سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

«میرا موراتی» مدیرعامل موقت شرکت OpenAI کیست؟ نکات خواندني

«میرا موراتی» مدیرعامل موقت شرکت OpenAI کیست؟
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - ایسنا / با برکناری «سم آلتمن» مدیرعامل سابق «OpenAI»، «میرا موراتی» مدیر ارشد فناوری این شرکت به عنوان مدیرعامل موقت این شرکت منصوب شده است.
به نقل از فست کمپانی، فناوری‌های «چت‌جی‌پی‌تی»(ChatGPT) و «دال-ئی»(Dall-E) ممکن است سهم بزرگی را از کانون توجه داشته باشند اما شاید «میرا موراتی»(Mira Murati) در حال تبدیل شدن به ستاره واقعی «OpenAI» باشد.
موراتی، مدیر ارشد فناوری استارت‌آپ OpenAI است. این شرکت، فناوری ChatGPT را ارائه داده که پیشرفته‌ترین چت‌بات هوش مصنوعی کنونی برای مخاطبان انبوه است. در 17 نوامبر پس از برکناری «سم آلتمن»(Sam Altman) مدیرعامل سابق OpenAI، موراتی به عنوان مدیرعامل موقت منصوب شد.
موراتی متولد آلبانی و کارمند سابق شرکت «تسلا»(Tesla) است که توسعه خودروی تسلا «مدل ایکس»(Model X) را سرپرستی می‌کرد. او از سال 2018 با OpenAI کار کرده است. در حالی که جهان به این فناوری نگاه می‌کند و به صحبت کردن در مورد پتانسیل آن مشغول است، موراتی و گروهش بر بهبود محصولات OpenAI متمرکز هستند.
پیشرفت فناوری و گفتگوهای جهانی پیرامون آن احتمالا برای مدت طولانی ادامه خواهند داشت. در این میان، چند نکته در مورد موراتی وجود دارد که پرداختن به آنها خالی از لطف نیست.
1. موراتی سابقه طولانی در تأثیرگذاری بر نحوه تعامل مردم با فناوری‌های جدید دارد
علاقه موراتی به هوش مصنوعی در سال 2013 و زمانی آغاز شد که او به تسلا پیوست. این شرکت در آن زمان، نسخه‌های اولیه نرم‌افزار کمک‌راننده مبتنی بر هوش مصنوعی خود موسوم به «اتوپایلوت»(Autopilot) را منتشر می‌کرد و در حال کار کردن روی ربات‌های مجهز به هوش مصنوعی برای کارخانه‌های خود بود. این امر باعث شد موراتی به کاربرد برنامه‌های دیگر در دنیای واقعی فکر کند.
او در سال 2016 به شرکت «لیپ موشن»(Leap Motion) رفت تا روی سیستم واقعیت افزوده آن برای جایگزینی صفحه‌کلید کار کند. او آن زمان در مصاحبه با فست کمپانی گفت به عنوان معاون بخش محصول و مهندسی امیدوار است که تعامل با رایانه را به اندازه بازی کردن با توپ، بصری کند اما به زودی متوجه شد که فناوری مبتنی بر واقعیت مجازی، برای مخاطبان انبوه آماده نیست.
همانطور که موراتی به حرکت بعدی خود فکر می‌کرد، به این نتیجه رسید که پیشرفت بزرگ در فناوری باید در حل کردن بزرگترین چالش‌های جهان نقش داشته باشد. این فکر، پیوستن او به OpenAI در سال 2018 و نظارت او بر عرضه فناوری‌های دال-ئی و ChatGPT را در پی داشت.
2. موراتی یکی از مدافعان اولیه آزمایش عمومی است
در حالی که «گوگل» در بیشتر موارد، تحقیقات هوش مصنوعی خود را در یک آزمایشگاه مخفی نگه داشته بود و قابلیت‌های چت‌بات «ارنی بات»(Ernie Bot) شرکت «بایدو»(Baidu) هنوز تا حد زیادی ناشناخته بودند، محصولات OpenAI به طور گسترده در دسترس قرار داشتند.
موراتی مشتاق آزمایش کردن این محصولات در حضور عموم مردم است. او در مصاحبه با فست کمپانی گفت: شما می‌توانید در خلا و بدون تماس‌ با دنیای واقعی، پیشرفت‌های فناورانه داشته باشید اما سوال اینجاست که آیا واقعا در مسیر درستی حرکت می‌کنید؟
استدلال موراتی این است که ساختن «هوش مصنوعی عمومی»(AGI) صرفا در محدوده آزمایشگاهی می‌تواند شوک اجتماعی را در زمان انتشار، آزاردهنده‌تر کند. آموزش دادن مدل‌های زبانی بزرگ این شرکت از طریق یادگیری تقویتی با بازخورد انسانی، روش مؤثرتری برای مقابله کردن با هرگونه چالش در نحوه عملکرد هوش مصنوعی و راهی برای مشارکت مردم در گفتگو است.
3. موراتی موافق اعمال مقررات برای هوش مصنوعی است
