سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

راهنمای جامع الگوریتم رنک برین به زبان ساده مقالات بازاریابی

راهنمای جامع الگوریتم رنک برین به زبان ساده
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - گوگل از الگوریتم‌های مختلفی برای امتیاز دهی به سایت‌ها استفاده می‌کند. یکی از مهمترین الگوریتم‌هایی که گوگل برای جستجوی معنایی بهتر استفاده می‌کند الگوریتم رنک برین است. در این مقاله قصد داریم شما را با الگوریتم رنک برین با زبان ساده آشنا کنیم. با ما همراه باشید.
همان‌طور که می‌دانید گوگل از الگوریتم‌های مختلفی برای امتیازدهی به سایت‌‌های مختلف استفاده می‌‌کند. این الگوریتم‌ها تعیین می‌‌‌کند زمانی که شما یک کلمه کلیدی را جست و جو می‌‌کنید، چه سایت‌‌هایی در نتایج اولیه جست و جو تا نتایج پایانی قرار بگیرند. الگوریتم رنک برین Rank Brian یکی از جدیدترین الگوریتم‌‌‌های مورد استفاده گوگل است که تا حد زیادی دست کلاهبردان سئو سیاه و خاکستری را از امتیازدهی سئو کوتاه کرده است. اگر اطلاعات شما راجع به این الگوریتم کم است، با ما همراه شوید تا به زبانی ساده و روان با آن آشنا شویم.

سیاست و بازاریابی


الگوریتم رنک برین چیست و چگونه کار می‌کند؟
الگوریتم رنک برین را می‌توان ورژن پیشرفته‌تر الگوریتم مرغ مگس خوار دانست. تا سال‌ها پیش، الگوریتم‌های گوگل تنها به تعداد کلمات کلیدی توجه کرده و هر چه تعداد این کلمات در محتوای نگارش شده بیشتر بوده به آن سایت امتیاز و اعتبار بیشتری می‌بخشیدند. این مساله راه را برای کلاهبرداران سئو باز گذاشت، به این شکل که صاحبان سایت محتوای خود را بدون در نظر گرفتن کیفیت پر از کلمات کلیدی کردند تا در نتایج اولیه گوگل نمایش داده شوند. با روشن شدن این قضیه مهندسان گوگل ترغیب به تغیییر الگوریتم‌ها و به روز رسانی آن‌ها شدند.
الگوریتم رنک برین یکی از جدیدترین این الگوریتم‌ها است که عبارت جست و جو شده شما را آنالیز مفهومی کرده تا بهترین و مناسب‌ترین سایت را در اختیار شما قرار دهد. بگذارید یک مثال ساده بزنیم تا با آنالیز مفهومی بیشتر آشنا شوید. تصور کنید یک سایت با کیفیت محتوای بالا داریم که کلمه کلیدی محتوای آن ارایشگاه زنانه است و شما کلمه کلیدی سالن زیبایی زنانه را سرچ می‌‌‌کنید. به نظر شما این سایت برای شما نمایش داده می‌شود؟ بله الگوریتم رنک برین با فرمول‌ها و مهندسی دقیقی که دارد تمامی اطلاعات را بررسی کرده و بهترین نتایج را برای شما به نمایش خواهد گذاشت.

