سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل وضعیت بازار را بهترین حالت می‌داند نکات خواندني

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل وضعیت بازار را بهترین حالت می‌داند
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - زومیت / انجمن واردکنندگان موبایل اعلام می‌کند که فراوانی انواع گوشی‌های موبایل در بازار، کاهش قیمت گوشی‌های کمتر از 600 دلار و ثبات نسبی قیمت گوشی‌های بالاتر از 600 دلار، باعث شده که حالا بازار موبایل در وضعیت مطلوبی قرار داشته باشد.
یک نگاه اجمالی به وضعیت بازار موبایل کشور از ابتدای سال نشان می‌دهد، وضعیت پر التهاب و نامشخص پیشین این بازار، حالا طبق گفته‌های انجمن واردکنندگان موبایل جای خود را به شرایط آرام و پایدارتری داده است. برخلاف روزهای اردیبهشت که هر روز خبر تازه‌ای از ممنوعیت، افزایش قیمت یا تخصیص ارز واردات آیفون به خودرو به گوش می‌رسید و جو بازار ملتهب و قیمت‌ها به‌طور چشمگیری افزایش پیدا کرده بود، در روزهای خرداد 1401 گویا بازار موبایل به گفته برخی فعالانش ثبات بیشتری را تجربه می‌کند.
امیر اسحاقی، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، ضمن تشریح شرایط کلی حاکم بر بازار موبایل، وضعیت را مطلوب می‌داند؛ اما از وجود برخی مسائل و چالش‌ها نیز خبر می‌دهد.
کالا فراوان و قیمت‌ها رقابتی است
اسحاقی شرایط بازار موبایل را به‌طور کلی مطلوب ارزیابی کرده و معتقد است از لحاظ تعداد گوشی موجود در کشور نگرانی وجود ندارد. او در این خصوص گفت:
در حال حاضر بیش از 2 میلیون و 400 هزار دستگاه موبایل روشن‌نشده در بازار وجود دارد که از عدد میانگین ما بالاتر است. این موضوع نشان می‌دهد کالا به حد کفایت در بازار وجود دارد و از این نظر، مخصوصاً در مورد کالاهای زیر 600 دلار، در یکی از بهترین حالت‌های بازار هستیم. از نظر قیمت هم به دلیل سطح شدید رقابت، قیمت‌ها به‌شدت رقابتی و پایین است.
اسحاقی به آینده بازار موبایل نیز خوش‌بین بوده و شرایط آن را چنین پیش‌بینی کرد: «پیش‌بینی من این است که تا یک تا 2 ماه آینده بازار در وضعیت تأمین باشد و دغدغه‌ای به‌ویژه در مورد کالاهای زیر 600 دلار نداشته باشیم.»
اگر گوشی می‌خواهید، زودتر بخرید
دبیر انجمن واردکنندگان موبایل شرایط را برای خرید گوشی، به‌ویژه گوشی‌های کمتر از 600 دلار بسیار مطلوب ارزیابی می‌کند و توضیح می‌دهد:
قیمت گوشی‌های بالای 600 دلار به‌خاطر فراوانی کاهش پیدا کرده است. شرکت‌ها درحال‌حاضر این گوشی‌ها را با زیان می‌فروشند، چون موجودی این کالا زیاد است و شرکت‌ها باید در 10 تا 30 روز هزینه کالایی را که از شرکت‎‌های خارجی خریداری کرده‌اند، بپردازند. بنابراین، احتیاج به پول دارند و کالا را ارزان‌تر می‌فروشند.
علاوه‌براین، با توجه به اینکه گوشی‌های زیر 600 دلار با ارز نیمایی خریداری می‌شوند، الان یکی از بهترین فرصت‌ها برای خرید آن‌ها است، چراکه به گفته اسحاقی نرخ ارز نیمایی با شیبی ملایم در حال افزایش است و اگر این افزایش ادامه پیدا کند منجر به بالا رفتن قیمت این کالاها در ماه‌های آتی خواهد شد.
مشکل تخصیص و تأمین ارز پابرجا است
با وجود شرایط مطلوب بازار به گفته انجمن واردکنندگان موبایل، برخی چالش‌ها همچنان برقرار بوده که تصمیم‌گیری درباره آن‌ها ضروری است. یکی از این موارد نگران‌کننده عدم تخصیص و تأمین ارز برای واردات کالاهای بالای 600 دلار عنوان شده است. دبیر انجمن واردکنندگان موبایل با اشاره به این که در حال حاضر امکان ثبت سفارش این نوع کالاها، به‌ویژه گوشی‌های آیفون، فراهم شده به مسئله تخصیص و تأمین ارز برای واردات این کالاها اشاره کرد و گفت:
