سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

اینترنت پرسرعت به قطب جنوب می‌رسد نکات خواندني

اینترنت پرسرعت به قطب جنوب می‌رسد
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - زومیت / ارائه‌ی اینترنت پرسرعت از طریق فیبر نوری در قطب جنوب می‌تواند تحقیقات، آموزش و پیش بینی وضعیت آب‌وهوا را ارتقا دهد.
ایستگاه مک‌موردو در این بازه‌ی زمانی از سال روی یک صخره‌ی آتشفشانی درست در سواحل قطب جنوب، مملو از تحقیقات علمی است. این ایستگاه که توسط بنیاد ملی علوم ایالات متحده اداره می‌شود، در تابستان‌های قطب جنوب از اکتبر تا فوریه‌ی میزبان حدود هزار بازدیدکننده است که برای انجام تحقیقات درمورد موضوعات مختلف از آب‌وهوا گرفته تا علوم اقیانوسی به این ناحیه سفر می‌کنند.
با وجود نقش اصلی مک‌موردو در تحقیقات قطب جنوب، این پایگاه از یکی از بدیهی‌ترین نیازهای دانشمندان در آزمایشگاه‌های قرن بیست‌ویکم یعنی اینترنت پرسرعت بی‌بهره است.

سیاست و بازاریابی


مک‌مردو در تنها قاره‌ای است که کابل فیبر نوری پرسرعت به سایر نقاط جهان ندارد. بااین‌حال، این وضعیت احتمالا به‌زودی تغییر خواهد کرد.
در اوایل سال جاری، NSF بررسی امکان ساخت کابل فیبر نوری را آغاز کرد؛ این کابل‌ها در امتداد بستر دریا از قطب جنوب تا همسایه‌ی نیوزلند یا استرالیا ادامه خواهند داشت. این ایده‌ برای اولین‌بار کمی بیش از یک دهه پیش مطرح شد، اما با اولویت پروژه‌های دیگر قدرت خود را از دست داد. دانشمندان می‌گویند اگر این آخرین تلاش برای نوسازی اینترنت قطب جنوب موفقیت‌آمیز باشد، هم تحقیقات و هم زندگی روزمره در قاره‌ی یخ‌زده متحول خواهد شد.
پیتر نف، یخ‌شناس و استادیار پژوهش در دانشگاه مینه‌سوتا می‌گوید: «این [اینترنت پرسرعت] تجربه‌ی اساسی زندگی در قطب جنوب را تغییر خواهد داد.»
امروزه محققانی که در قطب جنوب کار می‌کنند برای برقراری ارتباط با جهان خارج به ماهواره‌های با پهنای باند کم متکی‌اند. پاتریک اسمیت، مدیر توسعه‌ی فناوری در NSF می‌گوید در مقایسه با یک خانواده‌ی معمولی روستایی، مقدار پهنای باند موجود برای هر نفر در مک‌موردو محدود است. محققان اغلب مجبورند داده‌های خود را روی هارددیسک‌ها ذخیره کنند تا آن‌ها را به‌طور فیزیکی به خانه برگردانده یا آن‌ها را برای همکاران خود صادر کنند تا روی آن‌ها تجزیه‌وتحلیل انجام شود. این رویه باعث کند شدن مراحل تحقیقات علمی خواهد شد.
در اواخر ژوئن، NSF از یک کارگاه آموزشی سه‌روزه حمایت کرد تا محققان آمریکایی و بین‌المللی را گرد هم آورد تا درمورد پتانسیل تحول‌آفرین کابل فیبر نوری به قطب جنوب، از جمله تأثیر آن روی تحقیقات، آموزش و رفاه افرادی که هزینه صرف می‌کنند، بحث و تبادل‌نظر کنند. برگزارکنندگان کارگاه در ایستگاه مک‌موردو در ماه اکتبر گزارش گسترده‌ای منتشر کردند که در آن به نکات کلیدی، مسیرهای بالقوه و نحوه‌ی استفاده از کابل فیبر نوری برای جمع‌آوری داده‌های علمی بیشتر در این قلمرو دوردست اشاره شده است.
