سیاست و بازاریابی

آخرين مطالب

آیا اورکلاک پردازنده‌ها واقعا منسوخ شده است؟ نکات خواندني

آیا اورکلاک پردازنده‌ها واقعا منسوخ شده است؟
  بزرگنمايي:

سیاست و بازاریابی - زومیت / در گذشته‌ی نه‌چندان دور، افراد برای افزایش کارایی پردازنده‌ها فرکانس کاری آن‌ها را ارتقا می‌دادند؛ اما به‌نظر می‌رسد در چند وقت اخیر، استفاده از اورکلاک کم‌تر شده است.
آیا تا‌به‌حال شنیده‌اید شخصی ادعا کند که «اورکلاک» منسوخ شده است؟ این روزها بسیاری افراد در‌این‌باره صحبت می‌کنند؛ اما دلایل این ادعا هرگز مشخص نشده است. در مقاله‌ی حاضر، این موضوع را بررسی خواهیم کرد که ایا اورکلاک واقعا غیرکاربردی شده است یا دستاوردهای آن دیگر ارزش دنبال‌کردن ندارد.
سه مشکل مهم در اورکلاک
از‌جمله دلایل اصلی منسوخ‌شدن استفاده از فرایند اورکلاک پردازنده‌ها، می‌توان به این‌ها اشاره کرد:
1. فرایند ساخت پردازنده بر سرعت اورکلاک تأثیر می‌گذارد
به‌گزارش میک‌یوزآو، اینتل در تلاش است تا پردازنده‌های خود را با فرایند جدید دَه‌نانومتری و حتی فرایند‌های جدیدتر تولید کند. وقتی از مدیر تیم تراشه‌های هفت‌نانومتری اینتل پرسیده شد که «آیا استفاده از فرایند جدید تولید پردازنده‌ها امکان اورکلاک را ارائه می‌دهد یا خیر؟» وی پاسخ داد:
ما محدودیت‌هایی که دیگران تجربه می‌کنند، احساس نخواهیم کرد. می‌توانم با اطمینان‌خاطر اعلام کنم که دیدگاه پایان کار اورکلاک به‌دلیل فضای کم ارائه‌شده در پردازنده‌های هفت‌نانومتری رقبا کاملا اشتباه است. بنابراین، اگرچه سرعت زیاد پردازنده‌های AMD فضای کمی برای اورکلاک در‌دسترس قرار می‌دهد، فرایند هفت‌نانومتری اینتل برای تولید تراشه‌ها، مسیر مشابهی را دنبال نخواهد کرد.
با‌‌‌توجه‌به مشکلاتی که در صنعت قطعات نیمه‌هادی وجود دارد، جالب است بدانیم تولیدکنندگان این محصولات چه واکنشی از خود نشان خواهند داد و آینده‌ی تراشه‌ها چگونه رقم خواهد خورد.
2. ضمانت PTPP اینتل در حال پایان است
اینتل مارس 2021 اعلام کرد که ارائه‌ی برنامه‌ی حفاظت از تنظیم عملکرد خود موسوم به PTPP را متوقف خواهد کرد و فقط به بسته‌های خریده‌شده‌ی قبلی احترام خواهد گذاشت. طرح حفاظتی این شرکت برای کاربرانی که تراشه‌های خود را با اورکلاک تغییر داده‌اند، فقط یک‌ بار ارائه خواهد شد. در‌این‌بین، مدل زنون W-3175X یک استثنا است و همچنان زیر پوشش طرح حفاظتی اینتل قرار دارد.
3. کاهش روزافزون فضای دردسترس پردازنده‌ها
در سال‌های گذشته، روند درخورتوجهی در کاهش فضای دردسترس پردازنده‌ها وجود داشته است. به‌عنوان مثال، دهه‌‌ی قبل می‌توانستید پردازنده‌ها را در ناحیه‌ی 3٫8 تا 4٫2 گیگاهرتز اورکلاک کنید؛ درحالی‌که فرکانس کاری تراشه‌های امروزی به 4٫6 تا 5 گیگاهرتز می‌رسد؛ به‌همین‌دلیل، فضای کمی برای افزایش عملکرد در‌دسترس است. در بازارهای پویا، تقاضا برای خرید محصولاتی که عملکرد قدرتمندی ارائه می‌دهند، بسیار زیاد است. تولیدکنندگان این تجمل را ندارند که برای فروش محصول مدنظر به شما، فضای اورکلاک را رها کنند. آیا این به‌معنای منسوخ‌شدن اورکلاک است؟
اگر سازندگان از عمد فضای دردسترس برای ارتقای محصولات میان‌رده‌ی خود را افزایش دهند، پاسخ پرسش بالا منفی خواهد بود. تقاضا برای اورکلاک بسیار زیاد است و بعید به‌نظر می‌رسد که تولیدکنندگان پردازنده‌ از این بخش صنعت به‌راحتی دست بکشند. با‌این‌حال، فضای در‌دسترس پردازنده‌های رده‌بالای فعلی روز‌به‌روز در حال کاهش است؛ زیرا شرکت‌های تولیدکننده‌ی تراشه‌ها با فشرده‌سازی بیشتر سعی می‌کنند حداکثر سرعت ممکن را ارائه دهند و پایان برنامه‌ی PTPP اینتل نشان می‌دهد که شاید این صنعت در حال جهت‌گیری جدیدی است.
پیش‌نیازهای اورکلاک‌کردن پردازنده