سیاست و بازاریابی


تاریخچه و مکانیسم عملکرد الگوریتم Rank Brain
خوب تا این جای کار با مفهوم این الگوریتم جدید گوگل آشنا شدیم. اما تاریخچه آن به چه زمانی باز می‌گردد و البته فرایند سنجش سایت‌ها توسط الگوریتم چگونه است؟
سال ساخت و استفاده از این الگوریتم به سال 2015 باز می‌گردد که توانست کمک بسزایی به شناخت سایت‌های بی‌کیفیت و خوب کند. با استفاده از این الگوریتم بسیاری از سایت‌هایی که در راس نتایج جست و جوی گوگل بودند به نتایج بسیار پایین‌تری منتقل شده و سایت‌هایی پایین‌تر که کیفیت محتوای بالایی نیز داشتند جایگزین آن‌ها شدند.
از سال 2016 این الگوریتم توانست بیش از 15 درصد رتبه‌بندی صفحات گوگل را به خود اختصاص دهد و بعد از تولید محتوای مناسب و لینک بیلدینگ، به عنوان سومین عامل تاثیرگذار روی سنجش سئوی سایت معرفی شود.
این الگوریتم بر پایه هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ عمل می‌کند. یعنی در سنجش سایت‌ها تقریبا مهندسان گوگل نقشی نداشته و این خود ماشین و الگوریتم است که سایت‌ها را امتیاز بندی می‌کند. اما هوش مصنوعی، ماشین لرنینگ و یا روش آزمون خطا چیست؟
این مفاهیم را هم با زبان ساده و ملموس برای شما روشن خواهیم کرد. تصور کنید که تهیه یک غذا را به یک دستگاه جدید می‌سپارید تا خودش همه مواد اولیه را با یکدیگر ترکیب کرده، زمان و دمای پخت مناسب را به آن داده تا نتیجه نهایی حاصل شود. ماشین بر مبنای هوش مصنوعی خود، یک تابع مناسب بین ورودی و خروجی تعریف کرده و در نوبت بعدی در فاکتورهای تاثیر گذار تغییری ایجاد می‌کند. برای مثال یک بار یکی از مواد غذایی را کم کرده و بار دیگر آن را زیاد می‌کند. یک بار دما را بالا می‌برد و یا زمان پخت را پایین می‌آورد.
این روش آزمون و خطا به اندازه‌ای انجام می‌شود تا دستگاه بتواند بهترین و مناسب‌ترین روش و میزان ترکیب مواد غذایی برای تهیه غذای مورد نظر خود را پیدا کند، بدون آن که انسان در آن دخالتی داشته باشد. برای الگوریتم رنک برین نیز این قضیه مشابه است. این الگوریتم فاکتورهای مختلفی را برای سنجش سئو در نظر گرفته و با استفاده از هوش مصنوعی و روش آزمون خطا سعی می‌کند بهترین سایت را در نتایج جست و جو به کاربر نمایش دهد.
نکته مهم آن که این الگوریتم پویا است یعنی بعد از آن که گوگل بهترین سایت و محتوا را برای یک کلمه کلیدی پیدا کرد، روی آن ثابت نمانده و باز هم سایت‌‌ها، فاکتورها و نتایج جست و جو را بررسی می‌کند. جالب آنکه بعد از روی کار آمدن این الگوریتم، گوگل آزمایشی طراحی کرد تا بتواند عملکرد هوش مصنوعی و ماشین لرنینگ را با عملکرد انسانی مقایسه کند. از این رو در یک بازه زمانی سئوی سایت را هم توسط تعدادی از مهندسان خود و هم توسط الگوریتم رنک برین انجام داد. در پایان آزمایش مشخص شد که الگوریتم توانسته بیش از 10 درصد نسبت به مهندسان دقیق‌تر و بهتر عمل کند.

سیاست و بازاریابی


الگوریتم رنک برین چه فاکتورهایی را بررسی می کند؟
برای آن که شما بتوانید از این الگوریتم نمره قابل قبول و مناسبی را به دست آورید تنها باید به دنبال یک چیز باشید: کسب رضایت کاربر و ارائه محتوای مناسب به او. در واقع به جای پر کردن سایت با کلمات کلیدی ببینید کاربر شما دقیقا به دنبال به دست آوردن چه مطالب و پرسش‌هایی است و سعی کنید آن‌ها را در محتوای خود بگنجانید.
بنابراین الگوریتم رنک برین به میزان رضایت کاربران شما از محتوا توجه می‌کنند، اما چگونه؟ 
زمان ماندگاری در سایت
یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که گوگل در Rank Brain مورد توجه قرار می‌دهد، زمان ماندگاری کاربران در سایت شما است. اگر همه کاربران یا تعداد زیادی از آن‌ها بعد از ورود به سایت شما آن را در زمان کوتاهی می‌بندند، نشان دهنده آن است که محتوای نگارش شده شما برای آنها مفید نبوده است. از این رو این الگوریتم محتوای سایت شما را بی‌‌کیفیت دانسته و امتیاز بالایی برای آن قائل نخواهد شد.

سیاست و بازاریابی


تعداد سایت های جست و جو شده بعد از باز کردن هر سایت
فاکتور مهم دیگری که این سایت به عنوان نشانه رضایت یا عدم رضایت کاربران مورد توجه قرار می‌دهد، تعداد سایت‌هایی است که کاربران بعد از سایت شما باز خواهند کرد. اگر بعد از سایت شما کاربر با همان کلمه کلیدی سایت‌های دیگری را هم باز کند، این الگوریتم تصور خواهد کرد که محتوای شما نتوانسته برای کاربر مفید واقع شود.
توجه به جامع بودن محتوا
فاکتور مهم دیگری که الگوریتم رنک برین برای سنجش سئوی سایت‌ها مورد استفاده قرار می‌دهد، میزان جامع بودن محتوا است. چگونه؟ تصور کنید که کاربر کلمه کلیدی الگوریتم مرغ مگس خوار را جست و جو کرده و به اندازه کافی هم در سایت شما باقی می‌ماند. بسیار خوب این یک نشانه خوب است که سایت شما توانسته به اندازه کافی رضایت کاربر را به دست آورد. 
اما اگر کاربر بعد از مطالعه سایت شما، فاکتورهای مورد بررسی در الگوریتم مرغ مگس خوار را سرچ کند، یعنی محتوای شما نتوانسته به تمامی سوال‌های کاربر راجع به کلمه کلیدی پاسخ مناسب دهد. این مساله نشان دهنده آن است که محتوای شما به اندازه کافی کامل نبوده است، لذا این الگوریتم امتیاز بالا و مناسبی را برای شما و سایتتان در نظر نخواهد گرفت.

