کنیم که معروف به تله کلیک یا Clickbait هستند. شاید در نگاه اول تصور کنید که تله کلیک دیگر مانند گذشته طرفدار ندارد یا به‌سمت سقوط حرکت می‌کند. شاید تیترهای جذاب و زرد را دیگر برای جذب مخاطب کارساز ندانید صرف‌نظر از تفکر و باور شما، تله کلیک هنوز وجود دارد و به این زودی هم اینترنت و دنیای فناوری را ترک نخواهد کرد. برای تعریف تله کلیک، انواع تعریف‌ها به‌کار می‌رود. حتی بن اسمیث از بازفید (از مشهورترین وب‌سایت‌های معروف به تله کلیک‌های جذاب) اعتقاد دارد تله کلیک هر محتوایی است که ارزش تعریف‌شده در تیتر را به مخاطب ارائه نکند. برخی دیگر، انواع مقاله‌های فهرستی همچون «10 راه برای موفقیت در هفت روز» یا موارد مشابه را در دسته‌بندی تله کلیک قرار می‌دهند. برخی دیگر نیز در تعریف کلی می‌گونید تله کلیک شامل هرگونه مقاله و محتوایی می‌شود که در اینترنت طرفدار ندارد. چرا رسانه‌ها از تله کلیک استفاده می‌کنند؟
پاسخ به سؤال بالا بسیار آسان است. رسانه‌ها به‌دنبال مخاطب بیشتر و درنتیجه درآمد بیشتر از سرویس خود هستند. تعداد کاربران یکتا همیشه به‌عنوان معیاری از موفقیت یک رسانه تصور می‌شود و تأثیر زیادی بر هزینه‌ی تبلیغات آن دارد. فاکتوری که حتی برخی رسانه‌ها را علاوه بر روش تله کلیک، به خرید کلیک و بازدیدکننده‌ی تقلبی تشویق می‌کند.

سیاست و بازاریابی

تله کلیک از جنبه‌های گوناگون، رویکرد مثبتی محسوب نمی‌شود. ازطرفی کاربران با حجم انبوهی از تیترهای زرد و مشابه یکدیگر روبه‌رو می‌شوند که اکثر آن‌ها، محتوای مرتبط با تیتر را ارائه نمی‌کنند. چنین تیترهایی قطعا تجربه‌ی کاربری را خدشه‌دار می‌کنند. از جنبه‌ی رسانه‌ای، تله کلیک به‌مرور موجب کاهش اعتماد کاربران به رسانه می‌شود. شاید کاربران در مواجهه‌های ابتدایی روی تیترهای زرد و جذاب کلیک کنند، اما به‌هرحال پس از مدتی علاقه‌ی آن‌ها کم می‌شود. البته رسانه‌ها برای جبران این چالش راهکارهایی روانشناسانه دارند که موجب ادامه‌دار شدن حیات تله کلیک شده است و در ادامه، آن‌ها را شرح می‌دهیم. به‌هرحال رسانه‌ها نمی‌توانند همیشه با سیاست تله کلیک، موفق بمانند و باید هوشمندی مخاطب را همیشه مدنظر قرار دهند. تله کلیک چگونه موفق می‌شود؟
پس از گذر از تعاریفی که برای تله کلیک عنوان می‌شود، باید قبول کنیم که چنین محتوایی همیشه آزاردهنده است. ازطرفی باوجود آزاردهنده بودند، تله‌ها هنوز کارساز هستند. علوم رفتاری، تعریف‌های دقیق و مناسبی برای دلیل کارساز بودن تله‌های کلیکی ارائه می‌کنند. تعدادی از مطالعات روی تله‌های کلیکی نشان می‌دهد که انسان‌ها به دو دلیل، خود را از گرفتار شدن در تله‌های کلیکی سرزنش می‌کنند. دلیل اول، دخالت دادن بیش از حد احساسات در تصمیم‌گیری‌ها و دلیل دوم، استفاده نکردن از مغز و منطق است. بازی با احساسات
تله کلیک اصلا روند و رویکرد ساده‌ای ندارد. تولیدکننده‌های محتوا، تیترها را به‌گونه‌ای می‌نویسند که حتی شما را فریب دهند یا در بهترین حالت، توجه شما را به خود جلب کنند. نکته‌ی جالب‌توجه این است که شما به‌عنوان مخاطب عموما از تله‌ی موردنظر نویسنده آگاه هستید. به‌عنوان مثال می‌دانید تیتر «فیلم لحظه‌ی مرگ استیو جابز در جلسه‌ی هیئت‌مدیره» به احتمال زیاد دروغی بیش نیست، اما باز هم نمی‌توانید در برابر وسوسه‌ی کلیک کردن روی آن مقاومت کنید. درواقع، تله بودن تله‌های کلیکی کاملا روشن به‌نظر می‌رسد، اما باز هم در گرفتار کردن شما موفق هستند.