سیاست و بازاریابی

اورکلاک فرایندی دشوار نیست؛ اما باید قبل از انجام هرکاری درباره‌ی آن تحقیق کرد؛ زیرا فرایند اورکلاک برای پردازنده‌ها و مادربردهای مختلف متفاوت است. ما قصد نداریم در این مقاله روش دقیق اورکلاک پردازنده را به شما توضیح دهیم؛ اما شرایط لازم برای انجام این کار را مرور خواهیم کرد.
1. سیستم خنک‌کننده‌ی با کیفیت
اول از همه، باید سخت‌افزار خنک‌کننده‌ی اضافه‌ای آماده شود؛ زیرا میزان گرمایی که پردازنده‌های اورکلاک‌شده تولید می‌کنند، درمقایسه‌با قبل افزایش درخورتوجهی می‌یابد. با هیت‌سینک جدید یا یک فن قدرتمندتر، می‌توان مشکل گرمای زیادِ تولید‌شده‌ی پردازنده‌ را حل کنید.
اگر کیس رایانه‌ی شما کوچک است، باید از کیس بزرگ‌تر استفاده کنید تا فضای آزاد بیشتری در‌اختیار داشته باشید. بدین‌ترتیب، می‌توان قطعات جدید را در کیس قرار داد و فضای کافی برای عبور جریان هوا در اطراف این قطعات در‌دسترس خواهد بود. به‌یاد داشته باشید بدون بهره‌گرفتن از جریان هوای ثابت، نمی‌توانید دستگاه خود را به‌طور مؤثر خنک کنید.
2. سیستم خنک‌کننده‌ی مایع

سیاست و بازاریابی

اگر می‌خواهید پردازنده‌ی اورکلاک‌شده‌‌تان بهترین عملکرد ممکن را ارائه دهد، بهتر است از سیستم خنک‌کننده‌ی مایع استفاده کنید. این سیستم‌ها با عبور جریان مایع (آب یا مایعات دیگر) گرمای قطعات را جذب می‌کند و کارایی آن هم بسیار زیاد است. البته استفاده از این روش نیازمند صرف هزینه‌ی بیشتر خواهد بود.
3. اورکلاک بایوس
برای بهبود رایانه‌ی خود، باید فرکانس کاری یا ولتاژ پردازنده را تغییر دهید که بدین‌منظور باید وارد تنظیمات بایوس سیستم شوید. با افزایش فرکانس کاری پردازنده‌، عملکرد آن را به‌آرامی افزایش دهید و سپس تست‌هایی برای شبیه‌سازی استفاده‌های سنگین روی سیستم خود اجرا کنید تا مشخص شود آیا به حداکثر پتانسیل پردازشی دست یافته‌اید یا خیر. علاوه‌بر‌این، با این آزمایش‌ها می‌توانید تأثیر سیستم خنک‌کننده‌ی خود را در کاهش دمای پردازنده بررسی کنید.
بااین‌حال، همه‌ی پردازنده‌ها و مادربردها اجازه‌ی اورکلاک را به کاربر نمی‌دهند؛ بنابراین، اگر اورکلاک برای شما اهمیت دارد، پیش از خرید پردازنده یا مادربرد حتما باید به این نکته توجه کنید. برای مثال، پردازنده‌های اینتل که در نام مدل آن‌ها حرف K به‌کار رفته است (از جمله Core i9-9900K)، امکان اورکلاک را در‌اختیار کاربر قرار می‌دهند. البته استفاده از حرف K به‌دلیل تغییر نسل‌های بعدی پردازنده‌های اینتل است و نه قابلیت اورکلاک. شرکت AMD کار را کمی آسان‌تر کرده است و قابلیت اورکلاک روی همه‌ی تراشه‌های سری رایزن این شرکت قفل شده است.
معایب اورکلاک
در اکثر مواقع، اورکلاک باعث باطل‌شدن گارانتی پردازنده‌ی شما خواهد شد. همچنین با اورکلاک‌کردن پردازنده‌ها، میزان گرمای تولید‌شده در این قطعه بیشتر خواهد شد که در استفاده‌های طولانی‌مدت، خطر آسیب‌دیدن آن افزایش خواهد یافت. خرابی کامل سخت‌افزار براثر اورکلاک سناریویی معمولی نیست؛ اما احتمال رخ‌دادن آن همواره وجود دارد؛ بنابراین، باید به این نکته حتما توجه کنید. همچنین، اگر فرایند اورکلاک به‌درستی انجام نشود، پایداری عملکرد سیستم با ارسال سیگنال‌های نادرست کاهش خواهد یافت.
به‌یاد داشته باشید که فرایند اورکلاک را دقیق و مرحله‌به‌مرحله انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید سیستم خنک‌کننده‌ی شما مناسب است و می‌تواند دما را در طول زمان کنترل کند. خنک‌کننده‌های کارکرده برای دفع گرمای بیش‌از‌حد تولید نشده‌اند و باید در خرید سیستم‌های خنک‌کننده دقت کافی به‌خرج دهید. علاوه‌براین، توصیه نمی‌شود لپ‌تاپ خود را اورکلاک کنید؛ زیرا در این شرایط فضای کافی برای عبور جریان هوا و کاهش دمای پردازنده در‌دسترس نیست.
آیا اورکلاک مسنوخ شده است؟

