سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

گزیده‌های نفتی هفته وزارت نفت

گزیده‌های نفتی هفته
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - برگزاری آیین امضای مشارکت‌نامه تأمین مالی و احداث پتروپالایشگاه «شهید قاسم سلیمانی» و پالایشگاه «مروارید مکران» با حضور رئیس‌جمهوری، حضور وزیر نفت در برنامه تلویزیونی «صف اول»، برگزاری سی‌ویکمین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش موسوم به ائتلاف اوپک‌پلاس و دیگر اخبار صنعت نفت را در گزیده‌های نفتی این هفته بخوانید.

نفت: روز دوشنبه این هفته (دهم مردادماه) آیین امضای مشارکت‌نامه تأمین مالی و احداث پتروپالایشگاه «شهید قاسم سلیمانی» و پالایشگاه «مروارید مکران» در محل ساختمان ریاست‌جمهوری برگزار شد. جواد اوجی، وزیر نفت در این آیین ظرفیت پالایشی کشور را نزدیک به 2 میلیون و 300 هزار بشکه در روز اعلام کرد و گفت: فروش نفت و میعانات هم خام‌فروشی است و هم چالش‌های بسیاری با توجه به تحریم‌ها برای فروش آن وجود دارد. این پروژه‌ها که به تولید برسند، هیچ مشکلی در فروش محصولات و فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی نخواهیم داشت و این اقدام تحریم‌ها را بی‌اثر می‌کند.
هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نفت نیز در آیین امضای مشارکت‌نامه تأمین مالی و احداث پتروپالایشگاه «شهید قاسم سلیمانی» و پالایشگاه «مروارید مکران» با بیان اینکه امیدواریم با توجه به انسجام شکل‌گرفته، این پروژه در کوتاه‌ترین زمان ممکن اجرا شود، اظهار کرد: وزارت نفت طبق بند «ط» تبصره «یک» قانون بودجه 1401 مجاز به احداث این پالایشگاه (شهیدسلیمانی) شده است و تکیه ما در احداث این پتروپالایشگاه بخش غیردولتی بوده است.
وزیر نفت همچنین شامگاه سه‌شنبه (11 مردادماه) با حضور در برنامه «صف اول» ضمن تشریح فعالیت‌های وزارت نفت در دولت سیزدهم، درباره امضای دو مشارکت‌نامه تأمین مالی و تأسیس پتروپالایشگاه «سردار شهید قاسم سلیمانی» و پالایشگاه «مروارید مکران» عنوان کرد: وزارت نفت مصمم است طرح پالایشگاهی 300 هزار بشکه‌ای را شروع کند. طرح آن از نظر مکان‌یابی و دانش‌فنی در دولت مصوب و در بودجه 1401 به وزارت نفت تکلیف شد. در کنار آن ساخت پالایشگاهی در مکران مطرح شده است. بزرگ‌ترین چالش برای احداث پتروپالایشگاه‌ها تأمین منابع مالی است که در بحث توانمندی سازندگان و متخصصان مشکلی نداریم.
گاز: علی‌محمد پوررضا، مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند با اشاره به اینکه بهار امسال، یک میلیارد و 760 میلیون مترمکعب گاز در این شرکت فرآورش شد که نسبت به مدت مشابه پارسال 67 درصد افزایش یافته است، عنوان کرد: این شرکت با تکیه بر توان و تخصص نیروهای جوان و کارآمد توانست با فرآورش یک میلیارد و 760 میلیون مترمکعب گاز در سه ماه نخست سال 1401، موفق به افزایش 67 درصدی این سوخت پاک نسبت به مدت زمان مشابه سال 1400 شود.
پالایش و پخش: عبادالله عبداللهی، مدیرعامل گروه اقتصاد مفید روز دوشنبه (دهم مردادماه) در آیین امضای مشارکت‌نامه تأمین مالی و احداث پتروپالایشگاه شهید سلیمانی و پالایشگاه مروارید مکران با بیان اینکه در پروژه مروارید مکران برای 1500 نفر به‌صورت مستقیم و 4 هزار نفر نیز به‌صورت غیرمستقیم در ساخت تجهیزات اشتغال‌زایی شده است، گفت: 30 درصد از سهام این پروژه مربوط به بانک ملت، 10 درصد مربوط به بانک تجارت، 10 درصد بانک پارسیان و 50 درصد متعلق به گروه اقتصاد مفید است.
