سیاست و بازاریابی
این 100 مدل گوشی شیائومی آپدیت MIUI 15 را دریافت می‌کنند
پنجشنبه 23 شهريور 1402 - 14:08:00
سیاست و بازاریابی - شهر سخت افزار / این روزها شاید برای بسیاری از طرفداران و صاحبان گوشی‌های شیائومی، اخبار مربوط به بروزرسانی MIUI 15 باشد. برخلاف سالیان گذشته شیائومی برای دوره جدید، دست به اقدام بزرگی زده و قصد دارد بیشتر محصولات موجود در بازار خود را مشمول این بروزرسانی کند. در ادامه با هم به بررسی آخرین اخبار آپدیت شیائومی و عرضه MIUI 15 می‌پردازیم که از طریق منابع نزدیک به شرکت منتشر شده‌اند.
شرکت شیائومی (Xiaomi)، یکی از پرفروش ترین برندهای گوشی‌های هوشمند در جهان، قصد دارد نسخه جدید رابط کاربری خود را با نام MIUI 15 به زودی روانه بازار کند. این آپدیت، که بر پایه سیستم عامل اندروید ساخته شده است، قرار است برای بیش از 100 مدل گوشی‌های شیائومی، ردمی (Redmi) و پوکو (Poco) عرضه شود.
بنابر گزارش xiaomiui، بروزرسانی رابط کاربری MIUI 15 و روش عرضه آن برای محصولات شیائومی بسیار متفاوت از نسخه‌های قبلی مانند MIUI 14 دارد. از حیث کاربری و امکانات MIUI 15 یک آپدیت بزرگ محسوب می‌شود که علاوه بر بهینه‌سازی و تغییرات ظاهری، امکانات بسیاری را نیز در اختیار کاربران قرار خواهد داد. برخی از این ویژگی‌ها و امکانات جدید عبارت اند از:
طراحی جدید و زیباتر با رنگ های آرام و فونت های منحصر به فرد
حالت تاریک (Dark Mode) بهینه شده با تغییرات در سطح روشنایی، رنگ پس زمینه و تبادل رنگ
حالت فوکوس (Focus Mode) برای کاهش حواس پرتی و افزایش تمرکز با قطع دسترسی به برنامه های مختلف
حالت بازارچه (Bazaar Mode) برای فعال سازی حالت تک صفحه ای در صفحه نمایش و دسترسی ساده‌تر به برنامه های مورد علاقه
حالت بازخورد (Feedback Mode) برای درج نظرات و پاسخ ها در صفحات مختلف با استفاده از قلم خود
حالت دستکار (Manipulation Mode) برای تغییرات در صفحات با استفاده از حالت کشیدن و رها کردن
حالت سفارش (Order Mode) برای مرتب‌سازی صفحات براساس معیار های مختلف مانند زمان، الفبا، موضوع و غیره
حالت انیمیشن (Animation Mode) برای اضافه کردن جلوه های زیبا و جذاب به صفحات با استفاده از افکت های مختلف
حالت ترجمه (Translate Mode) برای ترجمه متون و صداها به زبان های مختلف با استفاده از هوش مصنوعی
حالت بازی (Game Mode) برای بهینه‌سازی عملکرد گوشی در حین اجرای بازی ها با کاهش مصرف باتری و حافظه
لیست گوشی‌های سازگار با MIUI 15
اما همانطور که عنوان شد انبوهی از مدل‌های گوشی شیائومی موجود در بازار می‌توانند دریافت کننده MIUI 15 باشند. این لیست شامل گوشی‌های شیائومی، ردمی و پوکو است که در سال های 2016 تا 2023 تولید شده اند. برخی از این گوشی ها عبارتند از:
سری Xiaomi
طبق اطلاعات منتشر شده ظاهراً 39 دستگاه از برند پایه شیائومی به روز رسانی MIUI 15 را دریافت خواهند کرد. البته نکته‌ای که باید در این زمینه مد نظر داشت آن است که سری محصولات شیائومی از نظر به‌روزرسانی نسبت به سری Redmi اولویت دارند و به همین خاطر بیشتر محصولات عرضه شده در این گروه طی 3 سال گذشته، بروزرسانی جدید را دریافت خواهند کرد. لیست بروزرسانی اندروید 14 و رابط کاربری MIUI 15 در گروه شیائومی عبارت است از:

سیاست و بازاریابی


سری POCO
طی سال‌های گذشته اینطور نشان داده شده از دید شرکت شیائومی، برندهای پوکو و ردمی در یک جایگاه قرار دارند. به همین خاطر بروزرسانی این دو برند تحت یک زمانبندی و با یک اولویت عرضه می‌شوند. در همین راستا 16 دستگاه POCO به روز رسانی MIUI 15 را در سال های 2023 و 2024 دریافت خواهند کرد. اما سرعت عرضه به روز رسانی دستگاه های POCO به اندازه شیائومی نخواهد بود. لیست بروزرسانی اندروید 14 و رابط کاربری MIUI 15 در گروه POCO عبارت است از:

سیاست و بازاریابی


سری Redmi
در میان دستگاه‌های عرضه شده با برند ردمی نیز 28 دستگاه به روز رسانی MIUI 15 را دریافت خواهند کرد. سرعت شیائومی در انتشار نسخه MIUI 15 برای دستگاه های Redmi در چین بیشتر از کشورهای دیگر و با اولویت بالاتر است.

