سیاست و بازاریابی
در صورت ماینینگ با SSD از گارانتی محروم می‌شوید
چهارشنبه 5 خرداد 1400 - 03:15:04
آخرین خبر فناوری
سیاست و بازاریابی - گجت نیوز / تولیدکنندگان سخت افزار و شرکت‌های گارانتی اعلام کرده‌اند در صورتی که کاربران اقدام به ماینینگ با SSD کنند، گارانتی آنها باطل خواهد شد.
کمپانی گالاکس (Galax) یکی از تولیدکنندگان سخت افزار کامپیوتر به تازگی به مشتریان خود اعلام کرده است که اگر از اس اس دی‌های این شرکت برای استخراج رمزارز چیا استفاده کنند، از خدمات گارانتی محروم خواهند شد.
ارزهای دیجیتال اخیرا با استقبال چشمگیری از سوی کاربران مواجه شده‌اند. از بیت‌کوین گرفته تا دوج کوین، کاربران زیادی در حال سرمایه‌گذاری بر روی این ارزها هستند. همان‌طور که احتمالا می‌دانید برای استخراج این ارزهای دیجیتالی به کامپیوترهای بالارده نیاز است. حالا به دلیل داغ شدن ترند استخراج ارز دیجیتال، بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده سخت افزار در جهان دچار نگرانی شده‌اند.
چیا یک رمزارز جدید است که توسط خالق پروتکل بیت تورنت توسعه یافته است. در مقایسه با رمزارزهای محبوبی مانند بیت کوین و اتریوم که به توانمندی‌های پردازشی توجه دارند، چیا بیشتر بر روی ظرفیت ذخیره‌سازی اضافی در سیستم کاربران تمرکز کرده است.
رمزارز جدید چیا بر خلاف رمزارزهای رایج از مدل اثبات فضا-زمان استفاده می‌کند و با توجه به این که عملیات استخراج این رمزارز فشار بسیار شدیدی به هارد دیسک‌ها و اس اس دی‌ها وارد می‌آورد، بسیاری از ماینرها تنها در چند هفته با خرابی درایو ذخیره‌سازی خود مواجه شدند! ذخیره‌سازهای مبتنی بر حافظه فلش NAND نظیر اس اس دی‌ها و فلش مموری‌ها، طول عمر محدودی دارند.
تعداد دفعات بازنویسی اطلاعات بر روی حافظه این ذخیره‌سازها به صورت تخمینی اعلام شده است و معمولا برای خرید یک اس اس دی فاکتورهایی مانند نرخ TBW (مجموع داده‌های نوشته شده به ترابایت) یا DWPD (پر کردن تمام ظرفیت درایو در یک روز) اهمیت زیادی دارند.
ماینینگ با SSD عمر ذخیره‌ساز را کوتاه می‌کند
بر اساس مشاهدات فارمرهای چیا در کشور چین، اس اس دی‌های 256 گیگابایتی معمولی به سختی تا 40 روز دوام می‌آورند. این عدد برای اس اس دی‌های 512 گیگابایتی و 1 ترابایتی به ترتیب 80 و 160 روز است. البته میزان دوام اس اس دی‌ها بسته به تولیدکننده و نوع حافظه فلش NAND استفاده شده در آنها متفاوت است.
از آنجایی که استخراج چیا در کنار عملکرد سریع درایو ذخیره‌سازی، به فضای بسیار زیادی نیاز دارد، هارد دیسک‌های ظرفیت بالایی که با هدف استفاده در سیستم‌های NVR و دوربین‌های نظارتی تولید شده‌اند به طرز عجیبی مورد هجوم فارمرهای چیا قرار گرفته‌اند! مزیتی که هارد دیسک‌ها برای ماینرهای چیا به همراه دارند این است که حجم ذخیره سازی ارزان‌تری نسبت SSD دارند.
اگرچه کمپانی‌های تولیدکننده سخت افزار به طور دقیق از چیا نام نبرده‌اند اما با توجه به بیانیه‌‌هایی که منتشر شده می‌توان دریافت که منظور آنها کاربرانی است که با کمک این اس اس دی‌ها، مشغول به استخراج چیا هستند. استخراج چیا باعث می‌شود نرخ نوشتن داده‌ها از الگوی مصرف عادی که برای ارائه خدمات گارانتی در نظر گرفته می‌شود، به مراتب فراتر رود. بدین ترتیب، کمپانی‌های تولید کننده به نوعی با مشتریان ماینر خود اتمام حجت کرده‌اند.
بر اساس گزارشی که اخیرا توسط دیجی‌تایمز منتشر شده است، میزان تقاضا برای SSD با ظرفیت بالای ADATA در ماه آوریل رشدی 500 درصدی نسبت به ماه مارس داشته است. همچنین عرضه هارد دیسک‌های ظرفیت بالا در اکثر فروشگاه‌های آمازون با مشکل تامین تقاضا مواجه شده است.
به هر حال، این موضوع در خصوص شرکت‌های گارانتی فعال در ایران نیز صادق است و دیر یا زود انتشار بیانیه‌های رسمی آنها در خصوص باطل شدن گارانتی در صورت استخراج چیا را شاهد خواهیم بود.

http://www.PoliticalMarketing.ir/fa/News/199901/در-صورت-ماینینگ-با-SSD-از-گارانتی-محروم-می‌شوید
بستن   چاپ