سیاست و بازاریابی
بازار خود را آماده کاهش بیشتر نرخ ارز می‌کند
شنبه 1 دی 1397 - 10:05:41 AM
خبر آنلاین
بازاریابی-عبدالناصر همتی که این روزها ترجیح می‌دهد از صفحات شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی در قالب پیام‌رسانی ویژه برای مخاطبان خاص خود بهره گیرد، حالا از مطلوبیت ذخایر ارزی خود سخن می‌گوید .

 وی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشته است که  ذخائر ارزی کشور در وضعیت مطلوبی هست و تسلط و احاطه بانک مرکزی بر بازار ارز پرقدرت‌تر از همیشه است. این اطمینان در حالی از سوی وی داده شده است که اخیرا خط خبری پررنگی، با هدف  دروغ‌پردازی از قول وی و دیگر مقامات رسمی در شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی شده است .

 اقتصاد ایران چند ماهی است از التهابی ویژه در رنج است . تشدید تحریم ها به همراه زخم های قدیمی اقتصاد، وضعیت را از حالت عادی خارج کرده است اما از حدود دو ماه قبل شرایط به نفع ثبات در حال تغییر  است. تحرکاتی با بازار دروغ پردازی از قول همتی و دیگر مقامات رسمی را می توان تلاش‌هایی با هدف از میان بردن آرامش کنونی ارزیابی کرد.

 حالا اما در شرایطی که دلار در کانال 10 هزار تومان معامله می‌شود و میل به ریزش به کانال 9 هزار تومان را عیان می‌کند، انتظارات تورمی دستخوش تغییر شده است.حالا هستند از کسانی که دلار 9 هزار تومانی و 10 هزار تومانی را نیز گران می دانند و از رسیدن قیمت ها به هشت هزار تومان سخن می‌گویند .با توجه به مواضع اخیر رییس کل بانک مرکزی به نظر می رسد بازار خود را آماده رویارویی با قیمت های پایین تر ارز در هفته جاری می‌کند. 

 باید درنظر داشت بدبینانه‌ترین تحلیل ها در سال 1396، وقتی تحرکات در بازار دلار آشکار شده بود، به رسیدن قیمت‌ها به حدود پنج هزار تومان دلالت داشت حالا اما شرایط دیگری برقرار است .

ثبات نسبی در بازار ارز

 همتی در صفحه اینستاگرام خود از برقراری یا به عبارت دیگر بازگشت ثبات نسبی به بازار ارز خبر داده است.این بدان معناست که پروژه بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز هنوز به اتمام نرسیده و اقدامات تازه‌تری نیز در راه است تا پس از اجرا ، عملیات تثبیت در دستور کار قرار گیرد.

همتی در پست خود تاکید کرده است: "ثبات نسبی ایجاد شده در بازار ارز، به همراه تقویت تدریجی ارزش پول ملی کشور،که موجب آرامش در بین اقشار مختلف مردم شده است، با ترفندهایی ازطرف کسانی که با اهداف مختلف از جمله کسب سود از نوسانات بازار علیه ثبات و آرامش اقتصادی کشور جو روانی ایجاد می‌کنند، همراه شده است. درج مطالب جعلی به نقل از اینجانب در مورد ذخائر ارزی و سرنوشت برخی از سپرده‌های بانکی وکسری بودجه و... و بازنشر آن در فضای مجازی وبزرگ نمائی برخی اظهارات واخبار بین‌المللی برای ایجاد نگرانی از وضعیت ارزی کشور در بین مردم، ازجمله این موارد است."

همتی ادامه داد: در این زمینه لازم می‌دانم تاکید کنم که نه تنها ذخائر ارزی کشور در وضعیت مطلوبی هست بلکه تسلط واحاطه بانک مرکزی بر بازار ارز پرقدرت تر از همیشه است و سیاست‌های بانک مرکزی برای تقویت ارزش پول ملی و واقعی شدن نرخ ارز، بر مبنای نظرات کارشناسی و واقعیت‌های اقتصادی تداوم می‌یابد.

وی افزود: لازم است بار دیگر یادآوری کنم که بانک مرکزی ضمن صیانت لازم از سپرده های مردم در بانک‌ها، اصلاح و به روز سازی نظام بانکی را با دقت طراحی و اجرا می‌کند. و مجموعه بانکی تمام ظرفیت خود را برای تقویت تولید و رشد اقتصادی به کار می‌گیرد.

 به این ترتیب به نظر می رسد روزهای آتی برای نظام بانکی ایران و بازار ارز روزهای پرخبرتری باشد چرا که همتی به صراحت از ورود به پروژه اصلاح نظام بانکی سخن می گوید . اقدامی که سالیان طولانی است مقامات کشور در باب ضرورت آن سخن گفته‌اند.


http://www.PoliticalMarketing.ir/fa/News/61896/بازار-خود-را-آماده-کاهش-بیشتر-نرخ-ارز-می‌کند
بستن   چاپ