سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

مضحک‌ترین اختراعات سال؛ از عنکبوت زامبی تا شمارش موی بینی نکات خواندني

مضحک‌ترین اختراعات سال؛ از عنکبوت زامبی تا شمارش موی بینی
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - ایسنا / جایزه‌ «ایگ نوبل» سالانه به پژوهش‌های عجیب و طنزآمیزی اهدا می‌شود که ابتدا شما را به خنده می‌اندازند و سپس به فکر فرو می‌برند.
به نقل از نیواطلس، جایزه نوبل بهترین جایزه در حوزه علم به شمار می‌آید و به افرادی تعلق می‌گیرد که بزرگترین سود را به بشریت رسانده‌اند. از سوی دیگر، جایزه ایگ نوبل، از پیش پا افتاده‌ترین و مضحک‌ترین مواردی که بهترین و باهوش‌ترین افراد مطالعه کرده‌اند تقدیر می‌کند.
سی و سومین دور از مراسم سالانه جوایز ایگ نوبل در حالی به تازگی به پایان رسیده که مراسم امسال یک پخش اینترنتی کاملا زنده و همراه با جلوه‌های ویژه بود.
برندگان این رقابت 10 هزار میلیارد دلار (10 تریلیون دلار) زیمباوه جایزه دریافت کردند. این رقم اگرچه ممکن است در ظاهر رقم بسیار بزرگی به نظر برسد اما در واقع معادل 40 سنت آمریکا است.
برندگان جوایز ایگ نوبل سال 2023 اکنون کارشناسانی در سطح جهانی هستند که دانش بشر را در مورد سؤالات بزرگ ارتقاء داده‌اند. سوالاتی مانند اینکه دانش آموزان و معلمان چقدر در مدرسه خسته می‌شوند؟ یا اگر گروهی از مردم در خیابان بایستند و به سمت بالا نگاه کنند، آیا اندازه‌ این گروه بر تعداد رهگذرانی که تصمیم می‌گیرند بر همین اساس به بالا نگاه کنند تاثیر می‌گذارد؟ یا حتی اینکه آیا ما به توالت‌هایی نیاز داریم که مدفوع ما را تجزیه و تحلیل کنند؟
در ادامه با برندگان این جایزه عجیب آشنا می‌شویم.
جایزه شیمی و زمین‌شناسی
جان زالاسیویچ (Jan Zalasiewicz) موفق به دریافت جایزه ایگ نوبل برای توضیح این مورد شد که چرا بسیاری از دانشمندان حوزه زمین‌شناسی دوست دارند سنگ‌های نمونه را در حین کار لیس بزنند. او مقاله‌ای با نام «خوردن فسیل‌ها» (Eating Fossils) منتشر کرد. این یک ترفند رایج است و به نظر می‌رسد این کار به زمین‌شناسان کمک می‌کند تا کانی‌های هالیت و سیلویت را که طعم شوری دارند شناسایی کنند و این کار اطلاعات ارزشمندی به آن‌ها در مورد سنگ مورد نظر می‌دهد. همچنین گفته می‌شود که رطوبت به درک بهتر کانی توسط کارشناسان کمک می‌کند.
جایزه مهندسی مکانیک
ته فی یاپ (Te Faye Yap)، ژن لیو (Zhen Liu)، آنوپ راجاپان (Anoop Rajappan)، ترور شیموکاسو (Trevor Shimokusu) و دنیل پرستون (Daniel Preston)، برای تبدیل کردن عنکبوت‌های مرده به ابزارهای مکانیکی برنده این جایزه شدند. تبدیل کردن عنکبوت‌های زامبی به ابزاری برای گرفتن اجسام ممکن است شبیه به یک کابوس به نظر برسد. اما محققان دانشگاه رایس تگزاس این کار را انجام داده‌اند.
فی پاپ می‌گوید: در حین راه‌اندازی آزمایشگاه متوجه یک عنکبوت مرده شدیم. کنجکاوی ما در مورد آن نشان داد که عنکبوت‌ها تنها ماهیچه‌هایی برای خم کردن پاها به سمت داخل دارند و برای دراز کردن پاهایشان به فشار هیدرولیک متکی هستند ما تصمیم گرفتیم بررسی کنیم که آیا می‌توان از عنکبوت‌های مرده به عنوان اجزاء رباتیک استفاده کرد. آن‌ها هوا را به درون‌ پاهای عنکبوت پمپاژ کردند و توانستند به وسیله عنکبوت مرده اجسامی تا 130 درصد وزن این بندپا را بلند کنند. آن‌ها امیدوارند روزی از این چنین ابزارهایی در حوزه‌ میکروالکترونیک استفاده کنند.
جایزه فیزیک
بیتو فرناندز کاسترو (Bieito Fernández Castro)، ماریان پنیا (Marian Peña)، انریکه نوگوئرا (Enrique Nogueira)، میگل گیلکوتو (Miguel Gilcoto)، اسپرانزا بروولون (Esperanza Broullón)، آنتونیو کومسانا (Antonio Comesaña)، دامین بوفارد (Damien Bouffard)، آلبرتو سی. ناویرا گاراباتو (Alberto C. Naveira Garabato)، و بئاتریز مورینو-کاربالیدو (Beatriz Mouriño-Carballido)، برای اندازه‌گیری تاثیر تولید مثل ماهی‌های آنچوی بر اقیانوس این جایزه را دریافت کردند. محققان دانشگاه ساوتهمپتون دریافتند که تخم ریزی آنچوی در واقع نقش مهمی در حفظ سلامت اقیانوس های ما دارد. تولد آنها به گردش مواد مغذی و اکسیژن در آب کمک می‌کند.
جایزه پزشکی
کریستین فام (Christine Pham)، بابک هدایتی (Bobak Hedayati)، کیانا هاشمی (Kiana Hashemi)، الا چسوکا (Ella Csuka)، تیانا مماقانی (Tiana Mamaghani)، مارگیت جوهاز (Margit Juhasz)، جیمی ویکنهایزر (Jamie Wikenheiser) و ناتاشا مسینکوفسکا (Natasha Mesinkovska)، برای بررسی اینکه آیا تعداد موهای هر یک از دو سوراخ بینی یک فرد برابر است یا خیر موفق به دریافت جایزه ایگ نوبل شدند.
این مطالعه بر روی بیماران آلوپسی که از ریزش موی بینی رنج می‌برند انجام شد. شاید موهای بینی برای برخی بی اهمیت به نظر برسد اما آن‌ها به عنوان یک فیلتر حیاتی برای جلوگیری از ورود ریزترین ذرات به بدن ما عمل می‌کنند. ریزش آن‌ها نه تنها فرد را در معرض خطر ابتلا به بیماری‌ها و عفونت‌ها قرار می‌دهد بلکه باعث افزایش مواجهه با آلرژن‌های موجود در هوا نیز می‌شود.
پس از مطالعه‌ 20 مرد و زن، محققان دریافتند که در افرادی که از انواع سرطان‌ها رنج می‌برند موهای بینی به میزان قابل توجهی کمتر است.
جایزه بهداشت عمومی
سئونگ مین پارک (Seung-min Park)، برای اختراع توالت استنفورد، دستگاهی که از فناوری‌های مختلفی از جمله نوار سنجش ادرار و سیستم بینایی رایانه‌ای برای تجزیه و تحلیل دفع مدفوع برای نظارت و تجزیه و تحلیل مدفوع انسان استفاده می‌کند، جایزه ایگ نوبل را دریافت کرد.
جایزه تغذیه

