سیاست و بازاریابی
بیت‌کوین خط خودش را از ایلان ماسک جدا می‌کند
يکشنبه 26 ارديبهشت 1400 - 02:08:31
سیاست و بازاریابی - توئیت اخیر ایلان ماسک با سقوط ارزش بیت کوین و واکنش‌های فراوان همراه بود.
روزنامه شهرآرا: توئیت اخیر ایلان ماسک با سقوط ارزش بیت کوین و واکنش های فراوان همراه بود. وقتی در یک برنامه زنده تلویزیونی حاضر می شود و با اعتماد و اطمینان کامل می گوید: «به من بگویید دوج فادر»، مشخص است که یک توئیت او هم می تواند نوسان های بزرگی را در ارزش رمزارزها ایجاد کند.
ایلان ماسک را حالا فقط نباید ثروتمندترین یا یکی از افراد ثروتمند این دوره وزمانه دانست، او یکی از افراد قدرتمند هم هست؛ فرد قدرتمندی که می تواند به غیر از تمرکز بر پروژه عملی کردن تولید و انبوه سازی خودروهای برقی و سفر به مریخ و زندگی در یک سیاره دیگر، توئیترش را باز کند و با درج دوسه کلمه کنار یکدیگر، خط اصلی را به بازار رمزارزها بدهد، قیمت بیت کوین و دوج کوین را بالاوپایین کند و از همه مهم تر، خودش را به عنوان کنترل کننده ارزش آن ها، از پیامدهای منفی آن دور نگه دارد.
نگرانی برای محیط زیست، واقعا؟
ماسک در تازه ترین اظهارنظرش در توئیتر، از این گفت که تسلا به عنوان یکی از شرکت هایی که بنیان گذارش است، خرید خودرو با بیت کوین را متوقف کرده و دلیل این تصمیم را هم آسیب رساندن به محیط زیست و هدر دادن سوخت های فسیلی دانسته است: «ما نگران افزایش سریع استفاده از سوخت های فسیلی برای استخراج و تراکنش های بیت کوین، خصوصا زغال سنگ هستیم که بیشترین آلودگی از هر نوع سوختی را دارد.» او البته از این هم گفت که معتقد است رمزارزها آینده درخشانی دارند.
بعد از این توئیت ایلان ماسک بود که ارزش بیت کوین به سرعت افت زیادی را به خود دید و نمودار آن، بعد از بالاوپایین رفتن های نه چندان پراهمیت، ناگهان سقوط زیادی را تجربه کرد. ماسک در انتهای صحبت های خود این نکته را هم یادآوری کرد که این شرکت به دنبال جایگزینی رمزارز هایی است که کمتر از یک درصد بیت کوین انرژی مصرف می کنند. نکته ای که بسیاری را بر این داشت تا بگویند منظور او رمزارزی دیگر یعنی دوج کوین است، زیرا پیش تر هم از آن حمایت کرده بود. او مدتی پیش هم در توئیتی از دنبال کنندگانش پرسیده بود که آیا دوست دارند تسلا دوج کوین بپذیرد یا خیر که حدود 78درصد از مخاطبانش به او جواب مثبت دادند.
به من بگویید دوج فادر
ماسک در روزهای گذشته با حضور در یک برنامه طنز، نوسانات زیادی را برای دوج کوین ایجاد کرد. قیمت این رمزارز که این روزها نامش بیشتر از قبل شنیده می شود و در سال جاری میلادی 130برابر شده بود، هم زمان با برنامه کمدی اخیری که ایلان ماسک همراه مادرش در آن حاضر شده بود، سقوط سنگینی را تجربه کرد.
البته او بارها از دوج کوین حمایت کرده و خود را پدر این ارز دیجیتال نامیده است. گفته می شود حتی شرکت اسپیس ایکس قرار است فضاپیمایی با همین نام را(DOGE-1) به ماه بفرستد که هزینه آن نیز از طریق دوج کوین تأمین می شود.
مشت بزرگی از این خروار
البته کم و زیاد شدن ارزش رمزارزها در روزهای اخیر فقط شمه کوچکی از اثرگذاری صحبت ها و توئیت های ایلان ماسک در بعد جهانی است. ماسک پیش از این هم بارها ثابت کرده است که فقط با ادای دو کلمه کنار هم می تواند مسیر ارزش گذاری یک پیام رسان یا سهام یک شرکت را تعیین کند. اگر پیگیر اخبار مرتبط با او بوده باشید، حتما می توانید مدتی پیش، یعنی اوایل سال میلادی را به خاطر بیاورید که ایلان ماسک در توئیترش نوشت: «از سیگنال استفاده کنید» و همین توئیت، سیگنال بزرگی شد برای بسیاری از مردمی که مخاطب او در توئیتر هستند و نتیجه آن هم شد افزایش قیمت سهام شرکت سیگنال که یک شرکت کوچک فعال در تگزاس است. بسیاری از مردم بعد از این حرف ماسک بود که روی آوردند به استفاده از پیام رسان سیگنال.
یکی دیگر از توئیت های مختصر او درمورد یک مجموعه مغازه خرده فروشی از بازی های ویدئویی است که باعث شد بهای سهام این شرکت در جریان معاملات همان روز 92درصد افزایش یابد. ماسک حتی وقتی در آخرین روز ژانویه از کلاب هاوس گفت و حضور خودش در این شبکه اجتماعی، قیمت هر سهم شرکت رسانه ای کلاب هاوس از حدود 8دلار به 13دلار جهش یافت.
دوران افول ایلان ماسک هم می رسد؟
«آدم هایی که زیاد حرف می زنند، به مرور ارزش حرف هاشون و تأثیر حرف هاشون کمتر و کمتر می شه. به زودی خواهید دید که بازار توئیت ایلان ماسک رو دایورت می کنه.» دیگری گفت: «به زودی بیت کوین خط خودش رو از توئیت های ایلان ماسک جدا می کنه.» کاربر دیگری چنین نوشت: «ایلان ماسک می خواد بیشتر از واقعیت موجود، خودش رو تو قیمت تأثیرگذار نشون بده. بارها دیدم موقع اقبال مردم، توئیت مخالف می زنه و موقع اصلاح بازار، توئیت موافق.
بیت کوین راهش رو خواهد رفت، بهتر از گذشته.» کاربر دیگری هم از این گفت که: «با سرمایه مردم مثل آب خوردن بازی می کنه. با یه توئیت، بیت کوین رو برد بالا. الانم بیت کویناشو کشید بیرون و این توئیت رو زد.» همچنین کاربر دیگری یادی از بازار بورس کرد و نوشت: «کم کم داریم به فصل مهاجرت از ارز دیجیتال به بازار بورس نزدیک می شیم.» کاربری هم خیلی مفید و مختصر نوشت: «با همه این صحبت ها ولی فعلا دور، دوره ایلان ماسکه. ما هم باید مواظب سرمایه های خودمان باشیم.»

http://www.PoliticalMarketing.ir/fa/News/197675/بیت‌کوین-خط-خودش-را-از-ایلان-ماسک-جدا-می‌کند
بستن   چاپ