سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

چه بر سر بازی GTA: The Trilogy آمد؟ نکات خواندني

چه بر سر بازی GTA: The Trilogy آمد؟
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - گیم فا / طی چند روز، کلمه‌های “شاهکارها در راهند” و یا “بازی‌های مورد انتظار” در وصف بازی GTA: The Trilogy جای خود را به توهین‌ها و تهدیدها دادند؛ اما چرا؟
پس از ماه‌ها شنیدن شایعات و سپس، هفته‌ها هیاهو و انتظار، بالاخره نسخه‌ی ریمستر سه‌گانه‌ی افسانه‌ای راکستار (Rockstar) با نام کامل Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition منتشر شد. البته، به راحتی می‌توان دلیل هیجان زده بودن گیمرها برای این بازی را درک کرد. در واقع، این بازی ریمسترهای عناوین Grand Theft Auto 3 ،Grand Theft Auto: Vice City و Grand Theft Auto: San Andreas را در خود جای داده است که سه مورد از محبوب‌ترین بازی‌های تمام تاریخ محسوب می‌شوند.
اما چند روز قبل از انتشار این بازی، نگرانی‌های متعددی وجود داشت. چرا که شرکت راکستار و یا توسعه‌دهنده‌ی این بازی یعنی استودیوی گرو استریت گیمز (Grove Street Games)، هیچ ویدیوی جامعی از گیم‌پلی بازی به نمایش نگذاشت. اما در همان ویدیوهای منتشر شده از بازی، شاهد پیشرفت‌هایی نظیر کنترلی به سبک بازی Grand Theft Auto 5 نبودیم. همچنین، این سه‌گانه به دلیل سبک زیباشناسی کارتونی و سه‌بعدی‌اش مورد اقبال گیمرها قرار گرفته بود و تغییر این سبک به رئالیسم نیز با واکنش‌های منفی مواجه شد.
اما مطمئناً تا زمانی که این سه گانه برای کنسول‌ها منتشر نشود، نمی‌توان هیچ ویدیوی قابل استنادی از مقایسه‌ی آن با آن چه که از Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition انتظار داشتیم بیابیم. البته، منظور ما از انتشار این بازی برای کنسول‌ها این است که خریداران Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition در پلتفرم رایانه‌های شخصی به مراتب بدشانس‌تر از سایرین بوده‌اند و حتی نتوانستند موفق به تجربه‌ی طولانی مدت آن شوند.

سیاست و بازاریابی


Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition به عنوان دیگر بازی مورد انتظاری شناخته خواهد شد که در زمان عرضه‌ی خود روی یکی از پلتفرم‌های اصلی و شاید اصلی‌ترینِ آن‌ها، غیر قابل بازی بوده است. البته، به ادعای راکستار از کار افتادن لانچر Rockstar Games به منظور اعمال اصلاحات روی آن صورت گرفته بود، اما در هر صورت خریداران این بازی 60 دلاری نتوانستند بیش از یک روز به تجربه‌ی آن روی رایانه‌های شخصی بپردازند.
نهایتاََ لانچر Rockstar Games مجدداً در دسترس قرار گرفت اما بازی GTA Trilogy به دلیل اختلال در فایل‌های خود برای خرید و یا بازی در دسترس قرار نداشتند. در واقع، این بازی حاوی چندین موسیقی بدون مجوز بود که بعدها توسط دیتاماینرها کشف شدند. طبق اصول قانونی، شرکت راکستار باید تمامی موسیقی‌هایی که مجوز پخش آن‌ها از صاحب امتیاز دریافت نشده است را از این بازی پاک می‌کرد و این شرکت تصمیم گرفته بود که تنها آن‌ها را در این بازی غیرفعال کرده و سپس برای کسب مجوز اقدام کند.
به خاطر داشته باشید که تمام این مسائل تنها برای کاربران نسخه‌ی رایانه‌های شخصی این بازی رخ داده است. از طرفی دیگر، نسخه‌های کنسولی بازی به دلیل وجود مشکلات عدیده‌ای در عملکرد فنی بازی، از جمله کاهش نرخ فریم حتی در کنسول‌های پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس و اس (چه برسد به نینتندو سوییچ!) مورد شکایت و حمله‌ی گیمرها قرار گرفتند.
در حالی که طراحی محیط‌ها در این بازی عالی به نظر می‌رسد و مدل‌سازی شخصیت‌ها نیز بهبود یافته‌اند، اما انیمیشن‌های عجیب شانه‌های شخصیت‌ها، ناخن‌های عجیب و غریب و یا چهره‌هایی که کاملاً با بازی‌های اصلی این مجموعه تفاوت دارند، این دو نقطه قوت را به کلی تحت شعاع قرار می‌دهند. از همه بدتر، باران وحشتناک San Andreas، غلط‌های املایی فراوان، اشکالات جزئی، پارگی بافت‌ها و موارد متعدد دیگری در این بازی وجود دارند که کاربران نسخه‌های کنسولی را نیز کلافه کرده‌اند.

