سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

نقش هم‌‌نوع‌‌خواری در انقراض نئاندرتال‌ها اخبار

نقش هم‌‌نوع‌‌خواری در انقراض نئاندرتال‌ها
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - آیا کانیبالیسم یا میل نئاندرتال‌ها برای خوردن نئاندرتال‌های دیگر ممکن است نابودی آن‌ها را تسریع کرده باشد؟

انسان‌شناسان بحث دراین‌باره را ادامه می‌دهند که چرا نئاندرتال‌ها، گونه‌ی منقرض‌شده‌ای از انسان، تقریباً 30 هزار سال پیش نابود شدند. نکات مهم مدل جدیدی پیشنهاد می‌کند که عمل هم‌نوع‌خواری (کانیبالیسم) ممکن است در انقراض نئاندرتال‌ها نقش داشته باشد. اگرچه هم‌نوع‌خواری می‌تواند برای افراد، به‌ویژه در مناطق فقیر ازنظر منابع مزیت‌هایی داشته باشد، ممکن است به‌طورکلی برای گونه مفید نباشد. نئاندرتال‌ها ممکن است حتی زمانی که منابع دیگر فراوان بود، دست به هم‌نوع‌خواری زده باشند؛ اگرچه دلیل آن مشخص نیست. حدود 800 هزار سال پیش، انسان هایدلبرگی که در اروپا و آفریقا زندگی می‌کرد، طی تکامل تعدادی از انواع انسان‌های آینده، ازجمله هومو‌ساپینس (انسان خردمند)، نئاندرتال‌ها، انسان‌تبار دنیسووا و دیگران را به‌وجود آورد. ژنتیک‌دانان ادعا می‌کنند که تبارهای هومو‌ساپینس و نئاندرتال‌ها تا حدود 588 هزار سال پیش جد مشترکی داشتند؛ یعنی زمانی که این دو نوع انسان از یکدیگر جدا شدند و جداگانه تکامل پیدا کردند. هوموساپینس در آفریقا و به‌احتمال زیاد در شرق این قاره به تکامل خود ادامه داد. انسان‌شناسان اسکلت‌های هوموساپینس را به‌صورت «بلند و باریک و مناسب برای اتلاف گرما و دویدن» و درمقابل، اسکلت‌های نئاندرتال‌ها به‌صورت «کوتاه و تنومند و مناسب برای حفظ گرما» را توصیف می‌کنند. نئاندرتال‌ها تقریباً به‌تنهایی به تکامل و رشد خود در اروپای‌غربی و آسیا ادامه دادند تا اینکه حدود 30 هزار سال پیش منقرض شدند. دلایل پیشنهادشده برای انقراض نئاندرتال‌ها شامل مواردی مانند شانس، تغییرات اقلیمی، جمعیت‌شناسی (اندازه گروه) و جنگ با انسان خردمند می‌شود. همچنین، درباره‌ی هم‌زمان‌بودن انقراض نئاندرتال‌ها با ورود انسان‌های مدرن اولیه به اروپا هنگام آغاز انقراض نئاندرتال‌ها بحث شده است. البته برخی انسان‌شناسان بر این باورند که این موضوع تصادفی است؛ چراکه شواهدی از جنگ یا رقابت مستقیم بین این دو نوع انسان وجود ندارد یا بسیار اندک است. این گروه از انسان‌شناسان استدلال می‌کنند که مغز و رفتار نئاندرتال‌ها مانند مغز و رفتار انسان‌های خردمند بوده است. اگرچه بسیاری از انسان‌شناسان بر این باورند که عامل انقراض نئاندرتال‌ها رقابت برای منابع بود، نه درگیری مستقیم. برخی استدلال می‌کنند که به‌‌دلیل تفاوت‌های شناختی کوچک، اما مهم بین این دو خویشاوند انسانی، انسان خردمند توانست منابع بیشتری از محیط‌های مشابه استخراج کند. آیا هم‌نوع‌خواری در انقراض نئاندرتال‌ها مؤثر بوده است؟