سیاست و بازاریابی

گزارش‌های تحقیقاتی متعدد از سال‌ها پیش نشان می‌دهد که رسانه‌ها برای جذب مخاطب و خواننده‌ی بیشتر، تمرکز زیادی روی احساسات دارند. همین رویکردها در بازاریابی‌های دیجیتال هم دیده می‌شود. به‌هرحال مطالعات نشان می‌دهند که محتوای جذاب برای مخاطب که شانس بیشتری برای گرفتار شدن او در تله دارد، باید موضوع را با احساساتی اغراق‌شده منتقل کند. اصل اساسی، اغراق در متن است و مثبت یا منفی بودن آن، اهمیت ندارد. اهمیت کنجکاوی
یکی از روش‌هایی که در اغلب موارد به جذب شدن کاربر و کلیک کردن روی لینک مورد نظر ختم می‌شود، تشویق او به تجربه‌ای جدید و جذاب یا حتی خنده‌دار است. روش دیگر، با تحریک حس کنجکاوی افراد حاصل می‌شود. وب‌سایت‌های متعددی وجود دارند که با همین بهانه، نرخ کلیک بالایی را در مقاله‌های خود دریافت می‌کنند. روان‌شناسان توجیه قابل‌توجهی برای چنین رفتاری ازسوی کاربران ارائه کرده‌اند. یکی از نظریه‌های معتبر پیرامون دلیل جذاب بودن کنجکاوی، توسط استاد دانشگاه کارنگی ملون، جورج لوونستاین مطرح شد. او در میانه‌ی دهه‌ی 1990 نظریه‌ای به‌‌نام «خلأ اطلاعات» مطرح کرد. نظریه می‌گوید هرگاه بین آن‌چه که می‌دانیم و آن‌چه که تمایل به دانستنش داریم، فاصله‌ای احساس شود، پیامدهایی احساسی را تجربه خواهیم کرد. درواقع خلأ اطلاعات، احساس محروم بودن را به ما منتقل می‌کند که با کنجکاوی آن را تعریف می‌کنیم. فرد کنجکاو، پس از ایجاد شدن حس تلاش می‌کند تا اطلاعات ناموجود را کسب کند و حس محروم بودن را از بین ببرد. به بیان ساده، ندانستن چیزی برای انسان، نوعی حس ناراحتی شناختی ایجاد می‌کند. همین حقیقت، در پس‌زمینه‌ی تیترهایی قرار دارد که سعی در برانگیختن حس کنجکاوی دارند. به‌عنوان مثال در رسانه‌ای می‌خوانید: «مایکروسافت قصد عرضه‌ی گوشی اندرویدی دارد؛ چه اتفاقی برای گوگل می‌افتد؟» چنین تیتری قطعا شما را کنجکاو می‌کند تا مطلب را بخوانید و از آینده‌ی (احتمال) گوگل و مایکروسافت باخبر شوید. چنین تیترهایی تلاش می‌کنند تا حقیقتی واضح را در ابتدا به شما نشان دهند، اما بخشی از آن را برای تشویق به کنجکاوی بیشتر، مخفی نگه دارند. اعداد و فهرست‌ها
اومبرتو اکو، فیلسوف و نویسنده‌ی ایتالیایی، اعتقاد دارد انسان‌ها به‌طور ناخودآگاه به محتوای فهرستی جذب می‌شوند، چون از مرگ می‌ترسند! روان‌شناسان با نظریه‌ی او هم‌عقیده هستند. فهرست‌ها درواقع عملکردی عالی از لحاظ شناختی دارند. درواقع آن‌ها باعث می‌شوند تا ما با ابدیت روبه‌رو شویم و برای جذب محتوای غیر قابل درک، تلاش کنیم. دلایل متعددی برای اثربخش بودن تیترهای شامل فهرست ذکر می‌شود که در ادامه برخی از آن‌ها را شرح می‌دهیم.