سیاست و بازاریابی


رضایت کاربران قبل از ورود به سایت
همان‌طور که در بالا نیز اشاره شد، الگوریتم رنک برین به دنبال کسب رضایت کاربر و نمایش بهترین و مناسب‌ترین نتیجه به آن‌ها است. از این رو تنها رضایت کاربران بعد از ورود به سایت را در نظر نمی‌گیرد، بلکه حتی رفتار کاربران قبل از ورود را نیز مورد بررسی قرار می‌‌دهد! می‌پرسید چگونه؟ خیلی ساده با توجه به فاکتورهایی مانند سرعت باز شدن سایت، سرعت دانلود، زمان لود کامل سایت و غیره.
اگر کاربران برای باز کردن سایت شما زمان زیادی را صبر کنند و آن قدر معطل شوند که حتی قبل از بارگزاری کامل سایت شما را ترک کنند، Rank Brain آن را یک عامل با تاثیرگذاری منفی خواهد دانست. در حال حاضر سایت‌ها باید حداقل سرعت بارگزاری بین 2 تا 5 ثانیه داشته باشند. آمارها نشان می‌دهد که سایت‌هایی با زمان بارگزاری بیشتر از دید کاربران کند بوده و قبل از بارگزاری کامل سایت را می‌بندند.
بک لینک های داخلی و خارجی
استفاده از بک لینک‌های داخلی و خارجی یکی از مهم‌ترین و موثرترین راهکارها برای بهبود سئوی سایت است. انجام این کار نه تنها رتبه سایت شما را در الگوریتم رنک برین بالا برده، بلکه روی دیگر الگوریتم‌های گوگل نیز تاثیر مثبت می‌گذارد. 
شما می‌توانید در یک مقاله، جمله‌ای راجع به موضوعی مرتبط نوشته و آن را به مقاله آن در سایت خودتان لینک کنید. برای مثال اگر شما در محتوای خود راجع به الگوریتم رنک برین نوشته‌اید، می‌توانید آن را با الگوریتم پنگوئن مقایسه کرده و آن را به مقاله الگوریتم پنگوئن در سایت خود لینک کنید. با کلیک روی آن کاربران وارد صفحه مقاله الگوریتم پنگوئن شده و آن را نیز مطالعه خواهند کرد.
بک لینک خارجی نیز نوعی تبلیغات برای شما محسوب خواهد شد. برای مثال شما می‌توانید به عنوان رپوتاژ آگهی ، یک مقاله در یک سایت معتبر و البته مرتبط به موضوع چاپ کرده و آن را به سایت خود لینک کنید. با انجام این کار کاربران بعد از خواندن مقاله مورد نظر و کلیک روی لینک وارد سایت شما خواهند شد. هرچه تعداد بک لینک‌های شما بالا باشد، رتبه شما در جست و جوی گوگل نیز بالاتر خواهد رفت.

سیاست و بازاریابی


رعایت اصول نگارشی و ساده نویسی
درست است که بعضی از محتواها و کلمات کلیدی، نیازمند محتوا و مقاله‌هایی تخصصی هستند اما توجه داشته باشید که تمامی خواننده‌ها و کاربران شما، افراد متخصص در آن زمینه نیستند! برای مثال اگر شما در سایت خود می‌خواهید مقاله‌ای راجع به قوانین مهریه بنویسید، اگر محتوای خود را پر از ماده و تبصره کنید، خوانندگان عادی متوجه موضوع نخواهند شد! ممکن است یک خانم یا آقا با رشته تحصیلی کاملا غیر مرتبط بخواهد راجع به این موضوع اطلاع کسب کند، اگر متن شما سخت و تخصصی نوشته شده باشد، شاید بیش از 90 درصد خوانندگان و کاربران خود را از دست بدهید!
رعایت قوانین نگارشی از دیگر فاکتورهایی است که الگوریتم رنک برین به آن توجه ویژه می‌کند. نویسنده محتوای شما باید به طور دقیق با اصول و قواعد نگارش و ویرایش متن آشنا بوده و از آن‌ها در جای مناسب خود استفاده کند.
برای بهبود اعتبار سایت خود از دید الگوریتم رنک برین چه کنیم؟
احتمالا بعد از خواندن موارد قبلی این سوال برای شما پیش خواهد آمد که حالا برای بهبود سئوی سایت خود از دید الگوریتم Rank Brain چه کنیم؟ راهکارهای پیشنهاد شده بسیار ساده است اما می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی ارتقا سئوی سایت شما بگذارد.