جوردی آگوستی و خاویر روبیو کامپیلو ، انسان‌شناسان اسپانیایی، در سال 2016 آزمایشی مجازی انجام دادند تا عوامل زمینه‌ساز انقراض نئاندرتال‌ها را مطالعه کنند. آن‌ها در مدل آزمایشی خود عواملی مانند محدوده‌ی قطعی سکونتگاه، اندازه‌ی گروه، هم‌نوع‌خواری (به‌منظور حذف رقابت و به‌دست‌آوردن منابع بیشتر) و احتمال تجزیه‌ی گروه را در نظر گرفتند. آنچه مدل آن‌ها آشکار کرد، بحث‌برانگیز بود. از دیدگاه نظریه‌ی بازی، به‌نظر می‌رسد هم‌نوع‌خواری راه بهینه‌ای برای به‌دست‌آوردن منابع باشد. در این‌جا مهم است که بین دو نوع هم‌نوع‌خواری تمایز قائل شویم: اندوکانیبالیسم (خوردن اعضای گروه) و اگزوکانیبالیسم (خوردن افراد خارج از گروه) . در اندوکانیبالیسم، گروه اعضای خود را می‌خورد. این نوع هم‌نوع‌خواری می‌تواند به‌دلایل تغذیه‌ای انجام شود؛ یعنی اگر گروه خیلی گرسنه باشد، اعضای بسیار جوان یا بسیار پیر ممکن است خورده شوند تا اعضای مؤثر (افراد دارای توانایی کار و تولیدمثل) زنده بمانند. اندوکانیبالیسم ممکن است به‌دلایل مذهبی یا نمادین پس از مرگ یکی از اعضای گروه نیز انجام شود. توجه کنید که در اولی، این رفتار ممکن است قتل و در دومی، نماد احترام به مردگان در نظر گرفته شود. مقاله‌های مرتبط: نئاندرتال‌ها و انسان‌های باستانی دیگر چگونه شمارش را یاد گرفتند؟ انسان مدرن احتمالاً عامل انقراض نئاندرتال‌ها نبود جنگ در دوران نئاندرتال‌ها: گونه‌ی ما چگونه بیش از 100 هزار سال برای بقا جنگید
درمقابل، اگزوکانیبالیسم شامل خوردن اعضای گروه‌های دیگر می‌شود. اگزوکانیبالیسم ممکن است برای حذف رقابت بر سر منابع (غذا، سرپناه و...) تا فراری‌دادن گروه‌های دیگر یا به‌دلایل نمادین یا تغذیه‌ای انجام شود. آگوستی و روبیو کامپیلو دریافتند که وقتی منابع فراوان باشد، برای بقا به هم‌نوع‌خواری درونی و بیرونی نیازی نیست. اگرچه زمانی که منابع کمیاب یا شرایط محیطی دشوار باشد (مثلا سرمای شدید)، هم‌نوع‌خواری ممکن است ویژگی مطلوبی باشد. در شرایط دوم، گروه‌هایی که رفتار اگزوکانیبالیسم دارند، می‌توانند منابع بیشتری به‌دست آورند و از انقراض خودشان جلوگیری کنند و رقابت گروه‌های دیگر را کاهش دهند. پژوهشگران در مدل مجازی آخر خود عامل دیگری را اضافه کردند: ورود انسان‌های مدرن اولیه غیرهم‌نوع‌خوار درحدود 40 هزار سال پیش به اروپا. در پایان شبیه‌سازی، گروهی که اگزوکانیبالیسم انجام می‌دادند، منقرض شدند. شبیه‌سازی پژوهشگران را به این نتیجه‌گیری رساند که گروه‌های هم‌نوع‌خوار از مناطق غنی از منابع بیرون رانده شدند و در مکان‌های خیلی خشک یا جداافتاده به زندگی ادامه دادند. جالب اینکه این امر شرایط دقیق انقراض واقعی نئاندرتال‌ها را توصیف می‌کند. در مدل آن‌ها، هم‌نوع‌خواری ویژگی بسیار منفی بود؛ زیرا اگرچه افراد ممکن است سود ببرند، به‌طور‌کلی به‌نفع گونه نیست. یکی از فرضیات مدل پژوهشگران این است که نئاندرتال‌ها فقط دربرابر گروه‌های نئاندرتال دیگر هم‌نوع‌خواری را انجام می‌دادند و طبق شواهد، به‌نظر می‌رسد چنین باشد. شواهد هم‌نوع‌خواری نئاندرتال‌ها