سیاست و بازاریابی

افت فریم در هنگام اجرای این بازی روی کنسول‌های نسل جدید ایکس باکس سری ایکس و پلی استیشن 5 تنها به دلیل عدم بهینه‌سازی مناسب رخ می‌دهد.
شرکت راکستار اخیراً روند عودت پول خریداران نسخه‌ی رایانه‌های شخصی این بازی را آغاز کرده است. استودیوی گرو استریت نیز قول به‌روزرسان‌های جدید و کاملی را به گیمرها داد و انتقادات گیمرها را به فال نیک گرفت و چنین گفت که “از این سطح از ریزبینی و بررسی دقیق گیمرها لذت می‌برد”. البته، به شخصه بعید می‌دانم که مقایسه‌ی این بازی با وضعیت بازی Cyberpunk 2077 در زمان عرضه‌اش چندان لذت بخش باشد.
از حق نگذریم، این بازی‌ها هر چه که باشند در هسته‌ی خود هنوز هم رگه‌هایی از حس و حال نوستالژی و کلاسیک را می‌بینند و این موضوع باعث می‌شود تا گیمرها بیش از پیش با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. اما واقعیت امر این است که عرضه‌ی این بازی پس از انتشار Red Dead Redemption 2 از سوی راکستار، طرفداران و گیمرها را به کلی گیج و سردرگم کرده است.
اما دقیقاً چه بر سر این بازی آمده است؟ چگونه توسعه‌دهندگان اهمیت و ارزشی که گیمرها برای این مجموعه قائل هستند را فراموش کردند؟ بسیاری از افراد به این واقعیت اشاره کرده‌اند که استودیوی گرو استریت گیمز در اصل همان استودیوی وار درام (War Drum Studios) است. این استودیو سابقاً این سه گانه را برای کنسول‌های نسل هفتم و گوشی‌های هوشمند پورت کرده بود که آن نسخه‌ها نیز مشکلات فنی و باگ‌های متعددی را در خود می‌دیدند.
در واقع، عناوینی که توسط استودیوی گرو استریت گیمز توسعه می‌یابند، همواره در زمینه‌ی مسائل فنی و باگ‌ها مشکلات عدیده‌ای را در خود می‌بینند. البته، ناگفته نماند که این استودیو نیز همانند تمامی استودیوهای دیگر تلاش خود را به کار می‌گیرد تا با عرضه‌ی بازی‌های کامل و عالی، به شهرت بیشتر و درآمدزایی برسد. اما رسیدن به چنین هدفی قطعاً پیش نیاز‌هایی از جمله پشتیبانی مالی و زمان کافی برای توسعه‌ی بازی‌ها را طلب می‌کند و در این لحظه پای شرکت راکستار یا شاید تیک تو (Take-Two) به میان میدان کشیده خواهد شد. در حقیقت، دور از ذهن نیست که نقش اول این بحران را این دو شرکت ثروتمند ایفا کرده باشند.
تغییر سبک هنری این بازی‌ها و یا ساخت ریمستر و ریمیک از آن‌ها موضوعاتی نیستند که استودیوی گرو استریت گیمز بتواند در تصمیم‌گیری آن‌ها نقشی داشته باشد. همچنین، احتمال این که این استودیو از سوی دو شرکت مذکور با کمبود بودجه و یا وقت روبرو باشد نیست بسیار فراوان است.