شرکت‌کنندگان در کنفرانس گفتند اگر یک اتصال فیبرنوری در دسترس باشد، زندگی روزمره و تحقیقات در ایستگاه مک‌موردو به‌روش‌های بی‌شماری تغییر خواهد کرد. محققان می‌توانند به‌جای تکیه بر ضبط‌کننده‌های آرشیوی، عملیات روزانه را به‌صورت زنده پخش کنند. به‌عنوان مثال با دسترسی به اینترنت پرسرعت، پیش‌بینی وضعیت آب‌وهوا بهبود داده خواهد شد و می‌توان تصاویر ماهواره‌ای را به‌طور لحظه‌ای تجزیه‌وتحلیل کرد. از جمله مزایای دیگر ارائه‌ی اینترنت پرسرعت در قطب جنوب می‌توان به افزایش امنیت سایبری و مشارکت در پروژه‌هایی که تحقیقات علمی انجام می‌دهند اشاره کرد.
دسترسی فیزیکی به کابل‌های فیبر نوری علاوه‌بر بر تحلیل کارآمدتر داده‌ها، می‌تواند به جمع‌آوری انواع جدیدی از داده‌ها کمک کند. به‌عنوان مثال، الیاف موجود در کابل می‌تواند برای جمع‌آوری داده‌های لرزه‌ای که از طریق تکنیک جدیدی به‌نام «حسگر صوتی توزیع‌شده» به‌دست می‌آیند، مورد استفاده قرار گیرد. می‌توان حسگرهایی را به‌منظور مشاهده‌ی مداوم تغییرات دما و فشار در اقیانوس جنوبی قطب جنوب به کابل‌ها متصل کرد زیرا این ناحیه درواقع مکانی کلیدی برای درک سرعت تغییرات آب‌وهوایی است. نف می‌گوید نظارت بر اقیانوس جنوبی ضعیف است و مشاهدات مداوم و لحظه‌ای افزایش دما می‌تواند درک دانشمندان را تاحد زیادی بهبود بخشد.
اینترنت پرسرعت در قطب جنوب علاوه‌بر ایجاد فرصت‌های تحقیقاتی بیشتر باعث می‌شود بازدیدکنندگان ایستگاه با خانواده‌های خود، همکاران و آشنایان در خارج از قطب جنوب و همچنین عموم مردم جهان ارتباط برقرار کنند.
آریل والدمن، فیلم‌ساز قطب جنوب می‌گوید: «در این مکان، داشتن تعامل با مردم این امکان را فراهم خواهد کرد که افراد خود را در موقعیت قطب جنوب تصور کنند و ببینند که کارهای روزانه در این ناحیه چگونه انجام می‌شود.»
والدمن در سال 2018 به‌مدت پنج هفته به قطب جنوب سفر کرد تا از طریق برنامه‌ی هنرمندان و نویسندگان NSF از زندگی زیر یخ فیلم‌برداری کند. والدمن اعلام کرده داشتن اینترنت سریع‌تر، تفاوت بزرگی برای ارتباطات علمی ایجاد خواهد کرد، زیرا به ارتباط‌گیران اجازه می‌دهد با مردم خارج از قطب جنوب به‌طور زنده و لحظه‌ای تعامل داشته باشند.
اگرچه اتصال به اینترنت پرسرعت می‌تواند فواید زیادی به‌همراه داشته باشد، اما برخی دانشمندان نگران این هستند که چنین تعییری چگونه بر فرهنگ ایستگاه مک‌موردو تأخیر خواهد داشت.
نف گفت: «یک گفت‌وگوی مهم دیگر این است که اینترنت پرسرعت در قطب جنوب چگونه نحوه‌ی عملکرد جامعه را تغییر خواهد داد.»
نف در ادامه‌ی توضیحات خود اعلام کرده ایستگاه‌های تحقیقاتی قطب جنوب به‌دلیل انزوا، جوامعی فشرده محسوب می‌شوند. اتصال کامل می‌تواند تغییرات زیادی داشته باشد که از جمله می‌توان به نحوه‌ی تعامل محققان با یکدیگر و تمرکز آن‌ها روی کار میدانی در مقابل رویدادهای خانه اشاره کرد.
گام بعدی در تحقق ارتقای اینترنت پرسرعت قطب جنوب، مطالعه‌ی رسمی طراحی دستکاپ و مهندسی است که NSF این مورد را با کمک وزارت دفاع انجام خواهد داد. تکمیل این مطالعه که شامل قیمت‌گذاری کابل و زیرساخت‌های مربوطه، مطالعه‌ی مسیر و ایجاد برنامه‌ی زمانی برای نصب همه‌ی پیش‌نیازها است، یک نقطه‌ی عطف کلیدی محسوب می‌شود. پس از آن NSF تصمیم خواهد گرفت که آیا پروژه‌ی مورد اشاره ادامه پیدا کند یا خیر.
اسمیت در این رابطه گفت: «بهبود ارتباطات در برخی موارد از بین خواهد رفت، استقرار افراد در میدان بسیار آسان‌تر خواهد شد و تجربه‌ به افرادی که نمی‌توانند مستقر شوند، ارائه خواهد شد. ما به اینترنت پرسرعت به‌عنوان یک فرصت متحول‌کننده نگاه می‌کنیم.»