سیاست و بازاریابی

در بخش‌های قبلی خواندید که تله کلیک، از روش‌هایی برای فریب رویکرد شناختی مغز برای جذب مخاطب استفاده می‌کنند. ازطرفی حتی اگر خواننده‌ها همیشه در کلیک کردن بر پایه‌ی احساسات و راحتی حس شناخت عمل منند، باز هم نمی‌توان توضیحی قانع‌کننده‌ درباره‌ی دلیل موفقیت تله‌های کلیکی پیدا کرد. درواقع احتمالا با گذشت زمان باید اثر تله کلیک کاهش پیدا کند. مگر یک مخاطب تا چه میزان تیترهای جذاب و گمراه‌کننده و برانگیزنده‌ی کنجکاوی را تحمل می‌کند؟ ظاهرا بسیار زیاد! تحقیقات روانشناسی نشان می‌دهد که اگر انسان‌ها گاه‌به‌گاه از اقدام‌های خود دستاوردهایی را کسب کنند، مقاومت بالایی در برابر ناامیدی و بی‌نتیجه بودن اقدام‌ها پیدا کرده و حتی برای دریافت موارد مشابه، تلاش بیشتری هم می‌کنند. تله‌های کلیکی، برخی اوقات دستاوردها یا همان محتوای مفید را هم به کاربر ارائه می‌کنند، به همین دلیل در ادامه‌ی حیات موفق هستند. به‌عنوان مثال وقتی با تیتری به‌صورت «تصاویر و فیلم‌های جذاب از 9 نمونه حیوان خانگی» روبه‌رو می‌شوید، روی آن کلیک می‌کنید. اگرچه محتوای مشابه تیتر مذکور به کرّات در اینترنت یافت می‌شود، اما همین حس دستاوردی که از محتوا دارید، شما را به کلیک کردن روی آن و تیترهای مشابه تله‌ای دیگر، تشویق می‌‌کند.

سیاست و بازاریابی

شاید با خود تصور کنید که پس از دریافت جایزه یعنی همان دیدن تصاویر جذاب، سطح دوپامین افزایش پیدا می‌کند، درحالیکه این‌گونه نبوده و هورمون مذکور، به‌محض دیدن سیگنال شروع به ترشح کرده است. درواقع، خود تیتر، به‌خاطر آن‌چیزی که نشان یا قول می‌دهد، لذت را برای شما به ارمغان می‌آورد. دانشمندان علوم اعصاب می‌‌گویند دوپامین ارتباطی به لذت ندارد، بلکه با تصور لذت سطح آن افزایش پیدا می‌کند. درواقع، جست‌وجو کردن به‌دنبال شادی، و نه خود شادی، باعث افزایش سطح دوپامین می‌شود. تله شادی و رضایت
برای افزایش دوپامین و راضی نگه داشتن مخاطب، لزوما همیشه به جایزه نیاز ندارید. تحقیقات نشان می‌دهد حتی با اهدای جایزه و پاداش در 50 درصد مواقع، می‌توان سطح دوپامین را به حداکثر ممکن رساند. درنتیجه، حتی وقتی یک تیتر محتوای موردنظر (یا همان جایزه) را به شما نمی‌دهد، مانع از پیشرفت رفتار کلیکی نمی‌شود. همان تیتر دروغین بدون جایزه هم انگیزه‌ی شما برای کلیک کردن را افزایش می‌دهد. جایزه‌های گاه‌ و بی‌گاه در تله‌های کلیکی، عبارت «شاید» را در رفتار شما ایجاد می‌کنند. درنتیجه همیشه با خود فکر می‌کنید که «شاید» جایزه‌ای جذاب در پس یک تله کلیک باشد. همین عبارت «شاید» تأثیر اعتیادآور بسیار عمیقی دارد. روند جایزه گرفتن و نگرفتن پس از کلیک کردن را می‌توان تقویت متناوب نامید. روانشناسان اعتقاد دارند اگر بتوان عبارت «شاید» را به فرمول‌های رفتاری انسان‌ها اضافه کرد، به‌راحتی می‌توان رفتاری خاص را در آن‌ها به‌دست آورد. درنهایت همه‌ی انواع تله کلیک به‌دنبال دستکاری سطح دوپامین انسان نیستند. ازطرفی باتوجه به تأثیر تله کلیک بر برانگیختگی احساسی می‌توان ادعا کرد که بالاخره روی سطح دوپامین تأثیر دارد.