پتروشیمی: مرتضی شاهمیرزایی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی این هفته در سفری یک روزه به منطقه ماهشهر، در دیدار و نشست با مدیران عامل طرح‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی مستقر در این منطقه با بین اینکه شرکت‌ها و هلدینگ‌های پتروشیمی با همکاری راهبردی و همگرایی خود برای رسیدن به هدف مشترک توسعه متوازن و پایدار گام بردارند، تصریح کرد: سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با استفاده از ظرفیت‌های ملی و استانی خود و به‌عنوان بازوی حاکمیتی و همسو با کاهش خام‌فروشی و تولید محصولات نهایی، مسیر توسعه فاز دوم پتروشیمی را تسهیل کند.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی همچنین این هفته در بازدید میدانی از طرح پتروشیمی گچساران با اشاره به آخرین مراحل ساخت این طرح اظهار کرد: پتروشیمی گچساران یکی از مهم‌ترین حلقه‌های زنجیره ارزش از گازهای همراه نفت تا تولید پلیمر است و انتظار داریم از همه ظرفیت‌های موجود برای بهره‌برداری از این پروژه در زمان مقرر استفاده شود.
بین‌الملل: سی‌ویکمین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (ائتلاف اوپک‌پلاس) چهارشنبه این هفته (12 مردادماه) به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد. در این نشست از محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل فقید اوپک، از سوی همه رؤسای هیئت‌های نمایندگی کشورهای عضو ائتلاف اوپک‌پلاس قدردانی ویژه‌ای شد. همچنین کل رؤسای هیئت‌های حاضر در ائتلاف اوپک‌پلاس در سی‌ویکمین نشست وزراتی این ائتلاف ضمن قدردانی ویژه از دبیرکل فقید اوپک به دبیرکل تازه این سازمان خوشامد گفتند.
جواد اوجی، وزیر نفت در این نشست ضمن گرامیداشت یاد محمد سانوسی بارکیندو، دبیرکل پیشین اوپک و خیر مقدم به هیثم الغیص، دبیرکل تازه اوپک گفت: ایران، به‌عنوان یکی از اعضای مؤسس اوپک، همانند گذشته به همکاری سازنده و حمایت مؤثر خود از اوپک، دبیرکل تازه و دبیرخانه اوپک ادامه خواهد داد.
وزیر نفت همچنین در حاشیه سی‌ویکمین نشست سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش موسوم به ائتلاف اوپک‌پلاس اظهار کرد: این نشست در شرایطی برگزار شد که بر اساس روند تصمیم‌های ماه‌های پیشین، روی کاغذ مقدار کاهش تولید کشورهای عضو اوپک‌پلاس در چارچوب توافق ژوئیه 2021، در انتهای ماه اوت سال 2022 در عمل صفر می‌شود. اوجی گفت: امیدوارم دولت‌های بزرگ غربی درک درستی از این حساسیت‌ها داشته باشند و در مسیر تحقق امنیت انرژی جهان، رفتاری منطقی در پیش بگیرند. زمستان امسال برای اروپایی‌ها و برای همه جهان بسیار مهم است و باید از هم‌اکنون به فکر باشند.
در پایان این نشست وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو ائتلاف اوپک‌پلاس با انتشار بیانیه‌ای با توجه به شرایط کنونی بازار نفت و اجماع درباره چشم‌انداز آن تصمیم گرفتند تولیدشان در ماه سپتامبر 2022 روزانه 100 هزار بشکه افزایش یابد.
دولت و مجلس: سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری روز دوشنبه (دهم مردادماه) در آیین امضای تفاهم‌نامه مشارکت و تأمین مالی برای احداث پتروپالایشگاه شهید سلیمانی و پالایشگاه مروارید مکران، احداث مجتمع‌های پتروشیمی و پتروپالایشگاهی را از نیازها و ضرورت‌های کشور برشمرد و گفت: تحقق اهداف کشور در زمینه رشد اقتصادی در گرو سرمایه‌گذاری‌های کلان است و این تفاهم‌نامه‌ها از جمله اقدام‌های و زمینه‌سازی‌های مؤثر برای جذب سرمایه‌های خرد و کلان در مسیر سازندگی و آبادانی کشور است.
دیگر اخبار: قدردانی کارگروه مطالبات ایثارگران از وزیر نفت ، میانبر تولید نفت از مسیر چاه‌های کم‌بازده می‌گذرد ، افزایش 100 هزار بشکه‌ای تولید اوپک‌پلاس در ماه سپتامبر ، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به فهرست سازمان‌های توسعه‌ای پیوست ، تولید دانش‌بنیان، محور اقتصاد مقاومتی است ، ثبت رکورد ساخت بزرگ‌ترین شیرآلات نفتی در طرح ملی گوره - جاسک و غیره از دیگر اخبار این هفته صنعت نفت و گاز کشور بود.

