سیاست و بازاریابی
نقشه راه پردازنده های لپتاپ اینتل و AMD افشا شد!
يکشنبه 20 خرداد 1403 - 16:32:18
سیاست و بازاریابی - سخت افزار / به نظر می‌رسد نقشه راه نسل بعدی پردازنده های اینتل و AMD فاش شده است، که به ما نشان می‌دهد چه زمانی می‌توانیم تراشه‌های Arrow Lake، Panther Lake، Strix، Krackan و Fire Range جدید را روی لپتاپ ها ببینیم.
لازم به ذکر است که این بار هم اطلاعات فاش شده، همچون مشخصات خط تولید چیپ‌های گرافیکی GeForce RTX 50 Blackwell شرکت انویدیا، از سوی شرکت CLEVO می‌آید و جزئیاتی در رابطه با تاریخ عرضه چندین تراشه نسل بعدی شرکت‌های اینتل و AMD را افشا می‌کند.
در رابطه با این سری از پردازنده‌های شرکت اینتل می‌توان گفت که این کمپانی قصد دارد سری HX رده بالاتر خود را به نسل بعدی خانواده Arrow Lake-HX منتقل کند که دارای حداکثر 8 هسته P Lion Cove و 16 هسته E Skymont است. این تراشه‌ها مشابه نسخه‌های دسکتاپ Arrow Lake-S خواهند بود. انتظار می‌رود این پردازنده‌ها در سه ماهه چهارم 2024 تا اول سال 2025 به بازار عرضه شوند، اما انتشار آن‌ها در رویداد CES منطقی‌تر است.

سیاست و بازاریابی


خانواده پردازنده‌های موبایلی Fire Range (High-End) شرکت AMD
در رابطه با فعالیت‌های شرکت AMD، نقشه راه فاش شده از سوی CLEVO حداقل نشان می‌دهد که اکثر خط تولید پردازنده‌های نسل بعدی، در سال 2025 به بازار عرضه خواهند شد. در این میان، ما خانواده پردازنده‌های Fire Range داریم که با معماری هسته‌ای AMD Zen 5 و با تراشه‌های مشابه به قطعات دسکتاپی که ما در خط تولید محصولات Ryzen 9000 Granite Ridge دیده‌ایم، به بازار عرضه خواهد شد. این سری پردازنده‌ها دارای 16 هسته خواهند بود و همچنین در نسخه‌های X3D به بازار عرضه می‌شوند که با 3D V-Cache برای عملکرد بیشتر در بازی تقویت شده‌اند.
پردازنده‌های Strix Halo، Strix Point و Krackan Mobility شرکت AMD
در مرحله بعد، ما شاهد عرضه خانواده پردازنده‌های Strix خواهیم بود که شامل تراشه‌های Strix Halo با 16 هسته Zen 5 و 45-50 TOP هستند در حالی که خانواده Strix Point که اکنون به طور رسمی به عنوان سری Ryzen AI 300 معرفی شده است، قرار است از 12 هسته و 50 TOP پشتیبانی کند.

سیاست و بازاریابی

پردازنده Strix Point در اوایل جولای سال 2024 عرضه می‌شود و مدل CLEVO احتمالاً مدتی بعد وارد بازار خواهد شد، بنابراین در لیست محصولات سال 2025 قرار می‌گیرد. در نهایت، APUهای Krackan Point با 8 هسته به بازار عرضه می‌شوند با این حال همان NPU 50 TOPS AI را حفظ می‌کنند. لازم به ذکر است که APUهای Strix Point و Krackan با FP8 (LPDDR) سازگار خواهند بود در حالی که پردازنده Strix Halo با FP11 (LPDDR5) و Fire Range با FL1 (DDR5) سازگار است.

http://www.PoliticalMarketing.ir/Fa/News/744085/نقشه-راه-پردازنده-های-لپتاپ-اینتل-و-AMD-افشا-شد!
بستن   چاپ