سیاست و بازاریابی

ارائه‌ی یک بازی کامل و عالی نیازمند منابع مالی و زمان توسعه‌ی کافی است. وظیفه‌ی تامین این موارد برعهده‌ی استودیوی گرو استریت نیست و در این لحظه نقش شرکت‌های راکستار و تیک-تو در این بحران پر رنگ خواهد شد.
شرکت تیک تو در تمامی این سال‌ها تمامی سعی خود را به کار گرفت تا مادها و نسخه‌های دست ساز طرفداران از این مجموعه را حذف کند. این امر به این دلیل رخ داد که گیمرها به خرید نسخه‌ی رسمی ریمستر بازی ترغیب که نه، مجبور شوند. در نهایت، حرف آخر را در زمینه‌ی کم و کیف بازی Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition تیک-تو می‌زند. این ابرهولدینگ که شرکتی نظیر راکستار را به عنوان زیر مجموعه‌ی خود می‌بیند، قطعاً ملاک‌های متفاوتی با آنچه که ما در ذهنمان داریم در نظر خواهد داشت و شاید تصمیمات تیک-تو باعث شده است که این بازی به چنین حال و روزی بیفتد.
برای مثال، تیک-تو تصمیم گرفت که این سه گانه قیمتی معادل 60 دلار داشته باشد و نسخه‌های اصلی آن نیز از ویترین عناوین فروشگاه اختصاصی راکستار حذف شوند. از طرفی دیگر، امکان پیش‌بارگیری یا همان پری-لود بازی Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition برای کاربران رایانه‌های شخصی در نظر گرفته نشد تا از هر گونه عمل که احتمالاً به آمار فروش آن ضربه می‌زند جلوگیری شود. اما چرا شرکت‌ها تنها پیش‌فروش بالا را ملاک قرار می‌دهند و حس می‌کنند که گیمرها بعد از عرضه‌ی بازی بیخیال پولی که پرداخت کرده‌اند خواهند شد؟
در حقیقت، گیمرها پس از گذشت چند دقیقه از دشنام‌هایی که به سمت Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition، راکستار، استودیوی گرو استریت و تیک-تو روانه می‌شود، به سراغ تجربه‌ی همین بازی پر از اشکال و ایراد که 60 دلار بابتش پول داده‌اند می‌روند. ناگفته نماند که در بسیاری از موارد، ما گیمرها مقصر اصلی وقوع چنین اتفاقاتی هستیم و اگر به سود حاصل شده از فروش بازی‌های مورد انتظاری که در زمان عرضه وضعیتی مشابه داشتند دقت کنید، به این نتیجه خواهید رسید.

سیاست و بازاریابی

متاسفانه بخش کثیری از گیمرها در شبکه‌های اجتماعی بازی‌های مورد انتظاری که نتوانستند از نظر فنی موفق عمل کنند را می‌کوبند، اما در عین حال با ایرادات آن کنار می‌آیند و بیخیال پولی که برایش پرداخت کرده‌اند می‌شوند. در نتیجه، ما گیمرها هستیم که شرکت‌ها را سودجو بار می‌آوریم.
آیا این شکست عواقب بلند مدتی برای راکستار یا تیک-تو خواهد داشت؟ جواب خیر است. همانطور که اشاره شد، حتی با این وضعیت نیز خیل عظیمی از گیمرها به سراغ خرید Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition رفته‌اند و در آینده نیز با به‌روزرسانی‌های آن، این آمار و ارقام بیشتر خواهد شد. همچنین، تمامی این عصبانیت‌ها و تشنج‌های وارده به گیمرها از سوی راکستار و همراهانش، با انتشار تریلری از Grand Theft Auto 6 به کلی فراموش می‌شود و یک “لوپ هایپ” اختصاصی دیگر برای راکستار آغاز خواهد شد.
اما این که سال گذشته و سال جاری شاهد بروز چنین اتفاقاتی برای عناوین مورد انتظار بوده‌ایم، شدیداً آزاردهنده است. در واقع، بسیاری از ناشرها در حال سو استفاده از سلاحی هستند که گیمرها برای آن‌ها ساخته‌اند. برخی از ناشرها به این موضوع عادت کرده‌اند که هایپ پیرامون یک بازی را افزایش دهند تا آمار پیش خرید بالایی داشته باشند یا بازی‌ها را ناقص عرضه کنند و گیمرها را به صبر برای انتشار به‌روزرسان‌ها تشویق کنند.
بازی GTA: The Trilogy – The Definitive Edition، برای پلی استیشن 4، پلی استیشن 5، ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس/اس، نینتندو سوییچ و رایانه‌های شخصی (از طریق لانچر راکستار گیمز) عرضه شده است و نسخه‌ی موبایلی آن نیز در نیمه‌ی اول سال 2022 در دسترس کاربران اندروید و iOS قرار خواهد گرفت.

لینک کوتاه:
https://www.siasatvabazaryabi.ir/Fa/News/223065/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