سیاست و بازاریابی


گوشی‌های با شانس کمتر برای دریافت MIUI 15
علی‌رغم عدم تایید رسمی، به نظر گوشی‌هایی مانند Mi 10 Lite 5G، Mi 10T Lite و Mi 10i 5G احتمالاً به‌روزرسانی MIUI 15 را دریافت نخواهند کرد. به نظر دلایلی نظیر محدودیت‌های سخت‌افزاری یا اولویت‌دهی به دستگاه‌های جدیدتر و پرچم‌دار موجب عدم دریافت این به‌روزرسانی برای این دستگاه‌ها خواهد شد. سری Mi 10 نیز در فهرست EOS قرار دارد، این به معنای این است که احتمال دریافت MIUI 15 برای این دستگاه‌ها صفر است.
در مورد سری Redmi K30، شامل Redmi K30، Redmi K30 5G، Redmi K30 Racing و Redmi K30i، احتمالاً این دستگاه‌ها نیز به‌روزرسانی MIUI 15 را دریافت نخواهند کرد. در حالی که شیائومی به طور رسمی این امر را اعلام کرده است، ترکیب محدودیت‌های سخت‌افزاری و ملاحظات استراتژیک نشان می‌دهد که این دستگاه‌ها جزو مدل‌هایی خواهند بود که شامل به‌روزرسانی MIUI 15 نمی‌شوند. این دستگاه‌ها نیز در فهرست EOS قرار دارند و احتمال دریافت MIUI 15 برای آن‌ها صفر است.
در مورد سری Redmi Note 9، احتمالاً دریافت به‌روزرسانی MIUI 15 بسیار پایین است. در حالی که هنوز دلایل دقیق عدم دریافت این به‌روزرسانی مشخص نشده، احتمالاً محدودیت‌های سخت‌افزاری و کارایی نقش اساسی در این تصمیم شیائومی را داشته باشند. متاسفانه کاربران این دستگاه‌ها ممکن است مجبور باشند که از نسخه فعلی MIUI استفاده کنند و به بهبودها و بهینه‌سازی‌های MIUI 15 دسترسی نداشته باشند.
در مورد Redmi 10X و Redmi 10X 5G، احتمالاً دریافت به‌روزرسانی MIUI 15 کم است. این دستگاه‌ها نیز مانند مدل‌های عنوان شده در بالا ممکن است به دلیل محدودیت‌های مختلف نظیر محدودیت‌های سخت‌افزاری یا تصمیمات استراتژیکی از جریان به‌روزرسانی MIUI 15 خارج شوند. در واقع دلیل اصلی این امر به تصمیم استفاده از SoC قدیمی و منسوخ مرتبط است. POCO X2 نیز در فهرست EOS قرار دارد و شانسی برای دریافت MIUI 15 نخواهد داشت.
در مورد POCO X3 و POCO X3 NFC نیز، احتمالاً این دستگاه‌ها به‌روزرسانی MIUI 15 را دریافت نخواهند کرد. اما دستگاه‌هایی مانند Redmi Note 10 و Redmi Note 10 Lite هم در یک نبرد بقا و ارتقا قرار گرفته‌اند و شاید به‌روزرسانی MIUI 15 را دریافت کنند. به یاد داشته باشید که شیائومی برای این دو مدل هنوز آپدیت Android 13 را عرضه نکرده است.
در مورد دستگاه‌هایی نظیر Redmi A1، POCO C40 و POCO C50 که به عنوان دستگاه‌های ارزان قیمت با تعداد طرفداران زیاد شناخته می‌شوند، احتمال دریافت به‌روزرسانی MIUI 15 کم است. به این مسئله باید توجه داشت که این مدل‌ها حتی MIUI 14 را نیز دریافت نکردند، که این امر تردیدها در مورد دریافت MIUI 15 را بیشتر می‌کند. یکی از عوامل اصلی تاثیرگذار در عدم قطعیت، سخت‌افزار قدیمی و منسوخ این دستگاه‌هاست.
جمع‌ بندی
مجدداً متذکر می‌شود که لیست فوق به نقل از منابع نزدیک به شیائومی جمع‌آوری شده و احتمال تفاوت با لیست نهایی عرضه آپدیت MIUI 15 رسمی وجود دارد. در نظر داشته باشید که تصمیم ارائه به‌روزرسانی MIUI 15 برای دستگاه‌های خاص به عوامل مختلفی از جمله قابلیت‌های سخت‌افزار، ملاحظات عملکردی و تقاضای کاربر بستگی دارد.
نکته دیگر این است که برنامه‌ریزی شیائومی برای دستگاه‌هایی که با اندروید 12 در سال 2023 عرضه شدند این باشد که این دستگاه‌ها MIUI 15 مبتنی بر اندروید 13 یا 14 را دریافت کنند ولی این تنها یک احتمال مطرح شده از سوی وبسایت‌های فعال در حوزه محصولات شیائومی است و نمی‌توان به صورت قطعی آن را تأیید یا رد کرد.
با نزدیک شدن به موعد عرضه نهایی MIUI 15، انتظار می‌رود شیائومی بیانیه‌ای رسمی در مورد لیست سازگاری دستگاه‌ها با این نسخه رابط کاربری خود منتشر نماید. همانطور که می‌تواند زمان عرضه نسخه بتا MIUI 15 از کمتر از یک ماه و نیم دیگر شروع می‌شود و به احتمال فراوان در فاصله حداکثر 2 ماه، نسخه‌های نهایی نیز از راه خواهند رسید.

http://www.PoliticalMarketing.ir/Fa/News/713416/این-100-مدل-گوشی-شیائومی-آپدیت-MIUI-15-را-دریافت-می‌کنند
بستن   چاپ