سیاست و بازاریابی


یک محتوای روان، جامع و سئو شده بنویسید
سعی کنید هنگام نگارش محتوا تمامی سوال‌های احتمالی کاربران راجع به موضوع را حدس زده و راجع به آن ها متنی کامل و جامع بنویسید. قواعد نگارشی را به طور کامل رعایت کرده و غلط املایی نداشته باشید. از کلمات کلیدی به اندازه کافی و مناسب استفاده کنید. محتوایی روان و قابل فهم بنویسید. از تگ‌های H1 تا H6 استفاده کنید. سعی کنید محتوای شما حداقل 1500 کلمه باشد.
از کلمات کلیدیی مرتبط استفاده کنید
همان‌طور که در بالا نیز اشاره شد، این الگوریتم به آنالیز مفهوم می‌پردازد، بنابراین اگر می‌خواهید از دید آن جایگاه مناسبی پیدا کنید، حتما استفاده از کلمات کلیدی را جدی بگیرید. اگر برای مثال راجع به یک مغازه در پایتخت محتوا می‌نویسید، کلمات مشابه مانند فروشگاه، تهران، پایخت، مغازه، بوتیک و غیره را حتما در متن بگنجانید.
بخش ارائه نظر کاربران داشته باشید
الگوریتم رنک برین، به دنبال پیدا کردن سایتی است که بتواند رضایت کاربران خود را به بهترین شکل ممکن به دست آورد. یکی از راهکارهای شما می‌تواند راه اندازی بخش ارائه نظرات کاربران باشد. اگر کامنت‌های سایت شما بالا باشد و کاربران رضایت خود را از محتوای آن عنوان کرده باشند، گوگل سایت شما را معتبر و ارزشمند خواهد شناخت.

سیاست و بازاریابی


از بک لینک های داخلی و خارجی استفاده کنید
همانطور که در بالا نیز اشاره شد، استفاده از بک لینک یک راه سریع و عالی برای بهبود سئوی سایت شما است. نکته مهم آن که برای بک لینک‌های خارجی حتما سایت‌های معتبر را انتخاب کرده و زیاده روی نکنید. اگر شما از سایت‌های زیادی بدون توجه به اعتبار آن‌ها، تعداد زیادی بک لینک بگیرید، گوگل فکر می‌کند شما قصد گول زدن او را دارید. بنابراین نه تنها رتبه سایت شما بالا نرفته، بلکه پایینتر هم خواهد آمد.
نرخ کلیک را بالا ببرید
هرچه تعداد کلیک‌ها روی مقاله و سایت شما بیشتر باشد، گوگل سئوی سایت شما را معتبرتر خواهد دانست. برای افزایش نرخ کلیک می‌توانید از راهکارهای مختلفی استفاده کنید که مهم‌ترین آن‌ها استفاده از تیترهای جذاب است. سعی کنید یک عنوان جذاب برای محتوای خود انتخاب کرده تا کابران را جذب آن کنید. می‌توانید از کلماتی مانند بهترین و جدیدترین و یا اعداد نیز استفاده کنید.
جمع‌بندی
الگوریتم رنک برین یکی از جدیدترین الگوریتم‌های مورد استفاده گوگل است که بیش از هر چیزی به دنبال کسب رضایت کاربر و پیدا کردن بهترین نتیجه جست و جو است. این الگوریتم فاکتورهایی مانند نرخ کلیک، زمان ماندگاری در سایت، سرعت بارگزاری مطالب و غیره را بررسی کرده و به شکل خودکار و با استفاده از هوش مصنوعی به سایت‌ها رتبه و جایگاه می‌دهد. 

