سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

وعده وزیر ارتباطات؛ ارتقای 30 پله‌ای رتبه ایران در سرعت اینترنت ثابت تا پایان دولت نکات خواندني

وعده وزیر ارتباطات؛ ارتقای 30 پله‌ای رتبه ایران در سرعت اینترنت ثابت تا پایان دولت
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - مهر / وزیر ارتباطات گفت: رتبه جهانی ایران در سرعت اینترنت موبایل تا پایان دولت 20 پله و در اینترنت ثابت 30 پله ارتقا می‌یابد.
عیسی زارع پور در برنامه گفتگوی تلویزیونی صف اول در مورد دلایل کاهش کیفیت و کندی سرعت اینترنت توضیح داد و گفت: سرعت فعلی اینترنت شایسته مردم نیست و تلاش ما در این دولت ارتقا سرعت روی زیرساخت‌های شبکه ارتباطی کشور است.
وی با بیان اینکه ارائه هرگونه خدمات دولت الکترونیک نیازمند شبکه‌ای با سرعت و کیفیت بالا است و یکی از شاخص‌های ارزیابی توسعه دولت الکترونیکی مربوط به توسعه زیرساخت‌های ارتباطی می‌شود ادامه داد: تلاش ما این است که همزمان دو بال شبکه ملی اطلاعات را که مربوط به توسعه فناوری اطلاعات و توسعه زیرساخت‌های ارتباطی می‌شود را توسعه دهیم.
زارع پور سرعت اینترنت را تابع عوامل متعددی دانست و ادامه داد: برخی از این عوامل در گذشته مورد غفلت واقع شده است. برای مثال هم اکنون اکثر ترافیک مصرفی کشور روی ارتباطات ثابت است چرا که در گذشته تمرکز اصلی روی توسعه ارتباطات همراه بوده است.
وی گفت: از آنجایی که ارتباطات بی سیم دارای محدودیت‌های خاصی به دلیل فضای فرکانسی است، زمانی که ترافیک از یک حدی بیشتر شود کیفیت روی این شبکه افت پیدا می‌کند. از این رو ما تمرکزمان را به سمت توسعه شبکه فیبرنوری به عنوان نسخه شفابخش حل سرعت اینترنت برده ایم.
وزیر ارتباطات تاکید کرد: در حالی که در بسیاری از کشورها توسعه فیبر نوری منازل و کسب و کارها حدود 8 سال طول می‌کشد اما قرار است در دولت سیزدهم تا پایان دولت 20 میلیون پورت فیبر نوری برای منازل و کسب و کارها فراهم کنیم و برای این پروژه حمایت‌های مالی و قانونی پیش‌بینی کرده‌ایم.
رشد 30 پله‌ای سرعت اینترنت ثابت تا پایان دولت
زارع پور با اشاره به آخرین رتبه بندی پایگاه اسپید تست در خصوص رتبه ایران در سرعت اینترنت گفت: در حالی که در شهریور 1400 میانگین سرعت اینترنت موبایل 21 مگابیت بود هم اکنون این سرعت به بیش از 26 مگابیت افزایش پیدا کرده و رتبه ایران به 71 در میان کشورهای جهان رسیده است. در همین حال در حوزه اینترنت ثابت میانگین سرعت در شهریور ماه 1400 حدود 9 مگابیت بود که هم اکنون به 10.4 مگابیت رسیده است و ایران رتبه 142 را در جهان دارد. این در حالی است که میانگین سرعت موبایل در دنیا 30 مگابیت و در سرعت اینترنت ثابت 29 مگابیت است.
وی تاکید کرد: در پایان دولت سیزدهم قول می‌دهیم که در اینترنت موبایل حداقل 20 پله و در اینترنت ثابت 30 پله رتبه ایران را ارتقا دهیم. امیدواریم در صورتی که پروژه اینترنت فیبر نوری اجرایی شود ایران در حوزه اینترنت ثابت جزو 50 کشور اول باشد. در همین حال با راه اندازی 5G نیز تا سه سال آینده سرعت اینترنت موبایل هم افزایش می‌یابد.
وزیر ارتباطات در مورد تست سرعت اینترنت یک پتابیتی توسط کشور ژاپن توضیح داد و گفت: آنچه که این کشور تست کرده مربوط به تست آزمایشگاهی بوده و کما اینکه پیش از این نیز سرعت‌های دیگر اینترنت نیز توسط این کشور و برخی کشورها تست شده بود. اما آنچه که هم اکنون مردم این کشور به آن دسترسی دارند سرعت 200 مگابیتی در اینترنت موبایل است که تقریباً 7 برابر سرعت در کشور ما است. ما نیز در روز جهانی ارتباطات سرعت 1000 مگ را در شبکه فیبر نوری تست کردیم.
رتبه ایران در دولت الکترونیک 30 پله ارتقا می‌یابد
وزیر ارتباطات در خصوص روند تکمیل پروژه دولت الکترونیک و ارائه خدمات عمومی دولتی بدون مراجعه حضوری مردم توضیح داد و گفت: هم اکنون حدود 40 درصد از خدمات دولت به صورت الکترونیکی به مردم ارائه می‌شود اما کیفیت آن طوری نیست که دیگر نیازی به مراجعه حضوری مردم نباشد و از این رو میزان رضایتمندی مردم از ارائه خدمات الکترونیک پایین است.