رونمایی از سامانه "آی بی تریدر" در نمایشگاه کیش اینوکس 2021

آغاز به کار سومین جشنواره ملی عکس کیش با شعار ایران، از خزر تا خلیج فارس

کوالکام از پردازنده 4 نانومتری نسل اول اسنپدراگون 8 رونمایی کرد

معضل تولید موتور رپتور استارشیپ، ممکن است اسپیس ایکس را به ورطه ورشکستگی بکشاند

خرید لوازم تحریر فانتزی از فروشگاه بایلی شاپ

تصاویر زنده پنل پشتی گلکسی A13 4G از دوربین چهارگانه آن پرده برداشت

نسل سوم آیفون SE احتمالا سه‌ماهه نخست 2022 رونمایی خواهد شد

همکاری ایرانسل با وزارت ارتباطات برای توسعه شبکه ملی اطلاعات

ویندوز 11 در تقریبا 10 درصد از کامپیوتر‌ها نصب شده است

ایلان ماسک با Cyberwhistle پنجاه دلاری تسلا، اپل را دست انداخت

استفاده متفاوت از اصل طرد پاولی؛ راهکار فیزیک‌دانان برای جلوگیری از پراکندگی نور در اتم‌ها

به لطف سامسونگ، گوشی‌های تاشو قوی‌ترین سه ماهه مالی خود را تجربه کردند

گروهی از حقوق‌دان‌ها ایرادات طرح صیانت از کاربران را منتشر کردند

اسنپ: 40هزار ساعت آموزش آنلاین رایگان برای افراد دارای معلولیت فراهم شده

سازمان نصر: اجباری شدن اینماد برخلاف مصوبات مجلس است

قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی در دستان یک استارتاپ؛ «قارچ‌خور» کیوبیتی!

Steam Deck بازی انحصاری نخواهد داشت

برخی کابران مک‌بوک پرو 16 اینچی از باگی در کانکتو مگ‌سیف خبر می‌دهند

عرضه‌ی آپدیت اندروید 11 برای نوکیا 9 Pure View منتفی شد

در باغ کتاب تهران فیلم سینمایی ببینید، نوکیا هدیه بگیرید

استارلینک سرویس اینترنت خود را برای استفاده در هواپیما‌ آزمایش می‌کند

سامسونگ دو خط‌تولید بزرگ LCD را برای تولید OLED تبدیل می‌کند

6 قابلیت مهم پردازنده اسنپدراگون 8 نسل یک

برنامه اساسی سامسونگ برای افزایش سهم بازار گوشی‌های هوشمند خود در سال 2022

بیش از 22 هزار معلول تحت پوشش بهزیستی زنجان هستند

در همایش بزرگداشت هفته معلولان در ایلام عنوان شد: 140هزار کودک زیر پوشش غربالگری بینایی قرار می گیرند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین: نظارت بر واحدهای صنعتی پر خطر قزوین تشدید می‌شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی: شمار کارگران دارای حقوق معوق استان مرکزی 65 درصد کاهش یافت

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای بوشهر: مدال طلای نوزدهمین دوره مسابقات ملی مهارت به یک بوشهری رسید

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: تعاون بهترین شیوه اقتصاد اسلامی و مقاومتی است

وبینار دستمزد کارگری "رویکردها و چالش‌ها" برگزار می‌شود

قادری: پژوهش، مقدمه تحول سازمانی است/شریعت: احیای مجدد شـورای پـژوهش وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در دستور کار قرار دارد

معاون امور تعاون : نقش‌آفرینی بخش تعاون، در اقتصاد کشور کلیدی است

اقدامات وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در حوزه روابط کار تشریح شد: کاهش 12 درصدی تعداد بنگاه های مشکل دار / رشد 12.3 درصدی طرح های طبقه بندی مشاغل

کریمی بیرانوند: ایجاد حدود 14هزار شغل تا پایان امسال در دستور کار قرار دارد

سافایر از کارت گرافیک اکسترنال Radeon RX 6600 XT رونمایی کرد

پای استرالیا روی دم غول‌های فناوری

بوندس‌لیگا وارد بازار ‌NFTها شد

چگونه در واتس‌اپ بدون ذخیره شماره مخاطب چت کنیم؟

پوتین ارزهای دیجیتال را بی‌پشتوانه و پرریسک خواند

خرج 2.5 میلیارد دلاری برای واردات گوشی موبایل

حقایقی از نور آبی صفحه نمایش و تاثیر آن بر چشم

امارات اولین عرضه کننده تمبرهای NFT در خاورمیانه می‌شود

سهام‌داران مایکروسافت خواستار گزارش درباره آزار جنسی کارکنان

اگر گوشیمان گم شد چه کار کنیم؟

تکیه Mario Kart 8 Deluxe بر صدر جدول فروش هفتگی بازی‌های انگلستان

تراشه پرچمدار اسنپدراگون 8 نسل 1 رسما معرفی شد

انتشار بی اجازه عکس دیگران در توییتر ممنوع شد

کابران مک‌بوک پرو 16 اینچی از باگی در اتصال مگ‌سیف خبر می‌دهند

مشخصات کلیدی گوشی‌های سری ردمی نوت 11 برای بازار جهانی فاش شد