سیاست و بازاریابی

همان‌طور که گفته شد، تله‌های کلیکی از ترکیبی از احساسات برای ترغیب شما به کلیک کردن استفاده می‌کنند. دراین‌میان شاید پس از مدتی از رفتار خود خسته شوید و به‌دنبال راه‌حلی برای کاهش رفتار خود باشید. ازطرفی فراموش نکنید که تله کلیک، با ساختارهای روانشناسی انسان ارتباط دارد و روانشناس‌ها در صنعت بازاریابی هم فعال هستند. درواقع رسانه‌ها همیشه می‌دانند که چگونه از احساسات شما سوءاستفاده کنند. درنهایت، مقاومت در برابر تله کلیک را می‌توان با مقاومت در برابر یک بسته چیپس سیب‌زمینی مشابه دانست. پس کار آسانی در پیش نخواهید داشت. البته به‌هرحال روش‌هایی برای کاهش تأثیر و به دام افتادن وجود دارند که در ادامه آن‌ها را شرح می‌دهیم: شرمنده نباشید : قبول کنید که همه، گرفتار تله‌های کلیکی می‌شوند. شما تنها نیستید و روزانه میلیون‌ها تیتر و لینک با محتوای نه‌چندان ارزشمند، مخاطب جذب می‌کنند. تله کلیک آن‌چنان هم خطرناک نیست: نیازی نیست که با هر بار کلیک کردن روی یک تله، احساس بحران‌زدگی داشته باشید. اگرچه چنین محتوایی قطعا زمان شما را هدر می‌دهد، اما زندگی را نابود نخواهد کرد. درنهایت بدانید که هیچ‌کس الزاما از 100 درصد ظرفیت بهره‌وری خود استفاده نمی‌کند. اندازه‌گیری کنید : اندازه‌گیری و محاسبه یکی از روش‌های کارآمد تغییر رفتار محسوب می‌شود. مانند کاهش کالری مصرفی که با اندازه‌گیری کالری ممکن می‌شود، اندازه‌گیری دفعات گرفتار شدن در تله کلیک هم مفید خواهد بود. شاید اندازه‌گیری و شمارش دفعات شکار شدن، به کاهش کلیک روی تله‌ها منجر شود. مقاله‌های مرتبط:
ترفندهایی که بازاریابان برای جذب مشتری استفاده می‌کنند روانشناسی بازاریابی: روش‌های استفاده از تأیید اجتماعی برای بهبود بازاریابی
تفکر در زمان آسودگی : قطعا زمانی‌که در دام یک تله کلیک گرفتار شده‌اید، زمان مناسبی برای تفکر درباره‌ی استراتژی رهایی از آن نیست. استراتژی را در زمان‌های استراحت و آرامش خیال توسعه بدهید و از قدم‌های کوچک شروع کنید. الگوی رفتاری را کشف کنید : در محاسبه‌های خود به زمان‌ها و دوره‌هایی فکر کنید که بیش از بقیه، گرفتار تله کلیک می‌شوید. به‌عنوان مثال می‌دانید که در ساعت ناهار بین کار، بیش از همه روی تله‌های کلیکی کلیک می‌کنید. شاید این رفتار شما به‌خاطر نیاز به استراحت باشد. به‌دنبال کار جایگزینی باشید که با آن، استراحت ذهنی ایجاد کنید. جایگزین کردن همین رفتارهای کوتاه، الگوی رفتار را به‌مرور تغییر می‌دهد. استفاده از ابزارهای فناوری : اگر کلیک کردن روی تله‌ها را عموما در وب‌سایت‌ها یا شبکه‌های اجتماعی مشابهی انجام می‌دهید، از ابزارهای مسدودسازی یا محدودسازی زمان مرور آن‌ها استفاده کنید. تله کلیک به‌عنوان جایزه : وقتی ذهن و احساسات شما، همیشه شما را به‌سمت تله‌ها جذب می‌کند، می‌توانید از آن به‌عنوان پاداش یا تفریح استفاده کنید. به‌عنوان مثال اگر توانستید 45 دقیقه بدون حواس‌پرتی، وظیفه‌ای را انجام دهید، 15 دقیقه را به‌عنوان جایزه در وب‌سایت‌های تله کلیک یا شبکه اجتماعی یا هر سرویس دیگر بگذرانید. با این کار، به‌جای سوءاستفاده‌ی تله کلیک از شما، شما از آن استفاده کرده‌اید.