سیاست و بازاریابی

اگرچه هیچ آماری درباره‌ی این موضوع وجود ندارد که چه تعداد از افراد رایانه‌ی شخصی خود را اورکلاک کرده‌اند، مسلما علاقه‌مندان به فناوری همچنان از این فرایند استفاده می‌کنند. بسیاری از کاربران به‌جای خرید یک‌باره‌ی سخت‌افزار گران‌تر، ترجیح می‌دهند رایانه‌ی خود را به‌مرور بهبود دهند؛ زیرا این راهکار از نظر مالی، مقرون‌به‌صرفه‌تر است. البته برخی کاربران پیشرفته‌ترین و قوی‌ترین مدل‌های موجود در بازار را می‌خرند و به‌دنبال حداکثر توان پردازشی هستند.
راهنمای جامع اورکلاک حافظه رم
با‌‌توجه‌به حقایقی که در این مطلب گفتیم‌، می‌توان نتیجه گرفت که اورکلاک احتمالا جذابیت خود را در چند سال گذشته از دست داده است؛ با‌این‌حال، هنوز برخی افراد به‌دنبال مدل‌هایی هستند که امکان اورکلاک را ارائه می‌دهند. اگر تولیدکنندگان پردازنده‌ها بخواهند اورکلاک را همچنان زنده نگه دارند، باید فرکانس کاری پایه‌ی پایین‌تری را به کاربران ارائه دهند تا بدین‌ترتیب امکان افزایش قدرت عملکرد در‌دسترس قرار گیرد.
سؤال این است که آیا شرکت‌های سازنده‌ی پردازنده‌ها به‌دنبال معرفی محصولاتی هستند که عملکرد پنهان درخورتوجهی ارائه می‌دهد یا محصولات خود را به‌سادگی و به‌طور مستقیم تقویت و سپس به مشتریان عرضه می‌کنند؟

لینک کوتاه:
https://www.siasatvabazaryabi.ir/Fa/News/222901/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

رونمایی از سامانه "آی بی تریدر" در نمایشگاه کیش اینوکس 2021

آغاز به کار سومین جشنواره ملی عکس کیش با شعار ایران، از خزر تا خلیج فارس

کوالکام از پردازنده 4 نانومتری نسل اول اسنپدراگون 8 رونمایی کرد

معضل تولید موتور رپتور استارشیپ، ممکن است اسپیس ایکس را به ورطه ورشکستگی بکشاند

خرید لوازم تحریر فانتزی از فروشگاه بایلی شاپ

تصاویر زنده پنل پشتی گلکسی A13 4G از دوربین چهارگانه آن پرده برداشت

نسل سوم آیفون SE احتمالا سه‌ماهه نخست 2022 رونمایی خواهد شد

همکاری ایرانسل با وزارت ارتباطات برای توسعه شبکه ملی اطلاعات

ویندوز 11 در تقریبا 10 درصد از کامپیوتر‌ها نصب شده است

ایلان ماسک با Cyberwhistle پنجاه دلاری تسلا، اپل را دست انداخت

استفاده متفاوت از اصل طرد پاولی؛ راهکار فیزیک‌دانان برای جلوگیری از پراکندگی نور در اتم‌ها