سیاست و بازاریابی


هومی میاشیتا (Homei Miyashita) و هیرومی ناکامورا (Hiromi Nakamura)، برای آزمایش‌ اینکه چگونه چاپستیک‌های برقی و نی‌های نوشیدنی می‌توانند طعم غذا را تغییر دهند موفق به دریافت جایزه شدند. غذاهای محبوب سراسر جهان مملو از نمک ناسالم است. محققان دانشگاه میجی یک جفت چاپستیک الکتریکی ساخته‌اند که با شبیه‌سازی طعم، نیاز به نمک را کاهش می‌دهد. این چاپستیک‌ها با استفاده از تحریک الکتریکی توسط دستگاهی که روی مچ دست بسته می‌شود، طعم غذا را تقویت می‌کنند.
آن‌ها مقاله خود را با عنوان «تقویت طعم با استفاده از الکتریسیته» منتشر کردند.
جایزه ادبی
کریس مولین (Chris Moulin)، نیکول بل (Nicole Bell)، مریتا تورونن (Merita Turunen)، آرینا بهارین (Arina Baharin)، و آکیرا اوکانر (Akira O’Connor)، برای مطالعه احساساتی که مردم هنگام تکرار یک کلمه واحد، چندین و چندبار احساس می‌کنند موفق به دریافت این جایزه شد. محققان به رهبری دانشگاه گرنوبل آلپ فرانسه با انجام این تحقیق دریافتند که تکرار چندین باره یک کلمه باعث ایجاد احساسی عجیب مانند یافتن چیزی نا آشنا می‌شود در حالی که در واقعیت می‌دانیم باید حس آشنایی داشته باشد.
جایزه آموزش و پرورش
کیتی تام (Katy Tam)، سیانیا پون (Cyanea Poon)، ویکتوریا هوی (Victoria Hui)، ویناند ون تیلبورگ (Wijnand van Tilburg)، کریستی ونگ (Christy Wong)، ویویان کوونگ (Vivian Kwong)، جیجی یوئن (Gigi Yuen) و کریستین چان (Christian Chan)، برای مطالعه بی حوصلگی معلمان و دانش آموزان این جایزه را دریافت کردند. اگر چیزی هیجان‌انگیزتر از بی‌حوصلگی باشد، مطمئنا مقاله آن‌ها است.
جایزه روانشناسی
استنلی میلگرام (Stanley Milgram)، لئونارد بیکمن (Leonard Bickman) و لارنس برکوویتز (Lawrence Berkowitz)، برای انجام آزمایشی در یکی از خیابان‌های شهر این جایزه را دریافت کردند. آن‌ها می‌خواستند ببینند چه تعداد از رهگذران با دیدن غریبه‌هایی که به بالا نگاه می‌کنند، توقف می‌کنند تا به بالا نگاه کنند. آنها موضوع را در مقاله خود با عنوان «یادداشت در مورد قدرت جذب جمعیت با اندازه‌های مختلف» بررسی کردند.