لینک کوتاه:
https://www.siasatvabazaryabi.ir/Fa/News/173722/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

اولین عکس واقعی از آیفون 16 را ببینید

این بازی شوتر جدید یک مزیت مهم نسبت‌ به کالاف دیوتی دارد

گوشی مدیر عامل سامسونگ، طرفداران تعصبی را شرمنده می‌کند

ویدیو جعبه گشایی پوکو F6 پرو در آستانه رونمایی لو رفت

اندازه گیری سرعت نور با روش فیزو

اولین پرواز سرنشین‌دار «استارلاینر» تا 25 مه به تعویق افتاد

اولین نمایشگر 1000 هرتز 4K دنیا رونمایی شد

گزارش جدید Speedtest؛ سرعت اینترنت موبایل در ایران باز هم کاهش یافت

کنسول گیمینگ دستی AYANEO AIR 1S با تراشه Ryzen 7 8840U معرفی شد

این 9 اپلیکیشن محبوب آیفون، قاتل باتری گوشی شما هستند

تصویر شگفت انگیز جیمز وب از کهکشانِ Zwicky 18

سفر‌های گردشگری فضایی راه‌اندازی می‌شود

کالبدشکافی آیپد پرو M4 منتشر شد؛ نگاه نزدیک به طراحی نبوغ‌آمیز اپل

مشخصات ویوو پد 3 لو رفت؛ تبلت چینی با باتری غول‌پیکر

گوگل قابلیت‌های جدیدی برای مقابله با سرقت گوشی‌های اندرویدی معرفی کرد

خون دایناسورها در رگ‌های ما جریان دارد!

نشانه‌هایی از شیائومی 15 پرو در کد منبع HyperOS دیده شد

اپل برای عرضه ویژن پرو در بریتانیا، کانادا و کشورهای دیگر آماده می‌شود

آیا ممکن است ماه ناپدید شود؟ اگر ماه یک شب نباشد چه اتفاقی می‌افتد؟

برگزاری جشن کرامت درجزیره کیش

شهدا الگوی مناسبی برای مردم جامعه هستند/ سالانه 800 هزار دیدار با خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان انجام می‌شود

باگ خطرناک اپل عکس‌های شما را به آیفون و آیپدی که فروخته‌اید، برمی‌گرداند!

2 تصویر خیره‌کننده از «ستون‌های آفرینش»

اندروید 15 شارژدهی گوشی‌ها را در حالت آماده‌به‌کار بهبود می‌دهد

قابلیت شبکه 5.5G با آپدیت نرم افزاری به این گوشی ها می‌آید

دیدار مدیرعامل بیمه دی با استاندار فارس

هوش مصنوعی طعنه و کنایه را تشخیص می‌دهد!

جانباز گرانقدر 70 درصد «باقری» به همرزمان شهیدش پیوست

پدر شهیدان والامقام «حسن ملائکه زاده» آسمانی شد

بررسی آخرین وضعیت ساماندهی گلزار شهدای ستارخان تبریز

پیام تسلیت رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پی درگذشت پدر شهیدان والامقام «حسن ملائکه‌زاده»

اپل احتمالا آیفون «فوق باریک» با طراحی جدید می‌سازد؛ حتی پیشرفته‌تر از پرو مکس

قابلیت جذاب هوش مصنوعی سامسونگ به آیفون های اپل می‌آید!

نسخه آیفون یوتیوب موزیک با تغییری کوچک آپدیت شد

برخورد دو سیاهچاله‌ زمانی که جهان تنها 740 میلیون ساله بود

پیام تسلیت رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پی درگذشت مادر شهیدان والامقام «دهشت»

برقراری عدالت در اطلاع رسانی رسالت مهم حوزه روابط عمومی‌ است

شهدا و ایثارگران در همه عرصه‌ها از کیان اسلامی‌ حراست و دفاع کرده‌اند

آپدیت نهایی Redfall منتشر می‌شود؛ تایید اضافه شدن حالت آفلاین

سیستم مورد نیاز بازی XDefiant اعلام شد

جزئیاتی از بازی جدید Valve به نام Deadlock فاش شد

پشتیبانی کامل از فایل‌های 7Zip و TAR به ویندوز 11 آمد

هم‌مسیر آیفون مینی؛ آیفون پلاس اپل به دوران بازنشستگی نزدیک می‌شود

گوشی جدید آنر با زوم 50 برابری در راه است

کاربران تلگرام 7 میلیون دلار نات‌کوین به پاول دورف هدیه دادند

کوچکترین آشکارساز نور جهان ساخته می‌شود

خودکفایی در ساخت دستگاه تصویربرداری پرتوی ایکس

«اسپیس‌ایکس» پنجاه و یکمین ماموریت مداری را در سال 2024 انجام داد

با هشدار خالق فتوشاپ، لوگو شبیه‌ساز پرحاشیه Delta تغییر کرد

گیاه در معرض آسیب به کشاورز هشدار می‌دهد!