پذیرش سریع و بحث در مورد هوش مصنوعی باعث ایجاد ترس در مورد قابلیت‌های این فناوری شده است. نگرانی‌های منطقی‌تر و واقعی‌تر، پیرامون توانایی استفاده کردن از هوش مصنوعی مولد برای انتشار اطلاعات نادرست یا برنامه‌هایی مطرح می‌شوند که برای گروه‌های خاصی از مردم مضر هستند.
موراتی به موارد استفاده خاص نمی‌پردازد اما صریحا گفته است که صنعت نیاز به مقررات دارد. او سال گذشته در مصاحبه با «دیلی شو» گفت: ما فیلسوفان و اخلاق‌شناسانی را در OpenAI داریم اما من واقعا معتقدم پرسش‌های اجتماعی بزرگی وجود دارند که پاسخ آنها تنها در دست متخصصان فناوری نیست.
پیش از این، موراتی در مصاحبه با «تایم» گفته بود: این یک لحظه منحصربه‌فرد است که در آن ما عاملی را برای نحوه شکل دادن به جامعه داریم. این عامل به دو صورت پیش می‌رود؛ فناوری به ما شکل می‌دهد و ما آن را شکل می‌دهیم. همچنین، پرسش‌های بسیاری در مورد تأثیرات اجتماعی وجود دارد و پرسش‌های اخلاقی و فلسفی زیادی شکل گرفته‌اند که باید آنها را در نظر بگیریم. مهم است که افراد متفاوتی مانند فیلسوفان، دانشمندان علوم اجتماعی، هنرمندان و دانشمندان علوم انسانی را وارد کنیم.
4. موراتی بر نحوه تعامل انسان با هوش مصنوعی متمرکز شده است
به رغم اطمینان داشتن به قابلیت‌های OpenAI، به نظر نمی‌رسد موراتی به اندازه آلتمن به بررسی ایده هوش مصنوعی عمومی حساس علاقه داشته باشد. او آگاهی را به‌ جای یک ایده علمی، یک ایده فلسفی توصیف می‌کند.
در واقع، موراتی می‌خواهد «آزمون تورینگ» را دوباره تصور کند تا مشخص شود آیا رایانه می‌تواند مانند یک انسان فکر کند تا طیف گسترده‌ای از وظایف شناختی را در خود بگنجاند. اما بالاتر از همه این است که موراتی می‌خواهد سیستم‌های OpenAI از انسان‌های واقعی و زنده یاد بگیرند.
5. موراتی امیدوار است که نسل بعدی ChatGPT آشفتگی کمتری داشته باشد
به گفته شرکت تحلیلی «سیمیلاروب»(Similarweb)، تنها دو ماه پس از راه‌اندازی ChatGPT، تعداد کاربران فعال آن به 100 میلیون نفر در ماه رسید. این باعث شد که ChatGPT، سریع‌ترین میزان مصرف را در تاریخ داشته باشد. برای مقایسه، توجه داشته باشید که 9 ماه طول کشید تا «تیک تاک»(TikTok) به این آمار برسد و اینستاگرام برای رسیدن به این نقطه، دو سال و نیم زمان سپری کرد.
همان طور که مدل زبانی بزرگ بعدی OpenAI موسوم به «GPT-4» در حال آماده شدن برای عرضه بود، موراتی می‌دانست که این فناوری زیر میکروسکوپ بزرگ‌تری قرار می‌گیرد اما وقتی در مورد آن سوال شد، گفت: فکر می‌کنم تبلیغات کمتر، خوب باشد.
موراتی با GPT-4، امکان گسترش فرصت‌ها برای مردم را دید و از جمله به مربیان نشان داد که هوش مصنوعی مولد، چیزی بیشتر از راهی برای تقلب دانش‌آموزان است. در عوض، این فناوری می‌تواند راهی برای کمک کردن به نوشتن طرح‌های درسی و یادگیری دانش‌آموزان با روش‌های جدید باشد.
موراتی گفت: با ChatGPT می‌توانید این تعامل بی‌نهایت را داشته باشید و از آن بخواهید تا موضوعات پیچیده را به روشی مبتنی بر حوزه دانش شما آموزش دهد. این به نوعی مانند یک آموزگار خصوصی است.
6. ذائقه موراتی فرهنگ مردمی است
یکی از فیلم‌های مورد علاقه موراتی، روی یک هوش مصنوعی سرکش تمرکز دارد که همه را می‌کشد. موراتی در مصاحبه با تایم گفت: فیلم «2001: یک ادیسه فضایی» همچنان تخیل من را با تصاویر و موسیقی خود تحریک می‌کند؛ به ویژه در سکانس نفس‌گیری که اتصال شاتل فضایی با پخش شدن «والس دانوب آبی»(Blue Danube Waltz) ساخته «یوهان اشتراوس»(Johann Strauss) همراه شد.
از دیگر نمونه‌های علاقه موراتی به فرهنگ مردمی می‌توان به موزیک «پارانوید اندروید»(Paranoid Android) گروه «رادیوهد»(Radiohead) اشاره کرد که موراتی در مورد آن گفت: نشاط‌بخش‌ترین نیست اما زیبا و قابل تامل است.
یکی دیگر از علاقه‌های مورتی، مجموعه اشعار «مرثیه‌های دوینو»(Duino Elegies) سروده «راینر ماریا ریلکه»(Rainer Maria Rilke) است.