supports HTML5 video

لینک کوتاه:
https://www.siasatvabazaryabi.ir/Fa/News/713722/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تاریخ انتشار نسخه پلی استیشن 5 بازی Hunt: Showdown

جزئیات طولانی‌ترین زمانی که یک فرد در فضا سپری کرده است

سامسونگ در «ابرشهر هوشمند» عربستان سرمایه‌گذاری می‌کند

در Marvel’s Spider-Man 2 می‌توانید تجربه تاب خوردن را مهارت‌محور‌تر کنید

برگزاری همایش ادبی با حضور 19 شاعر ملی و بین المللی در جزیره کیش

رئیس‌جمهور آمریکا: ایلان ماسک اخبار گمراه‌کننده پخش می‌کند

الهام از کرم‌های قلعه شنی برای ساخت مواد زیست‌سازگار

اپل پنسل 3 با قابلیت تعویض نوک قلم ارائه می‌شود

این خطرناک‌ترین خنک‌‌کننده پردازنده در دنیا است!

Alan Wake 2 در Xbox Series S مود پرفورمنس نخواهد داشت

ویدیوی تبلیغاتی Switch to Pixel ویژگی‌های سری پیکسل 8 را به نمایش می‌گذارد

EA Sports FC 24 دومین عرضه بزرگ سال 2023 در بریتانیا است

بازی/ Driving School Simulator؛ مدرسه رانندگی

پیکسل 8 پرو با امتیازات CPU ناامید کننده در Geekbench مشاهده شد

اپل هفته آینده مستند اختصاصی با محوریت لیونل مسی پخش می‌کند

کوالکام از نسل جدید تراشه‌های‌ هدست واقعیت ترکیبی خود رونمایی کرد

کاهش تولید حافظه توسط سامسونگ برای جلوگیری از ضرر

صداهایی که برای خواب راحت به ما کمک می‌کنند

گوگل لپ‌تاپ‌های کروم‌بوک پلاس را معرفی کرد

ماجرای عجیب دانشمندی که می‌خواست «اِنسانزه» خلق کند

مدل جدید آنر X50 با طراحی الهام گرفته شده از Mate X5 هواوی در راه است

تماشای ماه واژگون در آسمان استرالیا

واتس‌اپ به ویژگی جدید Reply Bar مجهز می‌شود

از چین تا کیش؛ بدون توقف

گجتی که با رصد عرق سلامت انسان را رصد می کند

از هر چهار کاربر کامپیوترهای شخصی فقط یک نفر از ویندوز 11 استفاده می‌کند

گنج 10٫000٫000٫000٫000٫000٫000 دلاری شناور در آسمان

ایلان ماسک میلیون‌ها نفر از کاربران ایکس را فراری داده است

شکار یک سحابی نارنجی رنگ توسط هابل

قدرت‌های جدید Super Mario Bros. Wonder را در این ویدئو ببینید

مدیر ژاپنی، دست هواوی را رو کرد

خاطره‌های «جعلی» از کجا وارد ذهن ما می‌شوند؟

انسان تا یک ساعت پس از مرگ هنوز هم هشیار است!

این آزمایش ثابت می‌کند که آیفون 15 پرو مکس به‌سادگی نمی‌شکند

با این ترفند مصرف اینترنت اینستاگرام گوشی خود را کاهش دهید

نوبل پزشکی به دو دانشمند ساخت واکسن کرونا رسید

گوگل پیکسل 8 به زودی معرفی می شود اما ویدئو آنباکس آن همینجاست!

واتساپ با قابلیتی جدید، تلگرام را به چالش می‌کشد

برندگان نوبل پزشکی 2023 معرفی شدند

فیلترینگ، مرورگرهای پراستفاده کاربران ایرانی را هم تغییر داد

نوبل های علمی 2023 به چه تحقیقاتی می رسد

حقایقی جالب از جایزه نوبل پزشکی

دریافت نوبل بیش از هر زمان دیگری صبر می‌خواهد

محققان دانشگاه استنفورد به‌دنبال چاپ سه‌بعدی قلب انسان و پیوند آن به خوک زنده هستند

وقتی آیفون 15 پرو مکس میدان را به رقیب خوش‌نام سامسونگی واگذار می‌کند

سورپرایز بزرگ هواوی برای طرفدارانش

لحظه به لحظه با معتبرترین جایزه علمی جهان؛ اعلام زمان اعطای جوایز نوبل 2023

اپل درحال کار روی موتور جستجوی جدیدی برای اپ استور و دیگر محصولاتش

7 نکته مهم در مورد ماموریت ناسا به سوی با ارزش‌ترین سیارک کشف‌ شده

این آیفون سر سازگاری ندارد!