برای فرایند تخصیص و تأمین ارز منتظر تصمیم کارگروه اقدام ارزی بانک مرکزی و وزارت صمت هستیم که تا یک یا 2 هفته دیگر اعلام خواهد شد. اگر فرایند تخصیص ارزی توسط بانک مرکزی به صورت منظم صورت بگیرد، در بازار موبایل نگرانی نخواهیم داشت. بنابراین، همه چیز به تبیین نرخ ارز نیمایی بستگی دارد.
96 هزار آیفون با قاچاق مسافری وارد کشور شده است
مسئله تخصیص و تأمین ارز تنها چالش موجود در بازار موبایل نیست. همان‌طور که پیش از این نیز درباره واردات گوشی به شیوه قاچاق مسافری هشدارهایی داده شده بود، اکنون این مسئله در کشور رونق گرفته و به یکی از چالش‌های جدی در بازار تبدیل شده است.
به گفته امیر اسحاقی، هرچند در مورد گوشی‌های کمتر از 600 دلار وضعیت مطلوبی در بازار وجود دارد؛ اما موضوع قاچاق مسافری، اوضاع را برای واردات کالاهای بیشتر از 600 دلار سخت کرده است. اسحاقی به ارائه آمار مربوط به این شکل از واردات پرداخت و گفت:
حدود 96 هزار مورد از مجموع کالاهای بالای 600 دلار که در 3 ماه اخیر به کشور وارد شده گوشی‌های آیفون بوده‌اند که به‌صورت مسافری آورده شده‌اند. در واقع، گوشی‌های بالای 600 دلار عموماً به شیوه مسافری به کشور وارد می‌شود و واردات آن‌ها به‌صورت شرکتی توسط تجار عملاً صرفه اقتصادی ندارد.
به گفته دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، سوءاستفاده از واردات به شیوه مسافری به قدری به‌صرفه شده که حتی اگر تخصیص ارز گوشی‌های بالای 600 دلار هم به‌صورت منظم انجام بگیرد، فضا رقابتی نخواهد شد و بازار در دست این سوءاستفاده‌گرانی خواهد بود که کالا را به‌صورت غیررسمی به کشور وارد می‌کنند. او علت این وضعیت را تشریح کرده و گفت: «ودیعه مسافری حدود 21 درصد است اما برای شرکت‌ها، با توجه به نرخ ETS، هزینه‌های حمل، نگه‌داری و... حدوداً 24٫5 درصد است. تا زمانی که وضعیت قاچاق مسافری ساماندهی نشود، امکان فعالیت شرکت‌ها وجود ندارد و این موضوع در حال حاضر بزرگ‌ترین نگرانی ما است.»
او در ادامه به تشریح چگونگی انجام قاچاق مسافری پرداخت و با اشاره به پیامد‌های آن توضیح داد:
رویه رجیستری، ثبت مسافری گوشی‌ها، خرید و فروش پاسپورت و... خیلی علنی و رسمی توسط سوءاستفاده‌گران انجام می‌شود. این اتفاق شوم و بدی برای بازار و اقتصاد کشور است؛ چراکه اصالت کالاهایی که به این شکل وارد می‌شود مشخص نیست، گارانتی ندارند و باعث خروج ارز از کشور می‌شوند.
دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی با اشاره به این که از فروردین تا خرداد امسال، حدود 115 هزار گوشی موبایل به صورت مسافری وارد کشور شده است، گفت: «اگر این تعداد کالا توسط شرکت‌ها وارد می‌شد هم چرخه فعالیت شرکت‌ها زنده می‌ماند و هم افرادشان همچنان مشغول به کار بودند.»
او در ادامه به لزوم مدیریت این فرایند توسط دولت و مجموعه‌های ذی‌نفع دولتی اشاره کرد؛ چراکه ادامه یافتن این وضعیت کشور را از امکان مدیریت ارزی دور می‌کند. اسحاقی در این خصوص چنین توضیح داد: «با ورود گوشی به شکل مسافری هدف مدیریت ارزی که مد نظر بوده برآورده نخواهد شد، چون معادل کالایی که به کشور وارد می‌شود، ارز به شکل قاچاق خارج می‌شود.» به اعتقاد دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، اگر گوشی‌ها در شبکه رسمی صرافی‌ها و توسط شرکت‌ها وارد شوند، نظارت و کنترل روی آن‌ها انجام می‌گیرد و وضعیت واردات بهتر از حالا خواهد شد.