هلن روژیه ، انسان‌شناس و همکارانش (2016)، 99 بقایای نئاندرتال را از غاری در گویت بلژیک تجزیه‌و‌تحلیل کردند که حدود 45 تا 40 هزار سال قدمت داشت. تجزیه‌و‌تحلیل آن‌ها شواهد بسیار واضحی از هم‌نوع‌خواری و حتی استفاده از استخوان‌های نئاندرتال برای تیزکردن مجدد ابزارهای استفاده‌شده برای جدا‌کردن گوشت و پوست از استخوان را نشان می‌داد. تقریباً یک‌سوم از استخوان‌ها نشانه‌های واضح بریدگی را داشتند و علامت‌های ضربه‌خوردن نیز روی آن‌ها دیده می‌شد. بقایای مذکور نه‌تنها با هم‌نوع‌خواری مواجه شده بودند، بلکه در میان بقایای بسیاری از حیوانات دیگر و عمدتا گوزن‌های شمالی و اسب‌ها دیده می‌شدند. همچنین، تعداد زیادی استخوان حیوانات بزرگ وجود داشت که به همان روش استخوان‌های نئاندرتال روی آن‌ها کار شده بود. بررسی شش نمونه‌ی دیگر از هم‌نوع‌خواری نئاندرتال‌ها که به 120 تا 39 هزار سال پیش مربوط می‌شد، نشان می‌دهد که همه‌ی نئاندرتال‌هایی بودند که تحت هم‌نوع‌خواری نئاندرتال‌های دیگر قرار گرفته بودند. باوجوداین، این راز عمیق‌تر هم می‌شود: در بسیاری از موارد مذکور، استخوان‌های حیوانات نیز وجود داشت و فراوان بود. به‌عبارت‌دیگر، علامت‌های بریدگی روی استخوان‌های بلند نئاندرتال‌ها و حیوانات مشابه بود و استخوان‌ها برای خارج‌کردن مغز استخوان غنی از مواد‌مغذی شکافته شده بودند. اگر حیوانات فراوان بودند؛ چرا نئاندرتال‌ها نئاندرتال‌های دیگر را می‌خوردند؟ مشخص شده است که نئاندرتال‌ها خود را به منابع گوشتی محدود نمی‌کردند. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد آن‌ها گاهی گیاهان و غذاهای غیرگوشتی دیگر را نیز می‌خوردند. برخی از نئاندرتال‌ها شاید از حدود 120 هزار سال پیش، هم‌نوع‌خواری را به‌عنوان استراتژی بهینه‌ای برای به‌دست‌آوردن منابع و کاهش رقابت شروع کردند. اگرچه این کار ممکن است موجب آغاز سنت تقریباً 80 هزار ساله‌ای از هم‌نوع‌خواری ذائقه‌ای در برخی گروه‌های نئاندرتال شده باشد، یعنی برخی از نئاندرتال‌ها از طعم گوشت هم‌نوعان خود‌ لذت می‌بردند. همچنین، بعید به‌نظر می‌رسد که عمل هم‌نوع‌خواری در هر گروه از نئاندرتال‌ها به‌طور مستقل در بیش از 80 هزار سال آغاز شده باشد و به احتمال زیاد سنتی بوده است که طی نسل‌ها به نئاندرتال‌ها منتقل شده است. بنابراین، آن‌ها چرا این کار را انجام می‌دادند؟ طبق یکی از تئوری‌ها، پیازهای بویایی نئاندرتال‌ها کوچک‌تر از انسان‌های خردمند مدرن بود و ممکن است توانایی کمتری در تشخیص بوهای مختلف به‌ویژه بوهایی مانند سوختن گوشت انسان داشتند که آتش‌نشانان آن‌ را وحشتناک و بسیار بدبو توصیف می‌کنند. انقراض نزدیک‌ترین خویشاوندان انسانی ما همیشه معمای بزرگی باقی خواهد ماند؛ اما با معماهای زیاد دیگری در ارتباط است؛ مثلا آیا تفاوت‌های مغزی اهمیت دارد؟ حس بویایی در تکامل انسان چقدر مهم است؟ آیا انسان‌های خردمند آینده جایگزین خواهند شد؟