وی ادامه داد: مطابق با ارزیابی‌های جهانی که مربوط به سال 2020 می‌شود رتبه ایران در شاخص EGDI در میان 193 کشور 82 است و ما طبق برنامه ریزی های انجام شده تا پایان دولت سیزدهم این رتبه را 30 پله ارتقا خواهیم داد.
وزیر ارتباطات گفت: این شاخص مربوط به توسعه دولت الکترونیک از جمله سرویس و خدمات، زیرساخت‌های ارتباطی و نیروی انسانی می‌شود. همچنین در شاخص میزان مشارکت مردم از طریق ابزارهای دیجیتال نیز مطابق این رده‌بندی رتبه ایران 118 از میان 193 کشور است.
وی افزود: تنها راه چابک سازی دولت، حذف امضاهای طلایی و مبارزه با فساد را توسعه دولت الکترونیک عنوان کرد و گفت: تا پیش از این اولویت مدیران دستگاه‌های اجرایی الکترونیکی کردن خدمات نبود و از سوی دیگر عدم تعامل دستگاه‌ها با یکدیگر و عدم تبادل اطلاعات از دیگر دلایل کندی توسعه دولت الکترونیک در کشور بود. اما مطابق با تاکید رئیس جمهور، اطلاعات دستگاه‌ها بیت المال است و دستگاه‌ها مالک اطلاعات نیستند و باید برای تسهیل کار مردم، اطلاعات را در اختیار دستگاه‌های دیگر قرار دهند.
وی افزود: هم اکنون روند توسعه دولت الکترونیک با سرعت بیشتری پیش می‌رود و تصمیمات خوبی در شورای اجرایی فناوری اطلاعات در این زمینه گرفته شده است.
جرم انگاری در صورت سرپیچی از مصوبات کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیک
وی با تاکید بر اینکه ساز و کار و زیرساخت‌های لازم برای تحقق دولت الکترونیک فراهم است اضافه کرد: برای ضمانت اجرایی مصوبات کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیک هم اکنون تصویب طرح داده و اطلاعات ملی در دستور کار مجلس قرار دارد که هدف آن جرم انگاری در صورت سرپیچی از مصوبات کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیک است.
وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: برای تحقق مدیریت تحول در دستگاه‌های اجرایی نیز شورای اجرایی فناوری اطلاعات مصوب کرد تا ذیل ریاست هر دستگاه، مرکز فناوری اطلاعات و امنیت تشکیل شود تا سازوکار لازم در حوزه امنیت و فناوری اطلاعات به شکل یکنواخت در تمامی دستگاه‌های اجرایی صورت گیرد.
وی با بیان اینکه بیش از 200 سرویس توسط دستگاه‌ها هم اکنون در حال مبادله است گفت: سال گذشته بیش از 3 میلیارد تبادل سرویس میان دستگاه‌های اجرایی در مرکز ملی تبادل اطلاعات صورت گرفته است.
وزیر ارتباطات گفت: پیرو بند واو تبصره 7 بودجه سال 1401 نیز در راستای حرکت به سمت دولت هوشمند و اصلاح نظام اداری کشور، مقرر شد پنجره واحد خدمات توسط هر دستگاه تا شهریور ماه راه اندازی شود و با کاربران با یکبار ورود به تمام خدمات دستگاه‌ها دسترسی داشته باشند. بر این اساس مقرر شد یک سوم خدمات پرکاربرد دستگاه‌ها تا شهریورماه از این طریق ارائه شود.
وی افزود: همچنین مقرر شد تا دی‌ماه امسال نیز پنجره ملی خدمات دولت هوشمند توسط وزارت ارتباطات راه اندازی شود که نسخه آزمایشی آن در هفته جهانی ارتباطات رونمایی شد و هم اکنون نزدیک به 20 دستگاه به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند متصل شده اند. با این وجود دیگر نیاز به چندین بار احراز هویت نیست و کاربر با یک بار احراز هویت می‌تواند به پنجره ملی خدمات دولت دسترسی داشته باشد.
زارع پور خاطر نشان کرد: طبق دستور رئیس جمهور نیز مقرر شد معاون اول رئیس جمهور هر دو هفته یک بار جلسه شورای اجرایی را تشکیل و مصوبات این شورا را از دستگاه‌های اجرایی مطالبه کند.
وزیر ارتباطات تصریح کرد: در حوزه تأمین امنیت اطلاعات در دولت الکترونیک نیز راهکارهایی پیش بینی شده تا امنیت زیرساخت‌های ارتباطی و اطلاعاتی تضمین شود؛ ایجاد مرکز توسعه فناوری اطلاعات و امنیت ذیل دستگاه‌ها با این هدف صورت گرفته است.
وی یکی از مهم‌ترین برنامه‌های دولت را مبارزه با فساد عنوان کرد که با تحقق دولت هوشمند میسر می‌شود و تاکید کرد: در این زمینه 5 درصد دستگاه‌ها هم اکنون پای کار آمدند و این مسیر با مطالبه گری و همکاری دستگاه‌ها به سرعت محقق خواهد شد.