لینک کوتاه:
https://www.siasatvabazaryabi.ir/Fa/News/223158/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

رونمایی از سامانه "آی بی تریدر" در نمایشگاه کیش اینوکس 2021

آغاز به کار سومین جشنواره ملی عکس کیش با شعار ایران، از خزر تا خلیج فارس

کوالکام از پردازنده 4 نانومتری نسل اول اسنپدراگون 8 رونمایی کرد

معضل تولید موتور رپتور استارشیپ، ممکن است اسپیس ایکس را به ورطه ورشکستگی بکشاند

خرید لوازم تحریر فانتزی از فروشگاه بایلی شاپ

تصاویر زنده پنل پشتی گلکسی A13 4G از دوربین چهارگانه آن پرده برداشت

نسل سوم آیفون SE احتمالا سه‌ماهه نخست 2022 رونمایی خواهد شد

همکاری ایرانسل با وزارت ارتباطات برای توسعه شبکه ملی اطلاعات

ویندوز 11 در تقریبا 10 درصد از کامپیوتر‌ها نصب شده است

ایلان ماسک با Cyberwhistle پنجاه دلاری تسلا، اپل را دست انداخت

استفاده متفاوت از اصل طرد پاولی؛ راهکار فیزیک‌دانان برای جلوگیری از پراکندگی نور در اتم‌ها

به لطف سامسونگ، گوشی‌های تاشو قوی‌ترین سه ماهه مالی خود را تجربه کردند

گروهی از حقوق‌دان‌ها ایرادات طرح صیانت از کاربران را منتشر کردند

اسنپ: 40هزار ساعت آموزش آنلاین رایگان برای افراد دارای معلولیت فراهم شده

سازمان نصر: اجباری شدن اینماد برخلاف مصوبات مجلس است

قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی در دستان یک استارتاپ؛ «قارچ‌خور» کیوبیتی!

Steam Deck بازی انحصاری نخواهد داشت

برخی کابران مک‌بوک پرو 16 اینچی از باگی در کانکتو مگ‌سیف خبر می‌دهند

عرضه‌ی آپدیت اندروید 11 برای نوکیا 9 Pure View منتفی شد

در باغ کتاب تهران فیلم سینمایی ببینید، نوکیا هدیه بگیرید

استارلینک سرویس اینترنت خود را برای استفاده در هواپیما‌ آزمایش می‌کند

سامسونگ دو خط‌تولید بزرگ LCD را برای تولید OLED تبدیل می‌کند

6 قابلیت مهم پردازنده اسنپدراگون 8 نسل یک

برنامه اساسی سامسونگ برای افزایش سهم بازار گوشی‌های هوشمند خود در سال 2022

بیش از 22 هزار معلول تحت پوشش بهزیستی زنجان هستند

در همایش بزرگداشت هفته معلولان در ایلام عنوان شد: 140هزار کودک زیر پوشش غربالگری بینایی قرار می گیرند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین: نظارت بر واحدهای صنعتی پر خطر قزوین تشدید می‌شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی: شمار کارگران دارای حقوق معوق استان مرکزی 65 درصد کاهش یافت

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای بوشهر: مدال طلای نوزدهمین دوره مسابقات ملی مهارت به یک بوشهری رسید

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: تعاون بهترین شیوه اقتصاد اسلامی و مقاومتی است

وبینار دستمزد کارگری "رویکردها و چالش‌ها" برگزار می‌شود

قادری: پژوهش، مقدمه تحول سازمانی است/شریعت: احیای مجدد شـورای پـژوهش وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در دستور کار قرار دارد

معاون امور تعاون : نقش‌آفرینی بخش تعاون، در اقتصاد کشور کلیدی است

اقدامات وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در حوزه روابط کار تشریح شد: کاهش 12 درصدی تعداد بنگاه های مشکل دار / رشد 12.3 درصدی طرح های طبقه بندی مشاغل

کریمی بیرانوند: ایجاد حدود 14هزار شغل تا پایان امسال در دستور کار قرار دارد

سافایر از کارت گرافیک اکسترنال Radeon RX 6600 XT رونمایی کرد

پای استرالیا روی دم غول‌های فناوری

بوندس‌لیگا وارد بازار ‌NFTها شد

چگونه در واتس‌اپ بدون ذخیره شماره مخاطب چت کنیم؟

پوتین ارزهای دیجیتال را بی‌پشتوانه و پرریسک خواند

خرج 2.5 میلیارد دلاری برای واردات گوشی موبایل

حقایقی از نور آبی صفحه نمایش و تاثیر آن بر چشم

امارات اولین عرضه کننده تمبرهای NFT در خاورمیانه می‌شود

سهام‌داران مایکروسافت خواستار گزارش درباره آزار جنسی کارکنان

اگر گوشیمان گم شد چه کار کنیم؟

تکیه Mario Kart 8 Deluxe بر صدر جدول فروش هفتگی بازی‌های انگلستان

تراشه پرچمدار اسنپدراگون 8 نسل 1 رسما معرفی شد

انتشار بی اجازه عکس دیگران در توییتر ممنوع شد

کابران مک‌بوک پرو 16 اینچی از باگی در اتصال مگ‌سیف خبر می‌دهند

مشخصات کلیدی گوشی‌های سری ردمی نوت 11 برای بازار جهانی فاش شد