لینک کوتاه:
https://www.siasatvabazaryabi.ir/Fa/News/228359/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مرکز پژوهش‌های مجلس، طرح صیانت را مغایر با قانون اساسی می‌داند

تصاویر پانوراما از حیوانات که با شکست مواجه شدند

سامسونگ معرفی خانواده گلکسی S22 در ماه فوریه را تأیید کرد

اوپو Find N حتی بعد از 100 هزار بار باز و بسته‌ ‌شدن، آثاری از تاخوردگی ندارد

شکایت متقابل اپل از اریکسون به‌دلیل نقض پتنت‌های مربوط به فناوری mmWave

تصاویر پنل پشتی و طراحی داخلی گلکسی A53 سامسونگ فاش شد

دستور ویژه عبدالملکی برای بهبود وضعیت کارگزاری‌های تامین اجتماعی

تأخیر بسته الحاقی جدید و بزرگ بازی Ghostrunner

رونمایی از جناح تازه در تریلر بازی Total War: Warhammer 3108

تیزر اوپو رنو 7 از معرفی این گوشی هوشمند خبر می‌دهد

کمیته زیرمجموعه سنا قانون جدید علیه شرکت‌های فناوری را تایید کرد

دکل‌های مخابراتی خطری ندارند

اعلام تاریخ عرضه بازی Lego Star Wars با پخش تریلر جدید

باتری با طول عمر نامحدود به بازار می آید

مخترع پلی استیشن: متاورس «بی فایده» است

توسعه یک گوشی تاشو توسط شرکت شیائومی

مصرف گاز در بخش خانگی به 660 میلیون مترمکعب رسید/ هموطنان برای مدیریت مصرف گاز یاری کنند

روزهای پر بارش کردستان بدون مشکل توزیع سوخت سپری شد

جریان صادرات گاز به ترکیه از طرف ایران قطع نشده است

رئیس جمهوری مهمترین دستاوردهای سفر به روسیه را تشریح کرد

آماده‌باش نیروهای خدمات شهری برای برف‌روبی تا صبح امروز

تعهداتِ تامین اجتماعی از اصلی‌ترین دغدغه‌های سازمان منطقه آزاد کیش است

کاوش فراتر از جیمز وب؛ برای مطالعه زمین بعدی، به تلسکوپی با قدرت سایه‌اندازی بالا نیاز است

گوگل به دنبال عرضه یک هدست واقعیت افزوده در سال 2024 است

پوکو X3 پرو و پوکو F3 به‌زودی MIUI 13 را دریافت می‌کنند

تقاضای بالا برای گوشی‌های تاشو سامسونگ در سال 2022 نیز ادامه خواهد داشت

کاربران به تغییر صدای نویز سفید اسپیکرهای هوشمند گوگل اعتراض دارند

چرا خردکردن پیاز اشکتان را درمی‌آورد؟

مونرو چیست؟ هر آنچه لازم است درباره‌ی رمزارز XMR بدانیم

استارتاپ «تیزنگر» به دلیل موانع دولتی ارائه خدمات به مردم و سازمان‌های امدادی را متوقف کرد

استخراج بیت کوین در اتحادیه اروپا ممنوع می‌شود؟

ردمی Note 11 4G به زودی با این مشخصات در بازار جهانی معرفی می‌شود

متا احتمالا خرید و فروش NFT را در اینستاگرام و فیسبوک ممکن می‌کند

اپل دیگر برای iOS 14 آپدیت امنیتی منتشر نمی‌کند

استقرار 306 دستگاه خودرو برف‌روب در پایتخت/ آماده‌باش10 هزار نیروی شهرداری

گوشی‌های سری ردمی K50 به بهترین موتور ویبره جهان مجهز می‌شوند

مشخصات اصلی و رندرهای ردمی نوت 11 پرو 4G و پرو 5G فاش شد

Task Manager در ویندوز 11 سرانجام ظاهر جدیدی به خود می‌گیرد

قرنطینه اجباری زندانی در آمریکا به‌دلیل حمله باج افزاری

اینتل درحال ساخت تراشه‌ای مخصوص استخراج رمزارز است

ای‌ام‌دی احتمالاً نسخه به‌روز‌شده‌‌ای از سری RX 6000 عرضه می‌کند

سهام سونی پس از تصاحب اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت، 13 درصد افت کرد

آیفون اپل، پرفروش‌ترین گوشی هوشمند جهان در سه‌‌ماهه‌ی چهارم 2021

سامسونگ به‌طور تصادفی تصویر گلکسی تب S8 اولترا را در وب‌سایت خود فاش کرد

ویدئو کالبدشکافی وان پلاس 10 پرو منتشر شد

مدیاتک در حال آزمایش وای فای 7 است

ویوو احتمالا تبلت جدیدی با نمایشگر 120 هرتز و تراشه اسنپدراگون 870 معرفی خواهد کرد

جاه‌طلبی سامسونگ برای پیشی گرفتن از TSMC تا سال 2030

گوشی‌های شیائومی به‌زودی از بهترین ویژگی اندروید 12 بهره‌مند خواهند شد

اپل در تلاش برای رفع باگ شناخته‌شده سافاری