سیاست و بازاریابی
زیر و بم خرید خانه با وام‌
شنبه 27 دي 1399 - 18:52:23
My Industry
سیاست و بازاریابی - خرید خانه این روزها برای هر خانواده‌ای یک موفقیت بزرگ محسوب می‌شود. موفقیتی که هم برای خانواده مزیت‌هایی چون پس‌انداز کردن پول را به جای پرداخت اجاره‌بهای منزل در پی دارد و هم گذشته از مزایای مالی، آرامش را به ارمغان می‌آورد. اما خوب خرید خانه به همان اندازه که شیرین و مهم است؛ به همان اندازه هم سختی و دردسر دارد. برای مثال یک زوج جوان و یا حتی یک خانواده دارای دو فرزند و بیشتر نمی‌توانند صرفا با پس‌انداز حقوقشان خانه‌ای را خریداری کنند. آن‌ها باید به سراغ بانک‌ها بروند تا با اخذ وام بلکه موفق به خرید آپارتمانی شوند. برای آشنایی بیشتر و بررسی قیمت‌ها و مقایسه با بودجه شخصی و سپس ارزیابی مبلغ وام بانکی، مراجعه به بخش خرید و فروش خانه در دیوار تهران کمک بزرگی است.
1- وام مسکن
برای خرید مسکن، وام‌های مختلفی وجود دارند که هر کدام با توجه به شرایط موجود راهی برای خرید راحت‌تر خانه پیش پای خریدار می‌گذارند. یکی از راه‌های خرید ملک که بیشتر مورد توجه زوج‌های جوان است، دریافت وام مسکن برای زوجین یا به صورت انفرادی است. در واقع وام‌های مسکن به دو گروه کلی تقسیم می‌شوند. وام‌هایی که افراد با مراجعه به بازار بورس خریداری می‌کنند و عنوانش اوراق ممتاز است و دستهٔ دیگر وام‌هایی که از محل صندوق پس‌انداز مسکن پرداخت می‌شود. هرکدام از این وام‌ها با شرایط خاص خود در نحوه پرداخت، زمان انتظار و سود بازپرداخت به متقاضیان تعلق می‌گیرد.
الف) وام مسکن بدون سپرده‌گذاری
گاهی پیش می‌آید که خانه مورد نظرتان را پیدا کرده‌اید، ولی خوب پول کافی از قبل در بانک پس‌انداز نکرده‌اید. در این صورت بانک تسهیلاتی را در قالب وام اوراق مسکن در نظر گرفته است. یعنی شما به عنوان متقاضی باید از بازار بورس، اوراق مسکن بخرید. به این شکل که برای هر 500 هزار تومان یک برگ اوراق خریداری می‌کنید. هر برگ اوراق تقریبا 75 هزار تومان عرضه می‌شود و بعد از خرید اوراق، اقدامات لازم برای پرداخت وام از سوی بانک، صورت می‌گیرد. برای دریافت وام از طریق اوراق، محدودیت دفعات وجود ندارد و این خودش یکی از مزیت‌های این روش است.
ب) وام مسکن با سپرده‌گذاری
وام مسکن با سپرده‌گذاری یکی از پرتقاضاترین و پرطرفدارترین وام‌ها در ایران است. برای دریافت این وام مسکن که با عنوان "وام مسکن یکم" معروف است، باید نیمی از مبلغ وام را به مدت یک سال سپرده‌‌گذاری کنید. بدین معنی که اگر درخواست وام 80 میلیونی را دارید، باید مبلغ 40 میلیون آن را حداقل به مدت یک‌سال در بانک به صورت سپرده قرار دهید. تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم هم به زوج‌ها و هم به صورت انفرادی پرداخت می‌شود. زوج‌ها در شهر تهران می‌توانند تا 160 میلیون تومان وام دریافت کنند. این در حالی است که وام مسکن زوجین مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر تا 120 میلیون تومان هم هست.
2- وام 20 میلیون تومانی
تسهیلات دیگری که به وام 20 میلیونی هم مشهور است، از محل صندوق پس‌انداز مسکن پرداخت می‌شود. حداکثر سن ساختمان در این نوع وام 25 سال تعریف شده و برای گرفتن این وام، باید حداقل میزان سپرده‌تان در بانک مسکن، مبلغ 3 میلیون تومان باشد. زمان انتظار هم حداقل یک سال و حداکثر سه سال است. نرخ سود این وام 11 درصد بوده و باید به صورت حداکثری در مدت زمان 12 سال به بانک بازگردانده شود.
3- وام مسکن بازنشستگان
درست است که وقتی اسم بازنشستگان را می‌شنویم، ناخوداگاه فکر می‌کنیم بازنشستگان صاحب خانه هستند، ولی واقعیت چیز دیگری است. بسیاری از این دسته افراد، هنوز مستاجرند. آن‌ها در تلاشند سقفی برای خود دست‌وپا کنند. بانک مسکن برای این گروه از افراد نیز تسهیلاتی در نظر گرفته است. سقف پرداخت بانک به بازنشستگان در تهران و کلان‌شهر‌ها 50 میلیون و در سایر شهر‌ها و روستا‌ها 40 میلیون تومان خواهد بود.
4- وام مسکن جوانان
وام مسکن جوانان همان‌طور که از نامش برمی‌آید، نوعی برنامه‌ریزی برای خانه‌دار شدن جوانان است. این کمک در قالب تسهیلاتی پرداخت می‌شود؛ اما به این معنی که جوان باید ابتدا حساب‌ سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه ‌مدت خود را در بانک ایجاد کند و به مرور سعی در افزایش رقم در این حساب داشته باشد. با افزایش مبلغ، فرد بعدها قادر خواهد بود از وامش استفاده کند.
5- وام جعاله
گاهی پیش می‌آید که پس از خرید خانه با اوراق مسکن، احساس می‌کنید خانه یا ملک مورد نظر، نیاز به تعمیرات دارد. با وجود محدودیت‌های مالی می‌توانید از وامی با عنوان وام تعمیرات مسکن یا وام جعاله استفاده کنید. تمام کسانی که در صندوق پس‌انداز مسکن حساب دارند هم مجاز به استفاده از وام جعاله هستند. فقط بدانید که سود بازپرداخت وام جعاله یا وام مشترک 18 درصد است.

http://www.PoliticalMarketing.ir/fa/News/176909/زیر-و-بم-خرید-خانه-با-وام‌
بستن   چاپ