لینک کوتاه:
https://www.siasatvabazaryabi.ir/Fa/News/239794/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

اپل در تبلیغ جدید و جذاب خود به جان اپل‌واچ سری 7 افتاد

نمایشگاه توانمندی‌های مدیریت شهری فرصتی برای شناسایی و به کارگیری نخبگان در شهر است

هشدار وزیر اقتصاد آلمان درباره تداوم توقف گاز از روسیه

جایگاه ویژه شرکت های دانش بنیان در پیشبرد اهداف سازمان منطقه آزاد

7 میلیارد دلاری برای طرح توسعه میدان آزادگان سرمایه‌گذاری می‌شود

مشکلات سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در تهران رفع شده است/ تعامل با سازمان سرمایه‌گذاری خارجی به منظور تامین مالی خارجی

احتمال کاهش 8 درصدی تولید نروژ در پی اعتصاب کارکنان صنعت نفت

گازرسانی به جزیره قشم با روشی منحصر به فرد در دنیا

کاهش تولید نفت اکوادور در پی اعتراض‌ها

«حمید نیلی» مدیر مجموعه تماشاخانه ایرانشهر شد

1191 درخواست بازنشستگی پیش از موعد در سه ماهه اول سال در استان یزد بررسی شد

اطلاعات 6040 شاغل جدید در سامانه رصد سیستان و بلوچستان ثبت شد

از تقدیر از شهرداری تهران برای برپایی نمایشگاه توانمندی‌های مدیریت شهری تا تاکید بر توانایی شهرداری برای تحقق برنامه‌ها و اهدافش

برگزاری نشست رسیدگی به مسائل و مشکلات البرز شرقی در شاهرود

جشنواره فرهنگی و ورزشی استان البرز در کرج برگزار می شود

پرداخت 696 میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی در استان مرکزی هدفگذاری شد

خیال طرفداران بازی Destruction AllStars راحت شد

استقبال مجتمع گاز پارس جنوبی از تجهیزات با کیفیت ایرانی

چهار کتیبه سفالی موجود در بزرگراه شهید صیاد شیرازی مرمت خواهد شد

ظرفیت پالایشی ایران از 2 میلیون و 200 هزار بشکه گذشت

تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در استان اردبیل 20 درصد کاهش یافت

بیش از 79 هزار نفر از کارگران اصفهانی تحت پوشش خدمات خانه های بهداشت کارگری هستند

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی: کاهش آسیب های اجتماعی با ترویج فرهنگ ورزش در استان

رونمایی از طرح پروژه باغ ایرانی گلاریس در نمایشگاه خواهرخواندگی و دستاوردهای مدیریت شهری

معرفی ریزترین ربات‌های جهان؛ این قسمت ربات جاسوسی هورنت سیاه

برگزاری همایش سرمایه‌گذاری در برج میلاد/ ایده ورود اتوبوس‌های دست دوم را شرکت‌های خصوصی دنبال می‌کنند نه شهرداری/اجرای تونل یادگار امام(ره)؛امسال

سامسونگ برای دستگاه‌های استخراج بیت کوین تراشه 3 نانومتری می‌سازد

فروش آیفون در چین درمقایسه‌ با گوشی‌های سایر شرکت‌ها بیشتر بوده است

بهترین گوشی‌های رم خور بازار

بیماران هولوگرافیک به کمک دانشجویان پزشکی آمدند

مخترع تلفن همراه از نحوه تعامل مردم با گوشی‌های هوشمند نگران است

اچ‌تی‌سی M7 2022؛ طرح مفهومی نسل جدید یک گوشی افسانه‌ای

گلکسی M11 اندروید 12 را دریافت کرد

متاورس در دستان زاکربرگ خطرناک‌ترین فناوری جهان است

پرداخت 240 میلیارد تومان تسهیلات ارزان‌قیمت برای خرید خودرو ون به تاکسیرانان

بررسی میدانی شرایط عملیاتی شرکت هواپیمایی آسمان در بازدید سرپرست وزارت رفاه‌

تأکید آژانس بین‌المللی انرژی بر کاهش 30 درصدی مصرف گاز در اروپا

تاکسی‌های خودران دردسرساز شدند

متا مرگ آخرین بازمانده از پروژه لیبرا را رقم می‌زند

اینستاگرام قابلیت جدیدی را در اختیار کاربران نسخه iOS گذاشت

روسیه کنترل پروژه گازی ساخالین را در اختیار گرفت

نشست به‌هم‌رسانی کسب و کارهای مرتبط با طرح احیای چاه‌های نفتی

تعامل با نخبگان داخلی و بین‌المللی از اهداف حضور در نمایشگاه «تهران 1401» است

ترویج نه به پلاستیک با توزیع کیسه‌های پارچه‌ای در اماکن عمومی منطقه 19

ضرورت سرمایه‌گذاری سود سالانه سهامداران در طرح‌های توسعه‌ای پالایشی

بسترسازی برای حضور میلیونی شهروندان در اربعین حسینی

عرضه بازی Sea of Stars به تعویق افتاد

پیش‌بینی محبوبیت بیشتر آیفون 14 نسبت به نسل قبل

تیم اینتر میلان برای بازی eFootball انحصاری خواهد شد

کوشک هنر میزبان کارگاه گرافیکی «ورود کودکان ممنوع» شد