لینک کوتاه:
https://www.siasatvabazaryabi.ir/Fa/News/239689/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

اپل در تبلیغ جدید و جذاب خود به جان اپل‌واچ سری 7 افتاد

نمایشگاه توانمندی‌های مدیریت شهری فرصتی برای شناسایی و به کارگیری نخبگان در شهر است

هشدار وزیر اقتصاد آلمان درباره تداوم توقف گاز از روسیه

جایگاه ویژه شرکت های دانش بنیان در پیشبرد اهداف سازمان منطقه آزاد

7 میلیارد دلاری برای طرح توسعه میدان آزادگان سرمایه‌گذاری می‌شود

مشکلات سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در تهران رفع شده است/ تعامل با سازمان سرمایه‌گذاری خارجی به منظور تامین مالی خارجی

احتمال کاهش 8 درصدی تولید نروژ در پی اعتصاب کارکنان صنعت نفت

گازرسانی به جزیره قشم با روشی منحصر به فرد در دنیا

کاهش تولید نفت اکوادور در پی اعتراض‌ها

«حمید نیلی» مدیر مجموعه تماشاخانه ایرانشهر شد

1191 درخواست بازنشستگی پیش از موعد در سه ماهه اول سال در استان یزد بررسی شد

اطلاعات 6040 شاغل جدید در سامانه رصد سیستان و بلوچستان ثبت شد

از تقدیر از شهرداری تهران برای برپایی نمایشگاه توانمندی‌های مدیریت شهری تا تاکید بر توانایی شهرداری برای تحقق برنامه‌ها و اهدافش