لینک کوتاه:
https://www.siasatvabazaryabi.ir/Fa/News/722449/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تنها با تکرار یک کلمه می‌توان ChatGPT را هک کرد!

این گزارش ترسناک از کلاهبرداری اینترنتی فوق‌العاده بزرگ خبر می‌دهد

فرزندان شهدا بهترین مروجان فرهنگ ایثار هستند

قاتل پرچمدار نه، وان پلاس 12 پرچمداری قاتل است

مسابقه هیجان‌انگیز بوکس انسان با ربات

پرونده بیش از 2هزار متقاضی در کمیسیون احراز جانبازی شهرستان‌های تهران بررسی شد

گوشی میان رده جدید هواوی در دنیای واقعی رؤیت شد

گرم ترین سال ثبت شده توسط ناسا

فناوری جدید سامسونگ و گوگل؛ رقیبی برای دالبی اتموس در راه است

برنامه/ از باتری موبایل خود محافظت کنید

اپل واچ سری 9 از پردازنده اصلاح‌شده آیفون 15 استفاده می‌کند

سامسونگ و گوگل همچنان در زمینه آپدیت اندروید بی‌رقیبند

حل این معما 100 میلیون دلار جایزه دارد!

اسنپدراگون 8 نسل 4 را تولیدکننده پردازنده آیفون می‌سازد

فورتنایت میزبان 3 بازی جدید می‌شود

شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از ارزشی‌ترین ستادهای کشور است

سرمایه‌گذار 68 ساله OpenAI در هفته 80 ساعت کار می‌کند

سگا دست پر به گیم اواردز 2023 می‌آید

پدران شهیدان والامقام «سلطانی» آسمانی شد

پیام تسلیت رئیس جمهور در پی درگذشت مرحوم حاج کاظم فرهاد

گوگل رونمایی هوش مصنوعی بزرگ Gemini را به تأخیر انداخت

قابلیت تشخیص سقوط اپل واچ جان یک نفر را نجات داد

ویدیویی کوتاه از بازی GTA 6 فاش شد

بازی/ TheoTown؛ شهردار شهر رویایی

آغاز فراخوان هشتمین کنگره بین المللی شعر ایثار در شیراز

آیین رونمایی از پوستر هشتمین کنگره بین المللی شعر ایثار

شیائومی 14 اولترا با باتری غول‌پیکر تولید می‌شود

سونی صدها برنامه شبکه دیسکاوری را از پلی‌ استیشن حذف می‌کند

دیدار استاندار بوشهر با مادر شهید علی بختیاری آزاد

عزت و منزلت جامعه معزز ایثارگری باید حفظ شود

استان البرز نیازمند توجه ویژه مسئولان است

این گوشی شیائومی به زودی HyperOS را دریافت می‌کند

رشد انفجاری حملات بدافزارهای جدید

انتقاد کاربران بریتانیایی از اپل: آیفون 15 پرو خریدم، موبایلی دیگر برایم فرستادند

بررسی گوشی گلکسی A14؛ ارزان‌قیمت و پرفروش

«طرح سپاس» خوان معنوی و ارزشمندی است که همه موظف به انجام آن هستند

آزادگان دوران انقلاب پیشکسوتان عرصه ایثار و جهاد هستند

مراسم تشییع پیکر شهید معظم مدافع حرم حسن اکبری در اردبیل

اپل و پارامونت باندل مشترک سرویس استریم ارائه می‌دهند

مراسم تودیع و معارفه مدیرکل امور مجلس و دولت بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد

بازی/ Days After: Survival games؛ مقابله با ویروس مرگبار

گوگل کوتاه نمی‌آید؛ تشدید مبارزه با مسدودکننده‌های تبلیغات یوتیوب

منشا حرکت شهید میرزا کوچک جنگلی دینی و اعتقادی بود

آرامگاه میرزاکوچک خان جنگلی در رشت گلباران شد

امید چوپانکاره مدیرکل امور مجلس و دولت بنیاد شهید و امور ایثارگران شد

جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت استان کرمان برگزار شد

تبلت جدید آنر با شارژر 35 وات رصد شد

چه ویژگی‌هایی 5G را متمایز می‌کند؟

این شرکت می‌خواهد صدای شما را در بازی‌های ویدیویی استفاده کند

سامسونگ با شرکت باتری‌سازی اکوپرو قرارداد 34 میلیارد دلاری امضا کرد