لینک کوتاه:
https://www.siasatvabazaryabi.ir/Fa/News/241278/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

رونمایی از سگ رباتیک روسی با قابلیت موشک اندازی

اینترنت رایگان کم‌درآمدها فعال شد

نمایشگر گلکسی Z Fold 4 کمتر از نسل قبلی انرژی مصرف می‌کند

اپل واچ توانایی تشخیص حمله قلبی را دارد

کدام گوشی‌های سامسونگ اندروید 13 را دریافت خواهند کرد؟

سرپرست شرکت گاز استان قم منصوب شد

یکصد و سیزدهمین نشست مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران برگزار می‌شود

ثمردهی فعالیت‌های 10 ماهه‌ی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در هفته دولت

انتصاب اعضای شورای عملیاتی توسعه مدیریت سازمان مدیریت بحران شهر تهران

آغاز پروژه تامین روشنایی محدوده کوه گچی

تأسیسات دریایی میدان مشترک فروزان هیچ‌گونه نشتی نفتی ندارد

ان‌جی‌ال خارک مانع سوختن روزانه بیش از 300 میلیون فوت مکعب گاز می‌شود

ساعت کاری مراکز معاینه فنی خودرو تهران افزایش یافت

امضای تفاهم‌نامه همکاری شرکت کنترل ترافیک تهران با شهرداری اصفهان

هشدار اپل واچ جان یک انسان را در خواب نجات داد

اندروید 13 رسما راهی گوشی‌های گوگل پیکسل شد

بحران بدون حضور مردم قابل مدیریت نیست

نشست صمیمانه شهردار منطقه 2 با خبرنگاران

گروه فنی و تخصصی ایران برای کمک به خاموش کردن آتش مخازن نفتی به کوبا اعزام شد

رندرهای اج 30 فیوژن موتورولا از شباهت این گوشی به موتو S30 پرو خبر می‌دهد

15 بازی برتر تاریخ پلی‌استیشن را بشناسید

تولید فرآورده‌های نفتی کاهش نیافته است/ تولید با حداکثر ظرفیت در همه پالایشگاه‌های نفت کشور

تسک بار جدید گلکسی Z Fold4 به فولدهای قدیمی اضافه می‌شود

کالبدشکافی قدرتمندترین گوشی جهان و کشف ساختار داخلی آن

ملاقات وزیر نفت با وزیر کار و تجارت جمهوری موریس

راه‌های همکاری ایران و موریس در بخش انرژی بررسی شد

تهران‌نما؛ برج میلاد

تقابل چین و آمریکا به تغییرات اقلیمی کشیده شد/ لغو نشست کارگروه مشترک

تولید پالایشگاه‌های چین در ماه ژوئیه کاهش یافت

حریم سوهانک بار دیگر از دست متصرفین آزاد شد

مشارکت شهروندان، مسیری برای توسعه شهر است

دروازه های تهران؛ میدان قزوین

احتمالاً AMD نیز مانند اینتل قیمت CPU را افزایش می‌دهد

تریلر جدیدی از SpongeBob SquarePants: The Cosmic Shake منتشر شد

افزایش 90 درصدی سوددهی آرامکو در 3 ماه دوم 2022

چرخ صنعت نفت و گاز با فعالیت دانش‌بنیان‌ها می‌چرخد

آحاد جامعه باید بدانند، بتوانند و بخواهند در مسیر سلامتی گام بردارند

نگهداشت ویژه بیش از یک صد اصله درخت در منطقه 17

پیشرفت 90 درصدی گستره‌های اول و دوم خط لوله انتقال گاز ایرانشهر - چابهار

سرپرست مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت منصوب شد

استفاده از ظرفیت‌های شستا برای تحقق اهداف قرارگاه جهادی تأمین مسکن

رای قاطع شورا به ریاست مهدی چمران

موتورسیکلت‌ها در بن‌بست تخلف

آیفون 14 با یک خطر مهلک رو به رو شده است!

خودرو برقی شیائومی با قابلیت رانندگی خودکار راهی خیابان‌ها شد

به دنبال ورود تشکل‌های دانشجویی در فاز دوم ریحان شهر هستیم/ ضرورت بومی‌سازی مدل‌های مشارکت مردمی

مراسم بزرگداشت روز خبرنگار

داده‌های ناامیدکننده اقتصادی چین قیمت نفت را یک دلار کاهش داد

برگزاری مراسم "چهل شب، چهل روضه" در بیت شهدای منطقه 19

احیای سنت ملاقات بیماران شهرداری تهران در بیمارستان‌ها از سوی مدیران شهر سالم