به لطف سامسونگ، گوشی‌های تاشو قوی‌ترین سه ماهه مالی خود را تجربه کردند

گروهی از حقوق‌دان‌ها ایرادات طرح صیانت از کاربران را منتشر کردند

اسنپ: 40هزار ساعت آموزش آنلاین رایگان برای افراد دارای معلولیت فراهم شده

سازمان نصر: اجباری شدن اینماد برخلاف مصوبات مجلس است

قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی در دستان یک استارتاپ؛ «قارچ‌خور» کیوبیتی!

Steam Deck بازی انحصاری نخواهد داشت

برخی کابران مک‌بوک پرو 16 اینچی از باگی در کانکتو مگ‌سیف خبر می‌دهند

عرضه‌ی آپدیت اندروید 11 برای نوکیا 9 Pure View منتفی شد

در باغ کتاب تهران فیلم سینمایی ببینید، نوکیا هدیه بگیرید

استارلینک سرویس اینترنت خود را برای استفاده در هواپیما‌ آزمایش می‌کند

سامسونگ دو خط‌تولید بزرگ LCD را برای تولید OLED تبدیل می‌کند

6 قابلیت مهم پردازنده اسنپدراگون 8 نسل یک

برنامه اساسی سامسونگ برای افزایش سهم بازار گوشی‌های هوشمند خود در سال 2022

بیش از 22 هزار معلول تحت پوشش بهزیستی زنجان هستند

در همایش بزرگداشت هفته معلولان در ایلام عنوان شد: 140هزار کودک زیر پوشش غربالگری بینایی قرار می گیرند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین: نظارت بر واحدهای صنعتی پر خطر قزوین تشدید می‌شود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی: شمار کارگران دارای حقوق معوق استان مرکزی 65 درصد کاهش یافت

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای بوشهر: مدال طلای نوزدهمین دوره مسابقات ملی مهارت به یک بوشهری رسید

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: تعاون بهترین شیوه اقتصاد اسلامی و مقاومتی است

وبینار دستمزد کارگری "رویکردها و چالش‌ها" برگزار می‌شود

قادری: پژوهش، مقدمه تحول سازمانی است/شریعت: احیای مجدد شـورای پـژوهش وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در دستور کار قرار دارد

معاون امور تعاون : نقش‌آفرینی بخش تعاون، در اقتصاد کشور کلیدی است

اقدامات وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی در حوزه روابط کار تشریح شد: کاهش 12 درصدی تعداد بنگاه های مشکل دار / رشد 12.3 درصدی طرح های طبقه بندی مشاغل

کریمی بیرانوند: ایجاد حدود 14هزار شغل تا پایان امسال در دستور کار قرار دارد

سافایر از کارت گرافیک اکسترنال Radeon RX 6600 XT رونمایی کرد

پای استرالیا روی دم غول‌های فناوری

بوندس‌لیگا وارد بازار ‌NFTها شد

چگونه در واتس‌اپ بدون ذخیره شماره مخاطب چت کنیم؟

پوتین ارزهای دیجیتال را بی‌پشتوانه و پرریسک خواند

خرج 2.5 میلیارد دلاری برای واردات گوشی موبایل

حقایقی از نور آبی صفحه نمایش و تاثیر آن بر چشم

امارات اولین عرضه کننده تمبرهای NFT در خاورمیانه می‌شود

سهام‌داران مایکروسافت خواستار گزارش درباره آزار جنسی کارکنان

اگر گوشیمان گم شد چه کار کنیم؟

تکیه Mario Kart 8 Deluxe بر صدر جدول فروش هفتگی بازی‌های انگلستان

تراشه پرچمدار اسنپدراگون 8 نسل 1 رسما معرفی شد

انتشار بی اجازه عکس دیگران در توییتر ممنوع شد

کابران مک‌بوک پرو 16 اینچی از باگی در اتصال مگ‌سیف خبر می‌دهند

مشخصات کلیدی گوشی‌های سری ردمی نوت 11 برای بازار جهانی فاش شد