برگزاری نشست رسیدگی به مسائل و مشکلات البرز شرقی در شاهرود

جشنواره فرهنگی و ورزشی استان البرز در کرج برگزار می شود

پرداخت 696 میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی در استان مرکزی هدفگذاری شد

خیال طرفداران بازی Destruction AllStars راحت شد

استقبال مجتمع گاز پارس جنوبی از تجهیزات با کیفیت ایرانی

چهار کتیبه سفالی موجود در بزرگراه شهید صیاد شیرازی مرمت خواهد شد

ظرفیت پالایشی ایران از 2 میلیون و 200 هزار بشکه گذشت

تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در استان اردبیل 20 درصد کاهش یافت

بیش از 79 هزار نفر از کارگران اصفهانی تحت پوشش خدمات خانه های بهداشت کارگری هستند

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی: کاهش آسیب های اجتماعی با ترویج فرهنگ ورزش در استان

رونمایی از طرح پروژه باغ ایرانی گلاریس در نمایشگاه خواهرخواندگی و دستاوردهای مدیریت شهری

معرفی ریزترین ربات‌های جهان؛ این قسمت ربات جاسوسی هورنت سیاه

برگزاری همایش سرمایه‌گذاری در برج میلاد/ ایده ورود اتوبوس‌های دست دوم را شرکت‌های خصوصی دنبال می‌کنند نه شهرداری/اجرای تونل یادگار امام(ره)؛امسال

سامسونگ برای دستگاه‌های استخراج بیت کوین تراشه 3 نانومتری می‌سازد

فروش آیفون در چین درمقایسه‌ با گوشی‌های سایر شرکت‌ها بیشتر بوده است

بهترین گوشی‌های رم خور بازار

بیماران هولوگرافیک به کمک دانشجویان پزشکی آمدند

مخترع تلفن همراه از نحوه تعامل مردم با گوشی‌های هوشمند نگران است

اچ‌تی‌سی M7 2022؛ طرح مفهومی نسل جدید یک گوشی افسانه‌ای

گلکسی M11 اندروید 12 را دریافت کرد

متاورس در دستان زاکربرگ خطرناک‌ترین فناوری جهان است

پرداخت 240 میلیارد تومان تسهیلات ارزان‌قیمت برای خرید خودرو ون به تاکسیرانان

بررسی میدانی شرایط عملیاتی شرکت هواپیمایی آسمان در بازدید سرپرست وزارت رفاه‌

تأکید آژانس بین‌المللی انرژی بر کاهش 30 درصدی مصرف گاز در اروپا

تاکسی‌های خودران دردسرساز شدند

متا مرگ آخرین بازمانده از پروژه لیبرا را رقم می‌زند

اینستاگرام قابلیت جدیدی را در اختیار کاربران نسخه iOS گذاشت

روسیه کنترل پروژه گازی ساخالین را در اختیار گرفت

نشست به‌هم‌رسانی کسب و کارهای مرتبط با طرح احیای چاه‌های نفتی

تعامل با نخبگان داخلی و بین‌المللی از اهداف حضور در نمایشگاه «تهران 1401» است

ترویج نه به پلاستیک با توزیع کیسه‌های پارچه‌ای در اماکن عمومی منطقه 19

ضرورت سرمایه‌گذاری سود سالانه سهامداران در طرح‌های توسعه‌ای پالایشی

بسترسازی برای حضور میلیونی شهروندان در اربعین حسینی

عرضه بازی Sea of Stars به تعویق افتاد

پیش‌بینی محبوبیت بیشتر آیفون 14 نسبت به نسل قبل

تیم اینتر میلان برای بازی eFootball انحصاری خواهد شد

کوشک هنر میزبان کارگاه گرافیکی «ورود کودکان ممنوع» شد