لینک کوتاه:
https://www.siasatvabazaryabi.ir/Fa/News/122939/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

احداث نیروگاه جدید با سرمایه گذاری شرکت میکامال در کیش

قوانین خلق‌الساعه با شرایط ثبات اقتصادی همخوانی ندارد

بارگذاری لحظه‌ای اطلاعات بخش‌های مختلف کیش در سایت شفاف

اپل احتمالا از آیفون SE پلاس در سال آینده میلادی رونمایی خواهد کرد

قدردانی سه قهرمان پارالمپیک از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای استخدام در بانک رفاه

نسل بعدی ویوو Nex از قدرتمندترین تراشه کوالکام استفاده می‌کند

روسیه به دنبال ارز ملی دیجیتال برای مقابله با تحریم

سونی اکسپریا Pro I معرفی شد

واکنش زاکربرگ به انتشار اسناد گسترده علیه فیسبوک

رنگ جدید گوشی گلکسی S22 اولترا سامسونگ معرفی شد

آپدیت iOS 15.1 منتشر شد

آمریکا دفتر فضای سایبری تاسیس می‌کند

آپدیت سری گلکسی S21 با وصله امنیتی نوامبر ٢٠٢١

موتورولا Moto G200 ماه آینده از راه خواهد رسید

ظاهرا LG در حال کار روی اولین کروم‌ بوک خود است

ایجاد قلمروی اسلامی در فضای مجازی

نمونه اولیه مایکروسافت Surface Neo که کنسل شد را ببینید

گلکسی S22 اولترا سرعت شارژ سریع‌تری نسبت به برادران خود دارد

اجرای طرح‌های پیشران محرک توسعه پارک‌های شیمیایی است

سوخت‌گیری در جایگاه‌های عرضه سراسر کشور برقرار است

مناطق آزاد برای تبدیل به مناطق سبز می‌توانند الگوی کل کشور باشند

توسعه فعالیت ها و رفع موانع مناطق آزاد با حضور سعید محمد

صنایع پایین دستی یکی از ظرفیت های موجود برای سرمایه گذاری

رشد چشمگیر شرکت های دانش بنیان در کشور

میانگین مصرف خانگی برق در کشور، 32 درصد و در تهران 42 درصد است

افزایش روزانه 400 هزار بشکه‌ای عرضه نفت اوپک‌پلاس در نوامبر

تصاویر جدید اکسپریا پرو آی سونی با حسگر دوربین فوق‌العاده یک اینچی منتشر شد

ظاهرا ال جی در حال کار روی اولین کروم‌ بوک خود است

وایکینگ‌ها دقیقا هزار سال پیش در آمریکای شمالی زندگی می‌کردند

موتورولا Moto G200 با نمایشگر 144 هرتزی و اسنپدراگون 888 ماه آینده از راه خواهد رسید

بنچمارک اولیه پیکسل 6؛ تنسور ضعیف‌تر از اسنپدراگون 888 و اگزینوس 2100

Merlin، اپلیکیشنی که صدای پرندگان را تشخیص می‌دهد

اس‌کی هاینیکس از توسعه HBM3 DRAM خبر داد

شیائومی دوربین 108 مگاپیکسلی را به سری ردمی نوت 11 می‌آورد

تیشرت‌هایتان را با طرح دلخواه خود انتخاب  کنید

اکسپریا پرو آی سونی با حسگر دوربین 1 اینچی و قیمت 1800 دلار معرفی شد

ممکن است گلکسی S22 اولترا سرعت شارژ سریع‌تری نسبت به برادران خود داشته باشد

Honor Play5 Youth در چین عرضه شد

بازار فعالیت در بخش ویدیو را پایان می‌دهد

تراشه M1 Max در بنچمارک‌های گرافیکی انفینیتی فوتو عملکرد کارت گرافیک 6000 دلاری AMD را شکست می‌دهد

دولت توکیو سرانجام با فلاپی دیسک خداحافظی می‌کند

ایجاد صندوق حمایتی برای زنان سرپرست خانوار و دختران با نیاز‌های ویژه

تحصیل مجازی مادران دانشجو/ طرح حامی مادر در کدام واحد دانشگاهی اجرا می‌شود؟

صندوق روستاییان و عشایر کرمانشاه بیش از 65 هزار نفر بیمه شده دارد

آغاز فرایند ثبت‌نام جشنواره ملی امتنان از کارگران، گروه‌های کار و واحد نمونه آذربایجان شرقی

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد: باید برای بازنشستگان آینده نگری صورت گیرد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان: کاربردی بودن طرح های پژوهشی هدفمند استان منجر به اشتغال پایدار می شود

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم تاکید کرد: لزوم توسعه اشتغال زندانیان با استفاده از آموزشهای فنی و مهارتی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان : مشارکت در اهدای خون با توجه به نیازمندی استان وظیفه همگانی است

برگزاری مجمع عمومی سالیانه هیات ورزش کارگری استان آذربایجان شرقی